Toplam 6 Sayfadan Sayfa 1 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 56 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hira Mağarası Soru İşareti

Üye Breaking Dawn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Varsayılan Hira Mağarası Soru İşareti

Öncelikle İslam ile alakalı konu açmak yasak mı bilmiyorum ama son günlerde üzerinde epeyce düşündüğüm bir konu ve burada bilen olacağını umuyorum. Ateist değilim elhamdülillah Müslümanım ama kafamı şu kurcalıyor, Hira Mağarasına Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed sürekli çıkar ve düşünürmüş. Bir gün gelen ayet neticesinde ''İslamın bildirildiğini'' iletmiştir öncelikle karısı Hz. Hatice'ye.. Şimdi benim çeşitli muhabbetlerden kulağıma çalınıp kafamı kurcayalan şu; Peygamber Efendimiz'in Hira Mağarasında uzun süreler boyu duruşunun sebebi dini planlamak -haşa- gibi bir önermeyi nasıl çürütebiliriz. Mantık yürüterek de bir takım cevaplara varılabilir ama forumda güzel bir tartışma süreciyle anlayabileceğimi sanıyorum.
    uğruna dertlere düştüğüm sevgili / bir başkasına tutulmuş o da dertli
    derdimin dermanı kendi derdinde /
    hekim hasta olunca kime gitmeli?
    ömer hayyam

Ben okuduğum bir kitaba göre söyleyeyim. Peygamber zamanında Mekke'de putlara tapılıyor, her türlü şirk koşuluyor vs. Peygamber de İbrahim'in Allah'ından haberdar ve çok büyük bir yaratıcı olduğuna inanıyor, putları daha gençkenden komik buluyor. Bu İbrahim'in Allah'ını düşünmek için de sık sık Mekke'den uzağa gidiyor. Gittiği yer de Hira.

Benim görüşlerim değil, kitapta okumuştum.
    Amele terbiyecisi..

AnkaSavar

Üye Breaking Dawn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı CoCo kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Ben okuduğum bir kitaba göre söyleyeyim. Peygamber zamanında Mekke'de putlara tapılıyor, her türlü şirk koşuluyor vs. Peygamber de İbrahim'in Allah'ından haberdar ve çok büyük bir yaratıcı olduğuna inanıyor, putları daha gençkenden komik buluyor. Bu İbrahim'in Allah'ını düşünmek için de sık sık Mekke'den uzağa gidiyor. Gittiği yer de Hira.

Benim görüşlerim değil, kitapta okumuştum.
    Tamam buraya kadar bende kabul ediyorum. Hatta Kuran ilk olarak -tamamı mı bilmiyorum- Hira'da iniyor. Ama Hira dediğim gibi dinden çıkmama sebep olacak bir söylem olmasını istemiyorum ama İslam'ın planlandığı yer ve o gece artık harekete geçme zamanı olduğu düşüncesini nasıl çürütebilir, karşılayabiliriz?
    uğruna dertlere düştüğüm sevgili / bir başkasına tutulmuş o da dertli
    derdimin dermanı kendi derdinde /
    hekim hasta olunca kime gitmeli?
    ömer hayyam

Alıntı Breaking Dawn kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Tamam buraya kadar bende kabul ediyorum. Hatta Kuran ilk olarak -tamamı mı bilmiyorum- Hira'da iniyor. Ama Hira dediğim gibi dinden çıkmama sebep olacak bir söylem olmasını istemiyorum ama İslam'ın planlandığı yer ve o gece artık harekete geçme zamanı olduğu düşüncesini nasıl çürütebilir, karşılayabiliriz?
    Valla onu çürütemeyiz, o yıllara gitmemiz lazım ki o zaman da çürütemeyiz, insanın içini bilemezsin. İbrahim'in Allah'ına inanıyor ve senin dediğin gibi de bu Allah'ın bir peygamberi olayım diye orada bu dini kurmuş olabilir(haşa). İslamda sorun, soruşturun diyor ama belli bir yerden sonra da tereddütsüz iman etmen lazım. Burdan gerisi inançsızlığa gider. Zaten bu devirde hangi kanıtı gördük de Müslüman olduk ki? Biz koşulsuz inandık zaten. Kanıt aramak saçmalık.
    Amele terbiyecisi..

