Toplam 3 Sayfadan Sayfa 2 İlkİlk 123 SonuncuSonuncu
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Balkan Şairler -Şiirleri ve Eserleri

İzmir Gaziemir Belediyesi ve Bal- Göç Gaziemir Sarnıç Şubesi Nuri Turgut Adalı ve Ömer Osman Erendoruk’un Adlarını ölümsüzleştirdiler.

Bulgaristan Türklerinin yetiştirdiği kıymetli şahsiyetlerden olan, hayatını Türklük mücadelesine adamış, Belene Ölüm Adasında,cezaevlerinde ve sürgünde yıllarca işkence görmüş olan büyük dava Adamları Nuri Turgut Adalı adına Sarnıç Hürriyet Mahallesi 1066 Sokak’ta ve Ömer Osman Erendoruk adına da 1102 Sokak’ta Park açıldı.

Nuri Turgut Adalı kimdir?

Nuri Turgut Adalı, 1922 yılında Mestanlı'nın Adaköy (Ostrovets) köyünde doğdu. Şumnu'da Nüvvab okulunun tali kısmını bitirdikten sonar kaydını yaptırarak ali bölümüne de başladı. Fakat siyasi nedenlerle öğrenimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Birkaç yıl öğretmenlik yaptı.
    Totaliter rejim ona milliyetçi damgasını vurdu. Buradan öte artık onun çileli hayat yolculuğu başlamış oldu, tüm zorluklara göğüs gerdi. Nuri Turgut Adalı, ömrünü Bulgaristan Türk Azınlığı’nın hak ve özgürlük davasına adamış, 23 yılını hapis, sürgün ve de Belene’de geçirmiştir.08 Ağustos 2004 yılında 82 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Kaynak: kırcaali haber
    deneyseti tarafından (31-05-2015 Saat 01:51) değiştirildi.
    S1--S2--S3--S4--S5--S6--S7--S8--S9--S10--S11--S12--S13--S14--S15--S16--S17--S18--S19
    Kimsenin zoruna gitmesin arkadaş yukarıda yazan tüm serverların No:1 ---> hicretyolu <---

Ömer Osman Erendoruk kimdir?

Ömer Osman Erendoruk Koşukavak kasabasının Karakuz Köyü doğumludur. 1955'ten 1980'e kadar Türkçe öğretmeni olarak çalışmıştır.Bulgar komünistlerinin Türkleri eritme politikasına kalemiyle direniş göstermiş, ancak romanları, piyes ve şiirleri polisin eline geçmiştir. Bu yüzden beş yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştır.Ömer Osman Erendoruk, Bulgar zulmünün darbesini Türkçe eğitiminin ve Türkçe yayın hayatının sona ermesiyle alır. Edebiyat hayatına, Bulgarca diline fazlasıyla hâkim olmasına rağmen Bulgarcayı kullanmayarak devam etmiş ve Bulgar zulmünün önündeki en büyük edebi isim haline gelmiştir."Bulgarca şiir, hikâye yazmak, Türkçeye ihanet etmek, Türkçeyi konuşanlara sırt çevirmek, Türk dilini 'ölü dil' sırasına koymak demektir." cümlesi bu özelliğini en iyi şekilde yansıtır.Erendoruk, 1985'te Belene Ölüm Kampı'na gönderilmiş, oradan da sürgün edilmiştir.1989'da sınır dışı edilen yazar, Türkiye Cumhuriyeti'ne sığınmış ve öğretmen olarak çalışmıştır. 19 Ekim 2006 yılında hayata veda etmiştir
    Kitapları: Yaralı Güvercin (hikâyeler),İlk Sevgi ve Sonrası (hikâyeler),S.O.S. veya Üçüncü Mezar (şiirler),Ölmeden Ölmek (şiirler),Sabır Duası (şiirler),Dilim Dilim Yürek (şiirler),Buruk Acı (roman),Uçurum (roman),Buram Buram Yalnızlık (şiirler),Ağlatmayın Çocukları (şiirler),İzmir Sokakları (şiirler),Ağlatırsa Mevlâm Yine Güldürür (Roman),İçimizdeki İnci Taneciği (Roman),Toprağa Kan Düştü (Roman),Sevgi Kırıntıları Arıyorum Yollarda (Hatıraları)

S.O.S. VEYA ÜÇÜNCÜ MEZAR

Türkçe söylemek yasak, Türkçe yürümek yaya
    Türkçe işitmek yasak, Türkçe bakmak dünyaya
    Türkçe sevinmeyecek, Türkçe gülmeyeceksin
    Alnından akan teri Türkçe silmeyeceksin.

