Toplam 23 Sayfadan Sayfa 3 İlkİlk 1234513 ... SonuncuSonuncu
Toplam 229 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Forum Kitap Fuarı

Üye rchrdskjmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Simsiyah gecenin koynundayım! Yapayalnız..

Kitap: Monte Kristo [Kontu]

Yazar: Alexandre Dumas

Kitaptan Kesit: “Andrea Cavalcanti, iki kişilik, iki tekerlekli hafif arabasına bineceği sırada omzuna bie elin dokunduğunu hisseti. Danglars yahut Monte Kristo, kendisine söylemeyi unuttukları bir şeyi söyleyecekler. Zannı ile döndüğü zaman, güneş yanığı yüzlü, sakallı, parlak yüzlü, kurt yahut çakal gibi sivri, keskin otuz iki dişini meydana çıkartan bir gülümseyişle kendisine bakan birisi ile karşı karşıya geldi. Bu yüzü tanıdığı için mi? Yoksa sadece adamın korkunç görünüşünden irkildiği için mi bilinmez, şaşırarak geri çekildi:

-Ne istiyorsunuz? Diye sordu.

-Beni tekrar Paris’e kadar yürümekten kurtarmanı istiyorum. Çok yorgunum. Bakşam, sizin gibi iyi bir yemek yemediğim için ayakta zor duruyorum. Beni arabanıza alıp Paris’e götürmenizi istiyorum.

Not: 9,5/10
    Gameun du nun wie kiss haneun naldo wajulkkayo ??

Varsayılan Martı Jonathan Livingston - Richard Bach

Martı Jonathan Livingston - Richard Bach

Tanım:

Martı Jonathan Livingston, Amerikalı yazar Richard Bach tarafından yazılmış, bir martının hayatını ve sürüyle birlikte olan yaşamını anlatan fabl türünde hikâye.Bu kitapta Jonathan'ın hayatı,uçuş denemeleri vb. olaylar anlatılıyor.Bütün martıların amacı uçmak değil yemek bulmaktır;ama Jonathan'ın amacı uçmak ve yeni şeyler öğrenmektir.

Kitabın Özeti:

Jonathan bir martı sürüsünde yaşayan fakat diğer martılardan farklı hareket eden bir martıdır.Diğer martılar gibi teknelerin arkasından yiyecek savaşı yapmayan,bütün zamanını uçmaya ayıran bir martıdır.Bu düşüncesinden anne ve babası çok rahatsız olurlar.Bu sebeple Jon uçma ile ilgili fikirlerini açığa vurmak istemez. Bir gün jon uçma eğitimi için sürüden ayrılır.Çok hızlı uçuşlar ve dönüşleri dener.Başaramayınca sürüye katılmayı ve onlar gibi davranmaya karar verir.Bu sırada gece olmuştur.Birden aklına martıların gece uçuş yapamayacağı gelir.Kendi sınırlarını aşmaya ve özgür olmaya karar verir.Sürü yaşamına katılmaktan vazgeçer.Bütün martlara bunu anlatmak ister.Sürüye katılabilmek için uçar.Sürü bölgesine geldiğinde martı kurultayının kurulduğunu görür ve “özgür olabiliriz,uçmayı öğrenebiliriz” diye bağırır.Yaşlı kurultay başkanı Jon’u lanetleyerek sürüden dışlar.Jon uçarak kayaların çok ötesine gider.Orada uçmayı çok iyi öğrenir,birçok hüner kazanır. Daha sonra kendisi gibi dışlanan martı Sullivan ve Chiang ile tanışır.Onlar çok daha iyi uçabilmektedirler.Chiang çok yaşlı ve tecrübelidir.Jon Chiang’dan çok sey öğrenir.Daha sonra Chiang cennete uçmayı başarır. Jon özgürlüğün tadını ve onlara uçmayı öğretebilmek için sürüsüne dönmeye kara verir.Süllivan buna karşı çıkar.Kendisini dışlayanların yanına gitmemesini ister.Fakat Jon bir şeyin farkındadır.”Eğer benim dışlandığım gün birisi bana bunları öğretseydi;şimdi çok daha ötelerde olacaktım” der.
    Jon sürü bölgesine döner ve orada uçmak isteyen martılara ders verir.Hergün uçmak isteyen martı sayısı artmaktadır.Öğrencisi Fletcher Jon gibi düşünen ve sürüden dışlanan bir ögrencisidir.Sürüden nefret eder. Fletcher,sürü bölgesine bir gün dalış yapar.Önüne uçmaya yeni başlayan yavru bir martı çıkar.Anında takla atarak kayaların üstüne yönelir.Bütün martılar öldüğünü zannader.Fakat hayatta kalıp bu uçuşu başarabilmiştir.Daha sonra niyetinden vazgeçer.Jon ona yeni ve genç bir öğretmen olduğunu söyler.Sınır olmadığını ve özgürlüğün tadını diğer martılara öğretmesini ister ve gözden kaybolur.

