Toplam 21 Sayfadan Sayfa 15 İlkİlk ... 51314151617 ... SonuncuSonuncu
Toplam 205 adet sonuctan sayfa basi 141 ile 150 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kahraman Maceraları - 2. Gün(Tamamlandı)

Romalılar romen rakamını kullanır. 2 çubuğu V şeklinde birleştirip sola koyduğumuzda 8 olur. Sonuç olarak 8 = VIII TR2 BOZKURT40

Romalılar romen rakamını kullanır. 2 çubuğu V şeklinde birleştirip sola koyduğumuzda 8 olur. Sonuç olarak 8 = VIII S2 BOZKURT40

s2 Zırhlı Süvari
    VIII şeklinde roma rakamlarıyla gösterir

Üç çubuğun (III) başına V ekleyerek roma rakamıyla 8 (VIII) yazabilir
    ts2 Mizrabi136

QUOTE=Odin;2138702]Eklenti 16716

2. Gün

Roma köyünün valisi emri seviyordu ve her zaman hizmetçilerini her şeyi yerinde tutmaya zorladı. Hesap kağıtları olan ahşap bir kutusu vardı. Her bir kağıt dosyası, deri üzerine sarılmış ve birkaç bronz çubukla işaretlenmişti.

Bir çubuk ilk klasörü, ikinci çubuk da ikinci klasörü işaret ediyor ve bu şekilde devam ediyordu. Bir gün vali, hizmetçisine sekizinci klasörü işaretlemesini istediği 2 bronz çubuk verdi. Hizmetçi klasöre baktığında, sadece üç sopa sabitlendiğini gördü. Ancak kaymakam, kendisine 2 sopa daha olduğunda 8 no'lu klasörü işaretlemek için yeterli olduğuna dair güvence verdi.

Görev:
    Ustanın ona verdiği görevi yapmak için hizmetçiye yardım edin.

Avatar isminizi ve oyun dünyanızı cevabınıza eklemeyin unutmayın!
    [/QUOTE]

Parşömeni işaretlemek için roma rakamıyla 8 yazması gerekiyor. Hazırda 3 (III) var. Başına 5 (V) koyduğunda olacaktır. İki çubuğu altarından birleştirip üstlerini dışarı doğru çevirdiğinde 8 (VIII) rakamına ulaşacaktır.

Ts2
    Mizrabi 136

Alıntı Odin kullanıcısından alıntı Mesajı göster
    Eklenti 16716

2. Gün

Ticari kervan nihayet aristokratlarımızın biraz keyif çattığı yere geldiğinde, genç ayakçı oğlan çoktan dönmüş ve efendisinin yanında emirlerini bekleyerek oturuyordu.

"Oo, bakın kim gelmiş!" İlk arabadan tanıdık bir ses duydu, "Salve, Lucius!".
    Baş mimar daha da dikkatle baktı ve ticari kervanın liderinin eski oyun arkadaşı olduğunu gördü, Mark Atilius - Tarquinius Lepidus aile konağının yakınında yaşayan bir oğlan.
    Mimar, çaresizce önemli görünmeye çalışarak düzeltti "Soylu Lucius ya da en azından Saygıdeğer Lucius," "Ben, imparatorluk mimarıyım, isimsiz bir çiftçi değil."
    "Sen bir hindisin," diye güldü çocukluk arkadaşına. "Ve her zaman da öyle kaldın." "Çok fazla değişmediğini görmekten memnunum."

"Şimdiye kadar nezaket ve yerine göre davranma ile ilgili hiçbir şey duymadın," diye homurdandı Tarquinius, "bir gün bunun bedelini ödeyeceksin."
    "Lucius, dostum," diyerek Mark Atilius onun sözünü kesti. "Güneş ufukta geri giderken son yemeğimizi yemiştik. Şimdi aynı şeyi tekrar yapacağız, şimdiye kadar ağzımızda bir yudum sudan başka hiçbir şey olmadı. Hadi kargoyu sayalım ve bu adaletsizliği ortadan kaldıralım."
    "Haklısın," diyerek onayladı mimar ve kafasını ayakçı çocuğa çevirdi. "Git, hesap parşömenlerimizi getir!"

Oğlan, Tarquinius'a ahşap bir mahfazada bir arada saklanan bazı parşömenler getirdi. Her parşömen yığını deri ile bağlanmış ve çeşitli tunç çubuklarla işaretlenmişti.
    Çubukları işaret ederek "bu da ne?" diye sordu Mark Atilius.