Türkçe bağlamak yasak ayakkabı bağını
    Türkçe ayırmak yasak, solunu ve sağını
    Sofrada ekmeğini Türkçe dilmeyeceksin,
    Türkçe yaşamayacak, Türkçe ölmeyeceksin.

Gaziemir Belediyesi Başkanı Sayın Halil İbrahim Şenol,Meclis Üyesi Abdürrahim Nursoy ve Meclis üyelerine,BAL-GÖÇ Gaziemir Sarnıç Şubesi Başkanı Halim Garip ve emeği geçen herkese sonsuz
    teşekkürler.

AYRICA: Ömer Osman Erendoruk Türkiye'de Yüksek lisans enstitüsü konusu Olmuştur.

Beş yıl önce aramızdan ayrılan 22 kitaba imza atan büyük şair ve yazar Ömer O. Erendoruk’un hayatı ve eserleri Türkiye’deki üniversite hocalarının gözünden kaçmadı. Sadece geçen yıl üç üniversitenin Türk Dili ve Edebiyat Fakülteleri hocaları (Kırıkkale, Celâl Bayar ve Dokuz Eylül) yüksek lisans adayları öğrencilerine Erendoruk’un hayatını ve eserlerini tez konusu olarak seçtiler. Celâl Bayar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Ünal Şenel’in danışmanlığında Oğuzhan Yiğit, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde Seda Tilekli ve Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmalar Enstitüsü’nde Zeynep Atasoy “Ömer Osman Erendoruk’un Hayatı ve Eserleri Üzere Bir Araştırma” konulu tezlerini bu yıl başarıyla savundular.

2011-09-28
    Kaynak: kırcaali haber

deneyseti tarafından (04-06-2015 Saat 11:53) değiştirildi.
    S1--S2--S3--S4--S5--S6--S7--S8--S9--S10--S11--S12--S13--S14--S15--S16--S17--S18--S19
    Kimsenin zoruna gitmesin arkadaş yukarıda yazan tüm serverların No:1 ---> hicretyolu <---

Türkler 1984-1985 yıllarında silah zoruyla Bulgarlaştırılmış, soyları inkar edilmiştir. Bu olay “soy-boy” bilgisiyle bilinçlendirilmiş bir Türk çocuğunun dizelerinde protesto konusu olmuştur:

Bilmeyenler soyunu
    Derde deva bulamaz,
    Etmeyin bu oyunu,
    Benden Bulgar olmaz!

Torunuyum Fatih’in,
    Güneş'iyim ata'nin,
    Başbuğumuz Kültigin,
    Benden Bulgar olmaz.

Tarihim var, dilim var,
    Türklük kokan ilim var,
    En mukaddes dinim var,
    Benden Bulgar olmaz.

Ufku sarsıyor ahım
    Nedir benim günahım.

Çocuk şiirinde Bulgarların ele alınışı göçle birlikte gelen yoğun trajikdönemlerde artış göstermiştir. Bu önemli sosyal olay çocuk şiirlerine de yansımıştır.“Bulgar Zulmü” adlı şiirinde Niyazi Hüseyin göç konusunu ve yaşananlarıdizlerine taşımıştır;

Alınmazı almak istedi elimizden,
    Verilmezi vermek istedi.
    Cinayet işledi kahpe Bulgar.
    Ama ne alabildi ne verebildi.

Kızdı kellesi, yine gavurlaştı.
    Namlusunu çevirdi göğsümüze,
    İşte koştu askerleri tankları.
    Yine de gelmedik dize…
    deneyseti tarafından (31-05-2015 Saat 02:14) değiştirildi.

Plevne kahramanı Osman Paşa için söylenilen bir türküden iki dörtlük:

“Tuna’ya köprü kuruldu
    Askerin boynu buruldu
    Ağlayalım din kardaşlar
    Osman Paşamız vuruldu

Pilevne'den top atıldı
    Herkes Moskof’a katıldı
    Ağlaşalım arkadaşlar
    Urumelimiz satıldı.”

Bir başka türküden

“Orta köy’ü yakıyorlar
    Çifte kurşun atıyorlar
    Bomba kurşun seslerine
    Yüzükoyun yatıyorlar”

Manilerden örnekler:

“Aya baktım ay ayaz
    Kıza baktım kız beyaz
    Fakat çapa tutmamış
    Bu kız bana yaramaz

Kirez dalını eğdim,
    Kirezini yemedim;
    Allı gelin oldum da,
    Mantı fıstan giymedim.