Kitabın Anafikri:

Durum ve şartlar ne olursa olsun,kendimizi hiçbir zaman sınırlamamalıyız.İstediğimizde herşeyin üstesinden gelebililecek kapasiteye sahip olduğumuzu bilmeliyiz.

Kitaptaki Olayların ve Kişilerin Değerlendirilmesi:

Jonathan Livingston: Diğer martılardan çok farklıdır.Yiyecek için balıkçı teknelerini takip edip,birbirleriyle kavga eden martılar gibi davranmaz.Özgürlüğü ve uçuşun kutsallığına inanmaktadır.İstediği ve inandığı zaman sınırlarını aşabileceğini ispatlayan bir martıdır.
    Sullivian: Jon gibi sürüden dışlanmış bir martıdır. Dostluğa çok önem veren ve uçmayı Jon kadar iyi bilen seven bir martıdır.
    Fletcher: Fletcher uçmayı bir yerden bir yere gitmek anlamında olmadığını savunan bir martıdır.Bunu sivrisineklerin bile yaptığını düşünür. Bu yüzden Jon’un öğrencisi olur.
    Chiang: Çok yaşlı bir martıdır. Ölümü beklemektedir. Yaşlı olmasına rağmen çok hızlı uçabilmektedir. Jon’u eğiterek ona hızlı uçuşu öğretir.

Alıntıdır.

Benim Yorumum:

Gerçekten çok sürükleyici bir kitap, yalnız yıllar önce okuduğum için pek birşey hatırlayamıyorum. Sadece o zamanki yaşıma göre, güzel bir kitap olduğunu hatırlıyorum. Kitaba bir kez daha göz attım, içinde bayağı resim var, martı resimleriyle dolu; lâkin o bile kitabı uzun gösterememiş. İyi bir kitap, pek ayrıntısına girilmeden anlatılıyor olaylar, bir film gibi. Bu benden kitaba bir artı puan kazandırıyor.

Not: 75/100
    .

Emekli Moderatör the CaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Martı, ince olmasına rağmen güzel kitaptır. Bir çırpıda okursunuz.

8/10

Emekli SMod Uye Rutbesi
    Uniq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı the CaLL kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Martı, ince olmasına rağmen güzel kitaptır. Bir çırpıda okursunuz.

8/10

Martı gerçekten çok okunuyor.D&R merkezde çalışıyorum.Her gün binlerce '' Martı'' onaylanıp gidiyor.
    Güç taşıyamayanın üzerinde durmaz, akar...

Uye Rutbesi
    Rose'n BlooD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Martı iyidir. Tembel öğrencilerin kitap özetlerinde falan bayaa işe yarıyor
    Yüzüne başka, arkandan başka konuşan insanlara çok değer vermiyceksin.
    Verdiysen geri alıcaksın.

Banned

Kitap:Kemik Torbası
    Yazar: Stephen King
    Resim: Burdan
    Tanıtım:Ünlü bir yazar olan Michael Noonan karısının ani ölümüyle adeta hayata küser. Ne yaptığı işe,ne de çevresine karşı bir isteği kalmamıştır. Tüm bunların yanında yaşadığı yalnızlık duygusu beraberinde bunalımları ve kabusları getirir. Her gece Sara Laughs adını verdikleri yazlık evlerinde görür. Karşı koyamaz ve gider. Artık yeni bir hayata uyanacağını düşünmektedir. Ne var ki hiçbir şey göründüğü gibi değildir. O lanetli evde, kabuslarının birer gerçek olduğunu anlaması uzun sürme. Burası, dünyanın bu cennet köşesi, aslında hayal ve gerçeğin birbirinden ayrılamadığı bir cehennemdir.
    Notum:9/10

Emekli Moderatör the CaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Uniq kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Martı gerçekten çok okunuyor.D&R merkezde çalışıyorum.Her gün binlerce '' Martı'' onaylanıp gidiyor.
    Resimli ve kısa olması biraz daha yaşı ufak kardeşlerimizin okuması için uygun oluyor. Kitap da boş bir kitap olmadığı için öğretmenler de tavsiye ediyor. Şahsen bana öğretmenim tavsiye etmişti.

Alıntı Rose'n BlooD kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Martı iyidir. Tembel öğrencilerin kitap özetlerinde falan bayaa işe yarıyor
    O da var. Zaten ben ortaokulda okumuştum bu kitabı. Okumaktan kaytarmak isteyenlere bile okutuyor kendini. Dediğim gibi ufak kardeşlerimizin okuması açısından güzel.

