PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zorba Birlikleri'nden Erenimo

Tozama
21-05-2015, 18:33
Mecmuanın 1. sayısında yayınlanan server röportajı

1-Merhabalar Can Bey oyunu bırakmış biri olarak dergimize destek vermek adına röportajımızı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz, Can bey reel hayatta nasıl biri olarak bilinir?
Ben Veli Can. İstanbul’da yaşıyorum. Oynadığım zamanlarda 20, şu an 28 yaşındayım. Perakende sektöründe planlamacıyım (tahminleme ve bütçeleme). Genel olarak hareketli ve eğlenceliyim. Kızıp köpürmeyen bir yapım var ve insanlarla iyi anlaşırım diyebilirim.

2-Memnun olduk Can Bey. Bize biraz sosyal yaşantınızdan bahseder misiniz? Hobileriniz nelerdir? Vazgeçilmezlerinizi öğrenebilir miyiz?
En değer verdiğim hobim scuba diving. Lisanslı dalgıcım. Kısmetse bu yaza 2. yıldızımı alacağım. Bunun dışında özellikle sinema takipçisiyim ve iki yıldır merak saldığım resim var. Yapmıyorum ama ünlü ressamların sergilerini takip etmeye çalışıyorum.

3-Travian'a nasıl başladınız? Başlamanızda ki en büyük etken nedir kim tarafından nasıl kandırıldınız ?
Aynen öyle bir kereden bir şey olmaz dediler. Aslında ilk ablam oynarken gördüm. O da kendi oynamıyor patronunun köyüne o meşgulken bakıyordu. Aa nasıl bir şeymiş bu deyip ilk s3te köy açtım. Sonra arkadaşlarım Hayati, Miroslav ve Berkay açtı.(Bir kereden bir şey olmaz dediler)

4-Bize travian geçmişinizden bahseder misiniz? Ne zaman başladınız? Hangi serverlerde oynadınız? Başarılarınızdan bazılarını örnek verir misiniz?
Aslında iki buçuk server oynadık. Oyuna ilk başladığımızda s3 ün yarısı bitmişti. Ve saçma birlikler içine girip çıkıyorduk. Profesyonellikten uzak, 4 arkadaş kendi aramızda eğleniyorduk. Oyun Türkiye'de de yeni olduğundan öğreten kimse de yoktu. Forumla bile başladıktan aylar sonra tanıştık. O serverda bir kopma noktasında dört arkadaş dedik ki kendi birliğimizi kuralım. Ve kurduk. O serverde poztrn diye ++ ya hâkim bir birlik vardı. Ve alt birliği olduk. Nitekim onlar da oyundan anlamayan toplama bir birlikti. O serverı siyah birliği kazandı. İlk Siyah birliği. Gerçekten kaliteli oyuncuları vardı. Bize ait wow yanlış hatırlamıyorsam 3. olmuştu.
ZORBA'nın temelleri s3'te atılmıştı. Yarım serverlik tecrübe ve orada edindiğimiz dostlarla ZORBA'yı bir sonraki serverımızda kurduk. Ve iki server boyunca wow bizim oldu.

5-Erenimo nasıl bir oyuncudur? Oyun anlayışı nasıldır?
Erenimo aslında yetenekli bir oyuncu değil. En sağlam ordusunu bile son serverında yapmıştı. Rakamlar ne âlemde bilmiyorum ama eski versiyonda 250k balta 70k toyton ve 20k civarı bir koçbaşı ordusu yapabilmişti. Oyun anlayışı arkadaşlarıyla eğlenmekten ibaret. En iyi yaptığı şey insanları bir arada tutarak belirli bir stratejiye inandırabilmekti. ZORBA'da Erenimo'dan iyi onlarca oyuncu vardı. Hatta bana sorarsan oyun performansı ZORBA ortalamasının altındaydı bile diyebilirim. Diğer meselelerle ilgilenmekten köyde tahılsızlıktan asker öldüğü olurdu.

6-Bir dönem TR serverlarına damga vurmuş Efsaneler arasında sayılan ZORBA Birlikleri Kurucularındansınız. Bize ZORBA Birliklerinin kuruluş sürecini anlatır mısınız? Ne zaman hangi serverde kuruldu? Kurulmasındaki etkenler nelerdir?
Kuruluştan aslında kısmen bahsettim. 4 arkadaştık başlangıçta. Biri ev arkadaşım, ikisi de komşumuzdu. Adi Nikos Kazancakis'in ölümsüz eseri Zorba'dan geliyor. Kitabın başkahramanı Alexis Zorba da hayattan keyif almasını bilen, yaptığı bir işi en iyi şekilde icra eden (daha iyi çömlek yapmasına engel olduğu için bir elinin parmağını bile kesebilen) bir karakterdi.
Oyuna başladığımız dönemde, okulda dışarıda sürekli muhabbet eder gülerdik. Muhabbetlerimizi kimse anlamazdı :) Kız arkadaşlarımız garip garip bakar, çoğu zaman kızarlardı. Ancak oyun o kadar keyifliydi ki bırakamadık. İlk s3'ten dostlarla birlikte yeni açılan S15'e girdik ve kendi felsefemizi ortaya koyduk. Mottolarımız (KiLLtheDeMoCRaCY, eXeCuTeDeMoCRaCY. ZorbaRules) hep buna yönelikti. İyi oyuncuların yeterince keyif alabileceği bir birlik istedik. Her birlikte "yok onu yağmalama, yok buna girme yok onlarla dostuz" vs gibi şeylerle gelişmekte olan oyuncular engellenirdi. Bizim ise serverda hiç dostumuz olmadı ve edinmedik :) (Sonradan bize eklenen MHKF hariç) Kuralımız yoktu! Her oyuncuyu destekledik yağmala saldır vs vs vs. Çünkü burası bir oyundu ve sadece oynayarak eğlenebilirdik. Bunun sadece bir oyun olduğunu anlayan dostlarımız her geçen gün arttı. Herkese vakit ayırdık, öğrettik. Ve öğrenen herkesin eğlendiğini gördük. 12 yaşındaki çocuktan, 60 yaşındaki amcaya kadar ZORBA'da kahkaha atan insanlar vardı. "ZORBA Formdadır, Her daim modadır" dedik. Çünkü en çok biz konuşulduk. Serverda bunu sağlamak güçlü olmaktan geçer ve oyunun her döneminde en güçlü ordulara sahip olmak gerekir. Bunu öğreterek sağladık. Aramıza Leyla, Ali İhsan Abi, Mansur, Serdar, Ersin, Mustafa ve adını hesabını hatırlayamadığım bir dolu eğlenceli oyuncu katıldı. ZORBA çığ gibi büyüdü.