Çeşme başında durdular
    Al mendili yuğdular
    Kesede on para yok
    Hasından kız sordular”

-------------------

Alın Terim

Bu cihazlar
    Alın terim.
    Telli sazlar
    Alın terim.

Tanda estim
    Tuğla kestim
    Bu işletme
    Alın terim.

İş ürettim
    Savaş ettim
    Bu zavotlar (zavod=Fabrika)
    Alın terim.

Ufuk aştım,
    Işık saçtım,
    Elektrikler
    Alın terim.

Kazdım kuyu
    Çıktı suyu
    Bu kanallar
    Alın terim.

Aya baktım
    Orak yaptım
    Bu kombaynlar
    Alın terim.

Gülüp gezdim
    Tütün dizdim
    Bu paralar
    Alın terim.

Barış dedim
    Kuş besledim
    Bu ipekler
    Alın terim.

Yazı yazdım
    Türkü dizdim
    Bu destanlar
    Alın terim.

Anıt kurdum
    Bekçi durdum
    Bu yükseliş
    Alın terim.

Alay açtım
    Kültür saçtım
    Bu yenilik
    Alın terim.

Traktorlarla
    Sürdüm tarla
    Bol mahsuller
    Alın terim.

Yumruk sıktım
    Zulmü yıktım
    Bu hürriyet
    Alın terim.

Sır gizledim
    Bağ düzledim
    Türkü oldu
    Alın terim.

Şair: Mehmet Müzekka CON
    deneyseti tarafından (01-06-2015 Saat 17:49) değiştirildi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Cilt:6 Sayı: 2 Aralık 2005

Gide gide yoruldum
    Sular gibi duruldum
    Üzülme anneciğim
    Dilim için vuruldum

Mapustan geldiğimi
    Gördün mü güldüğümü
    Güzel dilimiz için
    Bağışla öldüğümü

Bulgaristan Türklerinin sürüldüğü Belene, “Ölüm Adası” olarakadlandırılmış ve burası üzerine pek çok ağıtlar söylenmiştir. Bunlardan biri şöyledir:

Belene dedikleri
    Cehennemdir cehennem
    Babam ben görmeden gitti
    Şimdi de ölmüş annem

Rodoplar’dan Belene
    Uzak mıdır yakın mı?
    Allahım ne bu gördüğüm
    Cehenneme akın mı?

Tuna yüce bir ırmak
    Arzum hep sana varmak
    İsterim de varamam
    Dört yanım demir parmak.
    deneyseti tarafından (31-05-2015 Saat 02:27) değiştirildi.

