Toplam 2 Sayfadan Sayfa 1 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sözlüğü Utandırmak mı?

Üye secospat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Varsayılan Sözlüğü Utandırmak mı?

Sözlüğü Utandırmak mı?
    Çok özel insanlar vardır, hani şu uğruna şiirler şarkılar türküler yazılan. Muhakkak dokunmuştur hepimizin yüreğine böyleleri. Dünyadan haberin yokmuş gibi davranma, tahmin edebiliyorum biri için sayısız geceyi uyumadan geçirdiğini. Utanılacak, sıkılacak üstü örtülebilecek bir şey değil bu. Birazcık üzebilir, üzmelidir de kaybettiklerimiz. Yoksunluğu duyulan şeylerin acıtmasından tabii ne olabilir ki? Fakat bugün üzülmek yok zira tebessümle hatırlanacak anılardan dem vuracağız, rüzgâr gibi gelip geçenlerden.

Arkama dönüp de şöyle okkalı bir bakış attığım vakit, pek fazla anım yok aslında. Yalnızları oynayan adam olmak kolay değil en nihayetinde. Yalnız olmak için de birilerini kaybetmek lazım gelir değil mi? Kaybettim ama asla unutmaya çalışmadım, unutmak yerine anıları yâd edip yine yeni yeniden gülümseyebilmek yeğ oldu hep. Büyük bir değişim geçirdim, hamdım belki biraz piştim. Yanamadım daha, beni yakacak olanla yüzleşemedim. Sen ne durumdasın peki? Yandın mı, piştin mi yoksa hâlâ ham mısın? Yüzündeki çizgilere bakılacak olursa bana tur bindirmişsin. Hoş, kıyaslanabilecek bir şey değil bu. Kıyas kabul etmeyecek kadar kıymetli ve özel. Anılar diyorduk, kasıp kavuranların içimize su serptiği anılar. İroninin zirvesidir belki de bu kim bilir. Uğruna methiyeler düzdüğüm, şarkılar şiirler yazdığım insanlar oldu. An geldi yeryüzünde tezahürü bulunmayan, tasvir edilemeyecek şeyler hissettirdi bana ilham melaikem. Sözlük, sözlüklüğünden utandı yetmedi sahip olduğu kelimeler. Ardı ardına eklenen cümlelere boynu bükük baktı, hiç oldu ekseriyetle. Engelleyemedi bu beni, yazdım zira yapabildiğim en iyi şey buydu. Kelimelerle oynayıp bir insanın ruhuna dokunabilmek nasıl bir duygudur bilir misin? Bazen yazdığın onca şeyin karşılığı bir teşekkür ederimle son bulur, bazen sıcak bir tebessümle. Bazense tepkisiz kalır karşındaki, iki dudağın arasına bakar kalemin şirazesi. İki dudağın arasından dökülenler tayin eder yönünü, ya şevkle yazar ya elemle. Sana şevkle yazılanlar nasip olmuştur umarım, aksini istemeyeceğimi bilmelisin. Yüzündeki çizgilere bir yenisinin eklendiğini görmek beni üzer, benimkilerden çok olmasın.

Sözlüğü utandırabilmek yegâne amacımız olsun, vesile olanlar çıksın hep karşımıza. Sonbaharın hüznünü değil verdiği hazzı yaşayabilelim aklımızın odalarında. Hayat belki de yarını göremeyeceğimiz kadar kısa, bir dakika sonrası muamma. Bunca belirsizliğin içinde hüzne kapılı kalmak tercihen de olsa, olmamalı zannımca. İnsanlar gülmeli, iyi hissetmeli daima.
    08.12.2014
    Nasıl kızıyorum kendime bazen, bazenler çoğalıyor bazen..

Beni bana sor * Twitter* Facebook* Köşe'm(*Arşiv diyelim en iyisi )

Uye Rutbesi
    rüzgar46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Guzel calısma

Banned

Okumadım ama rüzgar güzel diyosa atlarla ilgilidir.

