Toplam 3 Sayfadan Sayfa 1 123 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hukuk vs İşletme/İktisat

Üye Breaking Dawn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Varsayılan Hukuk vs İşletme/İktisat

Ding dong!

Aramızda abiler, ablalar, tecrübeliler, tecrübesizler var. Danışalım dedim;

Hukuk mu? İktisat mı? İşletme mi?

Benim hedef Ankara Hukuk ancak bi kenarda da ODTÜ gibi marka üniversitede İşletme, olmazsa İktisat, hiç olmadı Siyaset okuma seçenekleri var.

Şimdi öncelikle sorum şu,

Hukuk mu İşletme/İktisat mı? Şahsi avukatlıktan ziyade Bilişim ve Enerji Hukuku yahut Ekonomi Hukuku alanlarından birine yönelmek istiyorum. Buradan Allah ne verdiyse şirketlere falan fistan...

Tavsiye ve görüşler, ablalar ve abiler!
    uğruna dertlere düştüğüm sevgili / bir başkasına tutulmuş o da dertli
    derdimin dermanı kendi derdinde /
    hekim hasta olunca kime gitmeli?
    ömer hayyam

Üye kjdhsfdaasdkjhdf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben bir bogazici isletme'nin namını duydum. Onun dışında fazla bilgim yok, sayısalım.
    bana bir önyargı verin, dünyayı yerinden oynatayım.

Banned

Alıntı Breaking Dawn kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Ding dong!

Aramızda abiler, ablalar, tecrübeliler, tecrübesizler var. Danışalım dedim;

Hukuk mu? İktisat mı? İşletme mi?

Benim hedef Ankara Hukuk ancak bi kenarda da ODTÜ gibi marka üniversitede İşletme, olmazsa İktisat, hiç olmadı Siyaset okuma seçenekleri var.

Şimdi öncelikle sorum şu,

Hukuk mu İşletme/İktisat mı? Şahsi avukatlıktan ziyade Bilişim ve Enerji Hukuku yahut Ekonomi Hukuku alanlarından birine yönelmek istiyorum. Buradan Allah ne verdiyse şirketlere falan fistan...

Tavsiye ve görüşler, ablalar ve abiler!

Erkeksen Hukuk tabiki Bayan isen Diğer ikisinden herhangi biri

Üye ||SyHByZ|| - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hukuk 2. sınıfım ben memnunum. Klişe olacak ama asıl önemli olan senin ne istediğin. Ben hukuk alanında olmak istedim. Meslek lisesi mezunu olmama rağmen hukuk istedim kazandım. Zor mu baya zor. Ama severek okuduğun zaman hiç sorun olmuyor. Mesela bir ceza dersi borçlar dersi severek dinliyorum çalışıyorum. Tabi ülkede hukukun üstünlüğü mü üstünlerin hukuku mu kısmı siyasete gireceği için o tarafa girmiyorum. Ama hala tarafsız mahkemelerimiz var. Bunun örneklerini sonuçlanan davalarda görebiliyoruz. Yani ülkede hukuk mu kaldı ki hukuk okuyalım diye düşünmeyin. Ne demişler 2 hukukçunun olduğu yerde 3 fikir vardır. Bir şeyleri bizler değiştirebiliriz. Ders kısmın gelirsek ilk sene biraz laylaylom geçer. Genelde kolay dersler olur üniversitede ilk senelerde. Gittikçe zorlaşan bir fakültedir. Bazı farklılar olabiliyor üniversiteler arası. Mesela kimi üniversitede ortalama yükseltme dersi olan senin üniversitende zor geçilen bir ders olabilir. Bunu biz yaşadık açıkçası. Daha ilk sene de bir şeyler öğreniyorum hissine kapılacaksın. Çünkü ilk seneyi bitiren bir öğrenci rahatlıkla aile mahkemelerinde avukatlık yapabilecek düzeye gelebilir. Boşanmadır evlat edinmedir tanımadır vs. Seni bilmiyorum ama bana bunları öğrenmek çok cazip geliyor. Yani her şey senin isteğin doğrultusunda. Hukuk kısmını biraz fazla anlattım. Çünkü diğer 2 bölüm hakkında pek bilgim yok. Ama bana bu 3 seçenekle gelirsen daima hukuk derim. Çünkü benim idealim hukukla bağdaşıyor. Daha rahat hayat sürmek için ünü olan bir üniversiteden sevmediğim bir bölümü okuyup yük gelecek bir işi yapmak pek de cazip gelmiyor bana.
    Bazen iyi insanlar kötü şeyler yapmak zorundadır ki kötü insanlar yaptıklarını çekebilsin.
    Harvey Specter

