PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konuğumuz Razor&Dante

Tozama
01-07-2015, 09:46
Mecmuanın 3. sayısında yayınlanan server ve forum röportajı

Merhabalar, mecmuacımızın 3. sayısındaki konuğumuzla karşınızdayız. Konuğumuz hem forumumuzun bir rütbelisi hem de iki serverda aktif bir oyuncu. Forumumuza Razor&Dante (http://forum.travian.com.tr/member.php?u=10597) nickiyle kayıtlı. Hoş geldin ve röportajımıza başlayalım. Seni biraz tanıyabilir miyiz? Gerçek hayatta kimsindir?
Hoş bulduk. Çok heyecanlıyım röportaj yaparken daha rahat oluyordum bu tarafta olmak beni çok değişik duygulara itti vallahi. İsmim Muhittin 24 yaşındayım ve Bursa’da İngilizce öğretmenliğini bitirmeye çalışıyorum. Aslen Çorumluyum ama 7-8 yıl haricinde hep yatılı okullarda okudum. Geri kalanım etten kemikten insandan biriyim

Biraz bize Travian ve Travian Forum geçmişinden bahseder misin? Oyuna nasıl başladın ve foruma yolun nasıl düştü? Yani Roneten’in de sorduğu şekliyle “Neden Travian?”
Oyuna lise sıralarında başladım o zamanlar yatılı okuldayız edebiyat öğretmeniz var. Bazı konularda çatışmalar yaşadık hep bir kere bana tokat attı. Bu hayatımda yediğim ilk tokattı. Onu mutlu ettiğini bildiğim bilgisayar başından kaldırmayan bir oyun varmış diye duydum. Bir gün bilgisayar odasında Travian diye bir oyun oynarken gördüm serverine baktım ve sırf o mutluluğu ona haram etmek için, 2007 senesinde olması lazım, server 6’da oyuna başladım. Forumla tanışmam ise milat öncesine dayanıyor. Oyunu öğrenip tartışmaya açık konularda yorum yapabilmek adına foruma da kayıt oldum. Forum her oyunun vazgeçilmezidir.

Forumdan mutlu musun? Yönetimle (mod ile adminler) ve diğer üyelerle-rütbelilerle aran nasıl?
Forum eski havasında değil bunu inkâr edemeyiz. Eski seviyeli sohbetler ve çaylak sistemi benim desteklediğim bir görüştü her zaman. Moderatör ve adminlerle aramda bir sorun yok fakat oyuna yeni başlayanları foruma ısındırmamız lazım. Son zamanlarda dikkatimi cezbeden şey forumun ödüllü yarışmalarla bunu gayet başarabileceği hissindeyim ve bu beni "eski forum ortamımız geri dönüyor" diye mutlu ediyor.

Peki, eski üyeleri foruma geri kazandırmada bir fikrin/görüşün var mıdır?
Eski üyelerin birçoğu benim tanıdığım bildiğim isimler ve ne yazık ki çoğu evlendi ya da küstü oyuna. Oyuna bile başlamazlarken foruma dönmelerini beklemiyorum. Elde olanları eğer küstürdüysek geri kazanmamız ve taze kanlarla forumu canlandırmamız gerektiğini düşünüyorum. O kadar çok hevesli genç arkadaşımız var ki...

Forumda hiç rütbeli biri olacağın aklına gelmiş miydi? Foruma kaydolurken böyle bir amacın var mıydı? Benden boşalan Çevirmen Sorumluluğu koltuğuna gelirken neler hissediyordun?
Rütbeli olmayı pek beklemiyordum açıkçası arada bir foruma girip eski yazıları okuyordum. Oyuna verdiğim 3 yıllık aradan sonra geri dönünce taşın altına elimi koymam gerektiğini düşündüm. İlk önce çevirmenlik daha sonrada çevirmen sorumlusu koltuğuna geldim. Hedefim admin olmak :D

Çevirmen Sorumlusu olunca benim yapamadığım bir şeyi yaptın denebilir: Pembe olan rütbe rengini kahverengine çevirdin. Bunun hakkında yorumun var mı?
Bu benden çok Laurelinead’ın çabasıyla oldu diyelim. Bizler bu deryada yalnızca bir su damlasıyız <3 Pembe güzel bir renk, bir şey demiyoruz ama rütbeli olarak pembe biraz bizi feminen gösteriyordu. Forumun ablası gibi :D

Kurtulduk diyorsun yani :D Peki, şimdi oyuna geçelim. S2 ve S3 serverlarında oynamaktasın. Oralarda hangi birliklerdesin ve buralardaki yetkin nedir?
Server 2’de Boreas olarak KaNaKaN birliklerinden ayrıldık. Boreas yönetimini birkaç arkadaşımla beraber kurduk ve kendi arkadaşlarımızla görüşerek yeni bir yapılanmaya girdik. Şu anda (+|+)’nın kaderini belirleyecek adımı atıyoruz diyebilirim. S3’te ise uzun zamandır bünyesinde bulunduğum Kötü Çocuklar Birliği’nin Üst yönetiminde Genel Saldırı Komutanlığı rütbesini bir diğer görev arkadaşımla paylaşıyoruz.

