Mecmuanın 2. sayısında yayınlanan server röportajı

Merhabalar, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Turan. Oyundaki ismim Acıpayam ve S8’deki Ecel birlikleri genel başkanıyım.

Travian'a nasıl ve ne zaman başladınız? Biraz geçmişinizden bahseder misiniz?
2011 yılına kadar başka bir tarayıcı tabanlı oyun oynuyordum. 2011’de kızımın benden açtığı hesabı arada bir kontrol etmesini isteyince, ben de onu kırmayarak bu oyuna başlamış oldum. İlk başta S8 serverında 1000 ATLI Birliği’ndeydim. 1-1.5 senede oyunun nasıl bir şey olduğunu ve nasıl oynandığını tamamen çözdüm.

Sizce Travian Türkiye oyuncularının kalitesi, geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında artıyor mu?
Açıkçası iyi bir hız yakalandı demeyi isterdim fakat Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş dönemindeyiz deyim yerindeyse. Bunun sebebiyse oyun ve oyuncu kalitesi ek programlar, multi hesaplar yüzünden azalma yolunda hızla gidiyor. Bu gidişatın engellenmesi gerekli.

Travian hayatınızdan en ilginç/güzel diyebileceğiniz bir anınızı öğrenebilir miyiz?
20 yıl önceki ev arkadaşlarım mesai arkadaşlarımla iletişim kurmama vesile oldu. Gerçek hayata taşınan arkadaşlıklarım oldu. En güzeli ise 20 yıl izini kaybettiğim bir arkadaşımı Travian sayesinde tekrar buldum.

S8'in son durumu nedir?
Aynı satranç oyunundaki gibi, hamleler yapıldıkça server sürekli değişiyor. Farklı hamlelerin yapıldığı bir server oldu. 1 hafta sonrası için bile tahminde bulunmak çok zor. Kendi açımızdan sıkıntı yok fakat başka bölge birliklerinin uzantılarının bölgeyi bölmeleri sıkıntılara sebep olmakta. Dengeler en ufak bir kıpırdanmayla her birlik adına her an değişebilir.

(+|+) bölgesindeki Kumarbaz ve Melekler oluşumları hakkında ne düşünüyorsunuz? Server sonuna kadar bu savaş ve kaos ortamı (+|+) da devam edecek mi?
Ben server başında beri Ecel olarak Kumarbazı her zaman kazanmaya ve yanımızda görmeye çalıştık. Kendi bünyemize katmaya çalıştık. Onların tercihi bizden olmadı. Melekler’in tercihi ise koruma süreleri dahi bitmeden başka bir bölgeyle anlaşma yaptıkları için direk rakibimiz olarak belledik. Stratejik konumları ve tecrübeleri dolayısıyla ben birliğime güveniyorum. Gerek melek gerek kumarbaz birlikleri oyuncuları adına kendilerine hem gerçek hayatlarında hem de oyun ilerleyişlerinde başarılar diliyorum. Oyun devam ettiği sürece ++ bölgesinde herkese diplomasi konusunda kapılarımız açık.

Travian oyuncularına ve yeni başlayacaklara tavsiyeniz var mı?
Oyunu temel amacı olan eğlenme aracı olarak görmelerini tavsiye ediyorum. Günlük yaşamın önüne geçmemesi ve kendilerini asosyal hale getirmemelerini ve oyunun kendilerine karşı sorumlulukları olan insanların önüne geçmemesini temenni ediyorum. Tavla oynadığımızda nasıl galip gelebiliyor ve yenilebiliyorsak bunun bir oyun olduğunu bilip karşımızdaki arkadaşımıza saygı gösteriyorsak, bunu da bu oyun içinde gerekli olduğunu düşünüyorum.

Forumumuzu takip ediyor musunuz? Ediyorsanız, severek takip ettiğiniz konular ve üyeler hangileri?
Aslında forumu takip ediyorum. Ara ara fırsat buldukça takip ediyorum. Hayatın her alanında kuralları insan hayatını kolaylaştıracak şekilde ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde esnek olmalı. Foruma yeni hareket getirilmesi için tasfiyelerden çok ikna ederek ve güzellikle idare edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Forum yöneticilerinin kendilerine karşı çok esnek diğer üyelere karşı Demokles’in kılıcı kafalarının üzerinde gibi davranmaları beni rahatsız ediyor.
Artık Travian serverlarında gelecek birlikler aşağı yukarı birbirlerini tanıyor, rakibi rakip olarak gören karşısındaki oyunculara arkadaşlarıymış gibi davranacak oyunculara gerek reel de gerekse oyun ortamında ihtiyacımız var.