Bulgaristan Türk Edebiyatı

Birinci Dönem: Henüz araştırılmamış olup devir ile ilgili bilgiler oldukçakısıtlıdır. Bu dönemde pek çok yazar, şair göçlerle yurtlarını terk ettiğindenBulgaristan Türk Edebiyatı büyük yaralar almıştır. 1922’de Nüvvap Medresesi’ninŞumen şehrinde açılmasına kadar bu edebiyatta önemli bir gelişme kaydedilmez.Türkiye’de öğretim gören Ali Osman Ayrantok, Mehmet Behçet Perim, OğuzPeltek, Zeki Tunaboylu gibi yazar ve şairler, Nüvvap Medresesi’nden yetişenMehmet Fikri, Osman Kılıç, Sabir Demir, Selim Bilâl gibi yazar ve şairler ve ÂşıkHıfzı, Hüseyin Raci Efendi, Mustafa Şerif Alyanak, İzzet Dinç, Mehmet MüzekkâCon vb. Bulgaristan Türk Edebiyatının gelişmesinde önemli katkılar yapmışlardır.Süleymanoğlu’na göre Bulgaristan Türkleri edebiyatının ilk ürünü, SofyalıÂşık Hıfzı’nın “Destan-ı Plevne Muharebesi”dir. (Yenisoy, 1996, 449) Yazılanşiirlerin büyük çoğunluğu, Balkan Savaşlarının derin ıstıraplarını işler. Millî ruhuokşayan şiirlerin yanı sıra çocukların eğitim ve öğretimi, cehaletle savaş, yurtsevgisi, gurbetlik gibi konularda da yazılmıştır. Doksan üç Harbi’ni (1877-1878)konu alan Hüseyin Raci Efendinin Tarihçe-i Vak’a-i Zağra’sı, sanatçının Türkiye’yegöçünden sonra yayınlanmıştır. Sanatçının Balkan Savaşları’nı anlatan eserleri devardır. Çarlık döneminde yazılan şiirlerde soyut bir anlatım tercih edilmiş olup dahaçok çocuk ve gençlere seslenilmiştir. Bütün dönemlerde görüleceği gibi budönemdeki şairler de şiirlerinde “göç” olgusunu işlemişlerdir. Bulgaristan Türkaydınlarının Türkiye’ye göçü nedeniyle Bulgaristan Türk halkı, aydın zümredenyoksun kalmıştır.Türkiye’ye göç eden Ali Haydar Taner “Beyaz Zambaklar Memleketinde”,Mehmet Behçet Perim “Göçmen Ahmet”, Ali Kemal “Alev ve Kül”, Ethem RuhiBalkanlı “Şehit Evlâtları” gibi romanlarıyla Bulgaristan Türklerinin millî ruhunu,sosyal durumunu dile getirmişlerdir.(Erdi, 1998, 66)1930’lu yıllarda iktidara gelen Bulgar milliyetçilerinin zamanında Türkdüşmanlığı had safhaya çıktığından zaten sınırlı sayıda Türkçe basılan gazete vedergiler kapatılmış, şair ve aydınlar da tehdit ve baskılara maruz kalmışlardır. Budurum, II. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar sürmüştür. Bulgaristan Türk Edebiyatı1944’e kadar bir dereceye kadar kendini korumuş olmakla beraber kayda değer çokbüyük bir gelişme olmamıştır.Âşık Hıfzı, Hüseyin Raci Efendi, Ali Osman Ayrantok, Mustafa Şerif Alyanak,İzzet Dinç, Mehmet Müzekkâ Con, Mehmet Fikri vb. bu dönem sanatçılarındandır.Mehmet Fikri, Türk gençleri için yazdığı bir şiirde şöyle diyor:

“Korkma yürü, ümidi'sin milletin
    Her mani yıkar, ezer himmetin
    Tuttuğun yol terakkinin yoludur.
    Kalbin, fikrin emel ile doludur.

Senin azmin yükseltecek milleti
    Mahvedecek cehaleti, zilleti.
    Uyan, uyan Bu girdaptan uzaklaş!

İlerleyen milletlere koş, yaklaş!...
    Her milletin gençlerdendir rehberi
    Sen de durma, haydi atıl ileri!”

Ahmet Şerifov, Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldıktan sonra“Süleymaniye’de Secde” adlı şiirinde duygularını şöyle anlatıyor:

“Kaybedilmiş topraklardan geliyorum,
    İstanbul’um:
    Kucaklaşmak, birleşmek toprağına karışmak için.
    Yıllardır sana doğru bir hasret yolcusuyum:
    Utanç trenleriyle geldim, elimde bir bavul;
    bu yaşta bu başta
    bilerek göçmen olmanın ateş gömleğini giyiyorum!
    Ve sana armağan çook acı çekmiş
    Delik deşik bir yürek getiriyorum!
    Hadi alsana!”

Mehmet Müzekkâ Con’dan bir çocuk şiiri:

Alın Terim

Bu cihazlar
    Alın terim.
    Telli sazlar
    Alın terim

Tanda estim
    Tuğla kestim
    Bu işletme
    Alın terim

İş ürettim
    Savaş ettim
    Bu zavotlar (fabrikalar)
    Alın terim

Ufuk aştım,
    Işık saçtım,
    Elektrikler
    Alın terim

Aya baktım
    Orak yaptım
    Bu kombaynlar
    Alın terim

Barış dedim
    Kuş besledim
    Bu ipekler
    Alın terim

M.Oğuz köylüye de seslenerek şöyle diyor:

Türk köylüsü! Bütün gun sen
    Tabiatın kitabını,
    İyice süz, oku, öğren.
    İnci gibi ör yapını!

Yavrularını iyi okut,
    İyilikle büyüterek...
    Yarın onlar olur yakut,
    Sana artık rahat gerek

Türk köylüsü! Çalışırsan
    Sabahın pek yüce olur.
    Yeniliğe alışırsan,
    Sanma asla gece olur!

Yeniliği TURAN sana
    Gösterecek gece gündüz.
    Hiç durmadan gel bu yana,
    Bu yol işte böyle dümdüz...

(M.Oğuz, Köylü Kardeş, Turan gazetesi, Sayı 7,1932, s/. 3, Kırcaali)

Toplam 3 Sayfadan Sayfa 2 İlkİlk 123 SonuncuSonuncu