AnkaSavar

Üye -NykS- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1.05-1.40 arası bence soruya uygun.)

dum spiro spero

Üye Yeniçeri_038 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İşin ehli birine sormak lazım.
    Yeniçeri_038 tarafından (28-04-2014 Saat 21:52) değiştirildi.

Uye Rutbesi
    kostok218 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Videoyu izlemedim.

Kendi görüşümü söylemek gerekirse, her insanın huzur bulduğu bir yer vardır. Hz.Muhammed(s.av) de Hira'da huzuru buluyor. Planlama konusunda ise, en zeki insan(Hafızası çok kuvvetli olduğunu varsayarsak) bile koskoca bir dini planlamayı aklında tutamaz diye düşünüyorum. Hakeza peygamberimiz ilk ayet indiğinde okuma-yazma bilmiyordu. Yani yazacak bir imkanı yoktu diyebilirim. Bu durum mantıken imkansızlaştırıyor.

Bunlar benim düşüncem.
    Sayonara
    Yıldırım Efendisi(Belki de dönmeye çalışıyorumdur ha?)

Üye hmy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Oncelikle ben bi ilim irfan dehasi degilim .bu konu basligina nacizane yorumum su olabilir : okuma yazma bilmeyen bir kisinin Kurani kerimi kurdugunu iddia etmek mantiksizliktir.konuya paralel bir alinti yapmaliyim sonra kendi gorusume devam edeyim ; ``Hz. Muhammed in okuma yazma bilmemesi ona inananların işini kolaylaştırmış, iftiracıların işiniyse zorlaştırmıştır. Risalet zincirinin son halkasını teşkil eden, Allah’tan vahiy alan, İsra ve Miraç mucizelerini yaşama mertebesine ulaşan Hz. Muhammed açısından, okuma yazma bilmemek kesinlikle bir noksanlık olamaz.``

2. Bir bakis acimda su: ilahi dinlerde dinden once imani oturtan kisiler rehber olarak inandiklari dinin kitabini kabul ederler,etmelidirler.muslumanligi yasayan bir muslumanda Kurani rehber alacagindan kuran acilip okundugunda bu muhtelif veya araftaki noktalara cevaplar bulunuyor.zaten tum ilahi dinlerde de aslinda gayba iman vardir.asil meselede burasidir ateistlerle.herseyi gec olayi gayba imana indir ve gorursunki inanmayan adam aslinda ben gayba iman etmem der.meselede budur.cok magazinsel yerlerde dolasip kanallarra raytinge gerek yok

Uye Rutbesi
    kostok218 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı hmy kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Oncelikle ben bi ilim irfan dehasi degilim .bu konu basligina nacizane yorumum su olabilir : okuma yazma bilmeyen bir kisinin Kurani kerimi kurdugunu iddia etmek mantiksizliktir.konuya paralel bir alinti yapmaliyim sonra kendi gorusume devam edeyim ; ``Hz. Muhammed in okuma yazma bilmemesi ona inananların işini kolaylaştırmış, iftiracıların işiniyse zorlaştırmıştır. Risalet zincirinin son halkasını teşkil eden, Allah’tan vahiy alan, İsra ve Miraç mucizelerini yaşama mertebesine ulaşan Hz. Muhammed açısından, okuma yazma bilmemek kesinlikle bir noksanlık olamaz.``

2. Bir bakis acimda su: ilahi dinlerde dinden once imani oturtan kisiler rehber olarak inandiklari dinin kitabini kabul ederler,etmelidirler.muslumanligi yasayan bir muslumanda Kurani rehber alacagindan kuran acilip okundugunda bu muhtelif veya araftaki noktalara cevaplar bulunuyor.zaten tum ilahi dinlerde de aslinda gayba iman vardir.asil meselede burasidir ateistlerle.herseyi gec olayi gayba imana indir ve gorursunki inanmayan adam aslinda ben gayba iman etmem der.meselede budur.cok magazinsel yerlerde dolasip kanallarra raytinge gerek yok
    Kafa yapımız aynı sanırım.
    Sayonara
    Yıldırım Efendisi(Belki de dönmeye çalışıyorumdur ha?)

Şimdi okuma yazma bilmeyen insan konuşup, düşünemiyor mu arkişler ya Benim dedem de okuma yazma bilmiyor ama herşeyi düşünüp, tasarlayabiliyor. Bu okuma yazma işi kanıt olamaz bence.
    Amele terbiyecisi..

AnkaSavar

Toplam 6 Sayfadan Sayfa 1 123 ... SonuncuSonuncu