Tarquinius Lepidus cevapladı, "Klasör numaraları." "İlk klasör için bir çubuk, ikinci çubuk ikinci olanı gösteriyor ve böyle gidiyor. Şimdi sekizinci klasörü işaretleyeceğiz. Üç çubuk zaten burada. Sekize ulaşmak için lütfen diğer ikisini yerine koy."

Mimar, Mark Atilius'a, parşömen klasörüne önceden iliştirilmiş olanlarla eş iki tunç çubuk verdi ve çoktan hazırolda emir bekleyen İstihkam Taburu'nun Kenturyon'u ile konuşmak için çekip gitti.

Görev:
    Mimarın ondan istediklerini yapması için Mark Atilius'a yardım edin.

Avatar isminizi ve oyun dünyanızı cevabınıza eklemeyin unutmayın!

8 Romen rakamı ile gösterildiğinde VIII olup, Valinin de dediği gibi 5 bronz çubuk yeter.

Server: s2
    Nick: Yafes Süvari

Not: sayın adminler çeviri iyi olmadığı için soruyu anlayamamak çok zorladı

hizmetçi eğer çubukları üst üste aralarında 90 derece açı bulanacak şekilde koyarsa ve bunları diğer 3 çubuğun sağına yerleştirise
    x ı ı ı , elde etmiş olur ve buda , romen rakamlarında 8'e muadildir..

tr2 LeGioN

server:tr2 ıd: Umeyr
    köy roma köyüydü yani rakamlar roma rakamı.Vali 1 çubuk verdi hizmetcisi klasöre (I) yazdı çubuk ile.2 tane verdi (II) yazdı.8 için verdiğinde elinde 3 çubuk vardı çünkü 3,4,5 ve 6 yı üç çubuk ile yazabilirdi(III,IV,V,VI).sıra 7 ve 8 e geldiğinde ise iki çubuk daha lazımdı(VII,VIII).Yani hizmetci bir romalı olarak 8. klasörü rahatlıkla işaretleyebilir.(VIII).Teşekkürler.

server :tr2 ID: Umeyr
    dün gönderdim ama ne oldu anlamadım.Köy Roma köyüydü dolayısıyla rakamlar roma rakamı.Mimar ilk gün bir çubuk verdi ve mark dosyaya 1(I) yazdı ikinci gün bir çubuk daha ve mark 2 yazdı.(II) üçüncü gün de bir çubuk verdi mark 3 (III) yazdı.4,5 ve 6 ncı dosyalar için fazladan çubuğa gerek yoktu çünkü üç çubukla rahatlıkla yazılabilirlerdi.(IV,V,VI)Sıra 7 ve 8 geldiğinde ise iki çubuğa daha ihtiyaç vardı.Mimar Mark'a iki çubuk daha verdi 8. dosyayı klasöre koyup işaretlemesi için Mark ise bir romalı olarak bunu rahatlıkla yapacağından emindi(VII,VIII).Teşekürler.

Roma rakamlari kullanilarak cevap veriliyor. Iki cubuk capraz ve uc cubuk da dik bkz : XIII.

Monkey D Luffy avatarim. S2 de oynuyorum.

Merhabalar,

Roma rakamları ile yardım edebiliriz, iki çubuk çapraz ve üç çubuk düz kalırsa sorun kalmayacaktır. Bkz. XIII

Monkey D Luffy // s2de oynuyorum.

3 Çubuğun başına 2 çubuk ile V harfi yaparsa, "VIII" elde eder roma rakamlarında 8 eşittir.

ROAx2 (ts20.travian.com.tr) nick: karsiliyiz

avatar: VOYAGER travian server 2

VIII ( 8 ) bir romalıda böyle cevaplamalı )

Bir çubuk ilk klasörü, ikinci çubuk da ikinci klasörü işaret ediyor ve bu şekilde devam ediyordu denildiğine göre 3. klasörde 3.sopa var aradaki 4-5-6 ve 7. klasörlerde sopa yok. O zaman hizmetçi 5. ve 7. klasöre birer sopa bırakırsa dolaylı olarak 4. ,6. ve 8. klasörüde işaretlemiş olur diye düşünüyorum fakat enteresan bir soru

Toplam 21 Sayfadan Sayfa 15 İlkİlk ... 51314151617 ... SonuncuSonuncu