Üye Muhibbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uğruna şiirler dökülen, mürekkebe gözyaşının karıştığı öyküler yazdıran anılar hep acıyla birlikte gelmiştir hatrıma. Tebessüm varsa bile buruk kalır, iğreti duran bir tebessüm olur o. Ve sözlükleri utandırmak, yeni acılara davetiye uzatmaktır bir nevi. Hoş, Fuzuli gibi "el çek ilacımdan tabip!" diyenlerdir zaten, kelimeleri yâr belleyip, sözlüktekilerle yetinemeyenler. Hasılı kelam, ne yazık ki "Yazmak mutsuzluktur, mutlu insan yazmaz." ^^

Banned

ve Neşet Ertaş ''gel gizli gizli'' der

içinde kalemin şirazesi,buruk tebessüm,yüreğine dokunmak,sonbaharda dökülen yapraklar ve yüreğinin tireyen sesi ve kıl tüy yoktur...

önce hammadde alanlarını geliştirin

Banned

Alıntı Muhibbi kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Hasılı kelam, ne yazık ki "Yazmak mutsuzluktur, mutlu insan yazmaz." ^^
    Öyle bir yazar ki kelimeler taşar, sözlükler şaşar
    Öyle bir yazarki
    Sözlükte tek harf kalır
    Tüm kelimeler artık; onun adının ilk harfi ile başlar

Yalnızca yazdığını zanneder kişi. Esas yazma eylemi "o" gittikten sonra başlar. Tarık Tufan bir kitabına; "Yakama yapışan cümleleri yazdım.Bir cümle insanın yakasına yapışır mı demeyin, yapışır. Gördüklerimi, hatırladıklarımı, sayıkladıklarımı, unuttuğumu sandıklarımı, gözlerimi kapatır kapatmaz zihnime üşüşenleri yazdım" şeklinde başlıyor. Yazıların öznesi olan kişinin yalnızca hatırası kalınca cümleler insanın boğazına sarılıyor ve yazma eylemi denilen şey o an anlaşılıyor.

Banned

Yalnızca yazdığını zanneder kişi. Esas yazma eylemi "o" gittikten sonra başlar.
    kavuşmayı, sevişmeyi anlamsızlaştıran yazarlar! Birbirine yakışmayan aşıkların bahanesidir ayrılık. Aşka aşık olmak için aşk kelimesini dile alanlar, karşılıksız sevsinlerde onun hazzını yaşasınlar gelsinler demekteyim. Çoğunluk değildir doğruluk. Doğruluk hissetmektir, yapışanlarla değil, deri gibi kaplayanlarla bütünleşmektir. Yaşamayana ne anlatsan boş.
    Her ayrılan saz çalar. Senfoniler ise bütünleştiğinde başlar.

Ayrılıktan kasıt hiç kavuşulmadan yaşanandır. Günler ve geceler boyu karşılıksız sevginin "hazzını" yaşamış, takvimlerin yorulduğu vakit hazzın ızdıraba döndüğünü görmüş, senfoniye katılmaya mecali kalmayan bir yazarın satırlarıdır/düşünceleridir. Bir şarkıda geçen "yüreğime basa basa içimden yâr gidiyor" u anlatmak, iliklerine kadar hissetmek, hatırasının seni terk ettiğini görmek, yüzü flulaşmış, sesi unutulmuş bir sevgiliye umutsuzca sayfalar boyu yazmak, küsmek, barışmaktır...

Banned

Ayrılıktan kasıt hiç kavuşulmadan yaşanandır.
    Kavuşmadan ayrılık olurmu muhibbi? Tetin tene değmesimidir kavuşmak nasıldır tasviriniz? Kalbin kalbe değmesi mi yoksa?
    İki kalbin değişmesinin ardından yaşanan ayrışma yada? Neye göre kime göre tasvir?

Tasvir, tasvirin kopyası olaydı. İnsan oğlu adem değil rob ot olmazmıydı?

Toplam 2 Sayfadan Sayfa 1 12 SonuncuSonuncu