Varsayılan İnsan Ne İle Yaşar - Tolstoy

İnsan Ne İle Yaşar - Tolstoy

İnsan Ne İle Yaşar, ünlü düşünür ve yazar Tolstoy’un okuyucunun manevi dünyasına hitap eden hikayelerinden oluşan en önemli eserlerinden biridir. Kitaba ismini veren hikayede, fakir bir ayakkabıcı ustası Simon tarafından kurtarılan, Michael, şu temel soruların cevabını bulmada yardımcı olur: İnsana yön veren şey nedir, insana ne verilmemiştir, insan ne ile yaşar?

Kadın kendisinin olmayan çocuklara duyduğu sevgiyi gösterip ağlayınca, içindeki Tanrı’yı gördüm. O anda ‘İnsan ne ile yaşar’ anladım. O an, Tanrı’nın son dersini verdiğini ve beni bağışladığını anladım. O anda üçüncü kez gülümsedim.
    İnsan Tanrı’yı daha iyi anladıkça, O’nu daha iyi tanır. Tanrı’yı daha iyi tanıdığı zaman da, O’na daha yakınlaşır, böylece O’nun iyiliğini, merhametini ve sevgisini daha iyi örnek alabilir..
    Uşak küreği aldı. Pahom’un içine sığabileceği büyüklükte bir çukur kazdı ve onu gömdü. İki metreden az bir toprak parçası Pahom’a yetti de arttı bile.

Alıntıdır.

Benim Yorumum:

Güzel ders veren bir kitap, özellikle kitabın sonunda insan kendini "E bunu da beklerdim, o kadarı da olsun" demek zorunda hissediyor. Bir kez başlasanız, siz kitaba, kitap size yapışır; ayrılmaz ikili olursunuz kitapla resmen. Okunması gereken bir kitap.

Not: 89/100
    .

Üye MAVİGÖLGE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Blaze, Küçük Clayton Blaisdell'in öyküsüdür... Ona karşı işlenen ve onun işlediği suçların öyküsü… Blaze'in kafası, çocukluğunda babası tarafından merdivenden atıldığından ve sonra bir daha atıldığından beri yavaş işliyordu. Gençliğinde kötü muamele gördüğü ıslahevinden kaçtıktan sonra Blaze, her şeyi bildiğini düşünen George adlı tecrübeli bir suçluyla takılmaya başladı.

George onu yüzlerce numarayla ve büyük bir fikirle tanıştırdı: zengin bir ailenin çocuğunu kaçırma fikriyle. Ama sonra George öldürülünce Blaze, partnerinin hayaleti tarafından ziyaret edilse de artık tek başına kalmıştı. Edebiyat tarihinin en sempatik suçlularından birine dönüşen Blaze'in öyküsü şaşılacak kadar güçlü ve hüzünlü. Stephen King'in Tom Gordon'a Aşık Olan Kız kitabı kadar gerilimli ve büyüleyici.

Notum:8/10

Beste
    Guest

Varsayılan Sofin'in Dünyası

Jostein Gaarder

Sofi’nin Dünyası ( Lise Kütüphanesi)

Benzer insanların, yüzeysel bilgilerin geçerli olduğu çağımızda, “ 3000 yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan günübirlik yaşayan insandır “diyen Goethe’nin günübirlik insanlarından olmama yolunda ciddi bir adım.

15. yaşgününü kutlamaya hazırlanan Sofi, bir gün posta kutusunda ‘kimsin ‘ yazılı bir not bulur.Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinden sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatıyor kitap.

Kitap 15 yaş gurubu için yazılmış olsa da felsefi birikim gerektirmektedir.Sabırla okuyacak, anlamaya çalışacak, anladıklarını tartışacak insanlar için...

Sen kimsin ? sorusuyla başlayan..

İnsan nedir ?

Hayatta en önemli şey nedir ? sorusuyla devam eden..

Dünyayı hazır, verildiği gibi kabul edenlerden biri olmamak

Yüz yıllık uykudan uyanarak

Ben kimim ? sorusunu sormak....

“ En bilge kişi bilmediğini bilen kişidir.

Gerçek bilgi içimizde mevcuttur

Doğru bilgi, doğru eylemi gerçekleştirir. “

Bizler birer yıldız tozuyuz.

Çok Hoş Bir Roman. Zekasını Artırıyor. Şiir Yazarken Daha Çabuk Düşündüren Kitap.

Bende de Var

Toplam 23 Sayfadan Sayfa 3 İlkİlk 1234513 ... SonuncuSonuncu