Toplam 2 Sayfadan Sayfa 1 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: problemlere odaklanmak ile çözümlere odaklanmak arasındaki fark‏ (:

Thumbs up problemlere odaklanmak ile çözümlere odaklanmak arasındaki fark‏ (:

Durum 1: NASA uzaya astronot gönderdiğinde tükenmez kalemlerin yer çekimi olmayan ortamda çalışmadığını fark etti (yerçekimi olmadığı için mürekkep kağıdın üzerine akmıyordu).
    Çözüm 1: Bu problemin çözümü NASA'ya ilave 12 milyon dolara mal oldu. Öyle bir tükenmez kalem ürettiler ki bu kalem yerçekimsiz ortamda, yukarı yönde, suyun altında ve sıfırın altında 300 C 'ye kadar olan sıcaklıklarda yazı yazmaya olanak sağlıyordu.
    Çözüm 2:
    Peki Ruslar ne yaptı...?? Kurşun kalem kullandılar. )

Durum 2:Japon yönetim sistemindeki en hatırda kalır çalışmalardan bir tanesi Japonya'daki en büyük kozmetik firmalarından birinde yaşanan boş sabun kutusu problemidir. Müşterilerden birisi firmaya, aldığı sabun kutusunun boş olduğu konusunda şikayette bulunmuştur. Yetkililer hemen, üretilip paketlenen sabun kutularını sevkiyat birimine gönderen hattı izole ettiler. Bu sırada bir şekilde bir sabun kutusunun hattan içi boş şekilde geçtiği tespit edildi. Yönetim, mühendislerine problemi çözmesi için talimat verdi..

Çözüm 1: Mühendisler iki kişi tarafından kullanılan yüksek çözünürlükte bir X-ışını cihazı tasarlamak için ciddi uğraş verdiler. Bu sayede hattan geçen bütün sabun kutuları izlenebilecek ve boş olmadıklarından emin olunacaktı.

Çözüm 2: Küçük bir şirketteki sıradan bir isçi aynı problemle karşılaştığında, X-ışını vb karmaşık şeylerle uğraşmadı, onun yerine farklı bir yol buldu. Güçlü endüstriyel bir elektrikli vantilatör alarak hatta doğru yöneltti. Vantilatörü açtığı anda dolu olan kutular hattan geçerken boş olanlar hattın dışına doğru savruldu.

Buradan çıkarılacak dersler

- Her zaman basit çözümler arayın
    - Problemleri çözmek için mümkün olan en basit çözümü tasarlayın
    - Her zaman çözüme odaklanın.
    "Allahım! Kalbime Senin korkundan öyle bir pay verki, nefsim günah işlemeye yöneldiğinde o korku benimle günahın arasına girsin."

çok güzel herşey teknoloji ile olmuo bazen pratik zekada gereklidir

NASA olayını duymuştum güzel olaylar

Üye sagokoliq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sabun olayında da akla son gelen seyi yapmışlar. boş olup olmaması ağırlığı ilede bulunabilirdi. hafif olanlar pistonla bandın dışına kaydırılırdı...
    Edepli edebinden susar, edepsiz onu ben susturdum sanır!..

Üye muratyss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Biraz komedi
    Yazmak yada yazmamak forum budur

Bana biraz sallama bir yazı gibi gelse de, doğru olduğunu kabul edersek:

Yazının en sonda verilen ana fikri çok anlamlı aslında: "Uzun vadeli düşünmeyin, günü kurtarın."

Şimdi oturup olaya bulunan çözümlerden sonraki zamanı biraz daha ilerletirsek, bakalım neler olmuş?

Büyük zahmetle tasarlanan X ışını aleti(ne demekse artık ) nden çok iyi sonuç alan sabun firması sahibi bulduğu bu alet için bir çok firmadan ve tıp firmalarından teklifler aldı. Yan bir firma açarak bu aletlerden üretmeye başladı. Argeye verdiği parayı kat kat çıkarttı.

Elektrikli vantilatörle boş kutu bulan firmadaki işçilerin yarısı zatürre oldu. İşletme sahibi en kıymetli işçilerini çalıştıramadığından işletmeyi küçültme yoluna gitti. Şu anda batmaması için dua ediyor.

Bu arada zatürre olan işçilere, gönderildikleri hastahanede, Japonyadaki firmadan satın alınan X ışını cihazıyla teşhis koyuldu.

Buradan çıkarılacak sonuçlar:
    -Günü kurtarın tamam ama nereye kadar
    -Problemleri çözerken iki seçeneğiniz var: uzun vadeli düşünmek veya kısa vadeli planlar yapmak... Bacağı kırılan masanın altına tahta sıkıştırmak çözüm değil, geçici çözümdür.
    -Sorunları etraflıca bir çok yönden düşünüp çözerken plan yapmayı unutmayın. Başta biraz fazla harcayacağınız para ve zaman eğer akıllıca kullanılmışsa ilerde size fazlasıyla geri dönecektir.

Üye LaST FiRe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

eline sağlık Nasa olayı gülümsetti

dwarfish:
    heheh inede kolay çözümler hoşuma gitti

Herkese ayrı ayrı teşekkürler Travian forumun güzel insanları Okuyup yoruma laik gördünüz beni daha çok heveslendirdiniz

Adminim bakış açınıza hayranım Haklı oLabilirsiniz araştırma yapmadım derinlemesine...
    "Allahım! Kalbime Senin korkundan öyle bir pay verki, nefsim günah işlemeye yöneldiğinde o korku benimle günahın arasına girsin."

süppeer olmuş...ama ya biz çözümün bi parçasıyken..hayat sorunun ta kendisiyse

Alıntı myrat kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    süppeer olmuş...ama ya biz çözümün bi parçasıyken..hayat sorunun ta kendisiyse
    Teşekkür ederim hayat bize verilmiş bir armağan sorunlar hep insandan ileri gelmektedir bence :)

Toplam 2 Sayfadan Sayfa 1 12 SonuncuSonuncu