Üye Ahkâm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

öncelikle senin ilgi alanına hangi bölüm daha çok giriyor ona odaklan bence. mesela ben hukuku çok seviyorum çıkan yasaları sürekli takip ediyorum, canım sıkıldıkça anayasa okuyorum vb. gibi bi kafa yapın varsa hukuk seçmelisin derim.(daha önce böyle birini görmedim) onun dışında puanı yüksek ve popüler olduğunu düşünerek tercih edersen büyük bir hayal kırıklığına uğrayabilirsin. çünkü herkesin yapabileceği bir meslek değildir. çok dertlidir.(arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla)

iktisat ve işletmeye gelince burası benim alanım oluyor. iibf fakültesindeki bölümler zaten birbirine çok yakın bölümlerdir. hepsi iktisat yani ekonomi biliminin alt dallarıdırlar. bu yüzden iktisat diğer bölümlere göre daha çok teoriye dayanır. ekonometriden sonraki en zor bölümdür. ben yüksek lisans doktora yapacağım dersen iktisat seçmeni öneririm. 4 yıl okuduktan sonra uzmanlaşmak istediğin herhangi bir alt dalda yüksek lisansını yapabilirsin. özel sektör için de en az 1 yabancı dil bilmelisin. işletmeye gelince de yabancı dil olayı aynen geçerli. bu yüzden tercih edeceğin okulun hazırlığı iyi olmalı mümkünse ingilizce işletme olmalı. ikinci dil olarak da ticaret değerimizin yüksek olduğu ülke dillerinden birini bilmek çok büyük avantaj sağlar.(ingilizce eğitimin iyi olduğunu bildiğim okullar;odtü, bilkent, boğaziçi) işletme dersleri biraz daha sözel ağırlıklıdır bu arada. iktisat dediğim gibi biraz daha karmaşık ve teorilere dayalıdır. ayrıca iyi bir üniversitede okuyup iyi yetişirsen dolayısıyla çok kaliteli firmalarda staj yaparsın. okuldan mezun olduğun gibi işin hazır.

Uye Rutbesi

odtü siyaset? gitme derim

Alıntı Muyustan kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    odtü siyaset? gitme derim
    Sene basi "tek tercih yaparim o da odtu siyaset olur" diyordum. Neden gitme dedin sen?
    ömer hayyam

Emekli Üye Uye Rutbesi
    Tozama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hani TM bölümlerinden anladığımdan değil ama, tavsiyemi esirgemek istemiyorum. Ankara Üni. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni aklında bulundurabilirsin. Teyzelerimden biri oradan mezun ve kariyerinde bayağı yükseldi. Tabii illaki hukuk veya işletme diyorsan, sen bilirsin
    Alıntı MiRoChİ kullanıcısından alıntı
    Asitten korksaydık kola içmezdik

Alıntı MiRoChİ kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Hani TM bölümlerinden anladığımdan değil ama, tavsiyemi esirgemek istemiyorum. Ankara Üni. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni aklında bulundurabilirsin. Teyzelerimden biri oradan mezun ve kariyerinde bayağı yükseldi. Tabii illaki hukuk veya işletme diyorsan, sen bilirsin
    Ben siyaset okumak istiyorum zaten gonlumde yatan o'ydu ama Hukuk'a kaydim biraz. Is bulma sikintisi vs. Bir de ankara siyasal turkce, odtu ingilizce avantaji var. Odtude de cok komunist var, ben kapitalistim.Sorun yasarim diye tedirginim.
    ömer hayyam

Emekli Üye Uye Rutbesi
    Tozama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Breaking Dawn kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Ben siyaset okumak istiyorum zaten gonlumde yatan o'ydu ama Hukuk'a kaydim biraz. Is bulma sikintisi vs. Bir de ankara siyasal turkce, odtu ingilizce avantaji var. Odtude de cok komunist var, ben kapitalistim.Sorun yasarim diye tedirginim.
    Komunist, sosyalist falan pek dert etme. Benim de düşüncelerim anarşiye yakın ama şu ana bi Allah'ın kuluyla bu konuda kavga etmedim. Bir de İTÜ'yü bırakmış insanım, o yüzden komunist öğrencileri az çok tanırım. Kötü insan değildirler. İngilizce avantajı için evet, ODTÜ'ye gitmeni tavsiye ederim. Ama her zaman İngilizce üzerine en az 1 dil daha öğren. Sonra ileride çok işine yaracak. Gene teyzemi örnek vereyim: Almanca öğrenmiş gençliğinde ve şu an İsviçre'de yaşıyor. Buralara kadar sen de gelebilirsin yani
    Alıntı MiRoChİ kullanıcısından alıntı
    Asitten korksaydık kola içmezdik

Toplam 3 Sayfadan Sayfa 1 123 SonuncuSonuncu