S2 serverından bahset biraz bize. Neler oluyor orada? Serverın durumu nedir?
Server 2de şuanda birliklerin çoğu hâkimiyet savaşı veriyor. (+|+) bölgesinde bizler Karadeniz ve Kanakan olmak üzere 3 parçaya bölündük: (+|–) bölgesinde Respect ve Avengers’lar, aynı şekilde (–|+) bölgesinde Kings ve Pirana birlikleri çatışıyor. (–|–) bölgesinde ise Şero ve SvS’lerin savaşını izliyoruz. Tılsımlara henüz 1 ay kadar bir süre var birçoğumuz tılsım ordularımız ellerimizde bekliyoruz. Server tılsımlardan sonra kana bulanacak sanırım.

Şimdi de S3 serverından bahset biraz bize. Neler oluyor orada? Serverın durumu nedir?
s3 te ++ bölgesinde KÇ klasiği devam ediyor. Bu sene Süvariler (+|+) bölgesinde misafir ve rakibimiz. Onları ağırlayıp bir an evvel tılsımlara hazırlanmaya çalışacağız :) Kuzeybatı da bir zamanlar Server 16 da kuruculuğunu yapmış olduğumuz ve sancağı bizlerden sonra WoW destekçim Cihat hocanın devraldığı Kuzey birlikleri gözüme çarpıyor. Güneybatı bölgesinde Poyrazlar ve güneydoğuda bölgeyle aynı ismi taşıyan GD birlikleriyle sıkı bir rekabet içindeyiz.

Oynadığın o iki serverda oynadığın ırk hangisi? O ırk/ırklar için uyguladığın taktikleri öğrenebilir miyim? Malum, forumda ve oyunda çokça oyuncu taktik istiyor. Bize serverlarından başından neler yaptığını anlat
Şu anda Roma ırkıyla oynuyorum. Normalde Cermen ve Galya ırkları ile oynaması bana kolay ve zevkli gelmiştir. Roma ırkı diğer ırklar gibi ucuz asker üretilen bir ırk değil. Benim mantalitem her ırkta olduğu gibi üretim ve asker dengesini sağlamak üzerine geçiyor çünkü askeriniz kesildiğinde ve üretiminiz olmadığında o serverdan tat alamazsınız. Bunu bir yatırım olarak görmek lazım üretirseniz satın almak zorunda kalmazsınız.
Önceliğim her zaman minimum %125 vahalı 15 tarlalılar olmuştur. Ve köy kurulumları için her zaman festivalleri tavsiye ediyorum. Sanat eseri ve Festival karşılaştırması için çok güzel bir formülüm var. Eğer altın almıyorsanız bunları deneyebilirsiniz ben altın kullanmama rağmen festivalsiz hiç vakit geçirmem.
Her daim üretim şart!

Belki duymuşsundur, Travian Kingdoms’ın Türkçe’ye çevirisi şu sıralar yapılmakta ve muhtemelen yakında Türkçe olarak serverlarımızda oynayabileceğiz. Bu konu hakkında bir düşüncen var mı?
Travian Kingdoms harika bir proje yeniliklere ve heyecana açık olduğumuz takdirde bu proje yeni bir efsaneyi de beraberinde getirebilir diye düşünüyorum.

İki sayıdır röportajlarını senin yaptığın mecmua hakkındaki düşüncelerini öğrenebilir miyim?
Mecmuamızın artık yazılı bir hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hem bir hatıralık olarak hem de oyunun geliştiricilerine ve belki de forum yetkililerine daha iyi olanak sağlayacak katkılar sağlanabilir belki, belki de bir gelir kapısı açılabilir. Tabii bu iş için gönüllü insanlar ve bayağı zor süreçler olacaktır.
Mecmuamız eğlenceli ve okunabilir seviyede. Tabii ki eksiklikler olacaktır kim mükemmel bir dergi çıkartabiliyor ki?

Bu fikir aslında benim de aklıma gelmişti. Ama bunu Shy'a söyleyince "Kim çıkaracak onu? Telif hakkını kim ödeyecek?" tarzında bir cevap vermişti. Her neyse, kapanışı da benim bu sayıdan sonra mecmuayı bırakacağımı herkese duyurarak yapayım. Yerime gelecek kişi/kişiler daha belli değil ama yine de sorayım: Benim yerime gelecek mecmuacı/mecmuacılar için şimdiden bir tavsiyen var mıdır? Mecmuacılar benim yerime geldiklerinde neler yapmalılar?
Daha çok zaman ayırılması daha çok servera ulaşıp daha çok okuyucu kitlesi edinmemiz gerekmekte benim düşüncem. Oyuncu bir yetkili getirilirse (Mesela ben :P, tabii ki de bu sorumluluğu alamam şuan :)) daha güzel işler başarılacaktır. Emekleriniz için bizler teşekkür ederiz.

Eklemek istediğin bir şey var mı, röportajımızda bahsi geçmemiş olan?
Düşünüyorum, artık server oyuncularının özellikle kendi yaşantılarına dikkat etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta bu bir oyun bu kadar saygısızlığı seviyesizliği kaldırmaz. Özellikle rahatsız olduğum bir konu şu anda bir serverda bayan bir arkadaşımız üzerinden yürütülen karalama kampanyasıyla alakalı. Bayan oyuncu arkadaşlarımız bizim simgemiz sembolümüz aşırı saygısız söylemler ve küçük düşürücü yorumlarla genç arkadaşımız rencide edilmeye çalışıldı, biz buna engel olduk. Ama şuan bilmediğimiz bir serverda bir yerlerde bu şekilde bir mobbing’e karşıyım kesinlikle.
Çok teşekkür ederim her şey için :)

Teşekkürler, iyi oyunlar ve forumlar. Hayatta başarılar.