7-Zorba Birlikleri sadece 2 server travian sahnesinde boy göstermesine rağmen Travianın gelmiş geçmiş En iyi birliklerinden biri olarak gösteriliyor bunun sebebi ne olabilir? Bize ZORBA nın başarılarından Biraz bahseder misiniz?
Çünkü o dönem için olanaksız sayılan her şeyi yaptık. Herkes sıfırken bizim wowumuz 100 idi. İki serverda da elimizde daha rekor ordular varken server bitti. Kendi dostlarımız bizi dövdü :) Rekor savunma oluşturduk. Tılsımsız sürümde wowda 5 milyon 700 bin küsur savunma ile tamamladık. Ve efsane denen ordular seviye bile alamadı. Yıkacağız dediğimiz bir birliğin ilk 20 oyuncusunu bir gecede tek köye düşürdüğümüzü hatırlıyorum. Hatta Ali İhsan Abilerle( vodkabsolut) tanışmamıza sebep olmuştu bu olay. Yani bize rakip gösterilen herkesi yıkabildik. Hep multihunter ya da admin olduğumuzu iddia ettiler gülüp geçtik :).

8-Dünya Travian tarihinde, klasik serverlarda 100 farkla wow kuran ilk ve tek ekipsiniz. Bu bir tesadüf mü ? Yoksa planladığınız bir durum muydu ?
Servere başladığımız andan itibaren attığımız ally mesajlarımızda "En yakın rakibe 100 fark atacağız" demiştik. TR serverlarında ilk gerçekleştiren ekip olduğumuzu biliyorum. Ama Dünyada ilk ve tek olduğunu sizden öğreniyorum. Şimdi daha da mutlu oldum.
O serverda elimizde kalan ordular bile oldu. Biz bitireceğimizi anladığımızda elde kalanları da yola çıkardık ve bir tur daha sıfırlayalım herhâlde bizi de indirirler ve son kalan orduları da bitiririz dedik. Ancak bir baktık oyun bitti

9-Nedir ZORBA'yı diğer birliklerden ayıran iç dinamikler Travianın lokomotifi yapan etkenler? ZORBA Oyun tarzını ZORBA ruhunu anlatır mısınız?
Aslında bize güvenen çok yüzsüz (mecazi) oyunculardan kurulu olmamızdı. Yani dayak yemekten korkmayan arsız çocuklar gibiydik. Bize hep inandılar. Çünkü hep bir stratejimiz vardı. En zayıf oyuncularımız bile forumda diğer birlik başkanlarına diklenirdi. Ve biz çok gülerdik bunu izlerken. Çünkü diğer birlikler oyunu çok fazla ciddiye alıyordu. Biz sadece eğleniyorduk. Biz daha çok excell üzerinden oynadık oyunu. Bizde serverın erken döneminde kimler yağma yapacak, kimler ordu basacak, kimler wowa hazırlanacak. Orta vadede tarla yapacaklar erken yapacaklar geç yapacaklar hepsi belliydi. Ani bir saldırıda ilk karşılık verecek köyler, kimler kesinlikle savaşakarışmayacak belliydi. Abi sen dur dediğimizdekızanlar olurdu. Artı o dönemde serverdaki en güçlü birliklerden biri bize saldırsa ilk olarak hangisini yıkmalıyız hangi köyünde asker var tek tek belirliydi. Savunma oynayacak arkadaşlarımız belliydi. Özellikle bölgenin orta kısımlarını seçip en hızlı savunma birliği ordularımız vardı. Ordu sayımızı sürekli maksimumda tutup şişen orduları sürekli tüketiyorduk ki yeni ve daha güçlülerini basalım. Her durumda kim ne yapacak belliydi. Hazırlıksız bir kere yakalandık. Onda da çok sert bir karşılık vererek kurtulmuştuk. Karşımızdaki birlikler çabuk dağılıyordu. Çünkü çok saçma yönetimleri vardı. Onların oyuncuları da bunu görüyordu. Bir bakıyordu kendi birliğinin en güçlü oyuncuları bir olup 1000 nüfuslu bir köyümüze gelmiş ve hepsi o küçücük köye çakılmış. Biz ise planlı bir şekilde günbegün özellikle yönetim kadrolarına, akabinde herkese saldırıyorduk. Bir keresinde bir birlik, yöneticilerini korumak için tüm oyuncularının ismini yönetim kısmına yazmıştı :))) Yönetimden oyuncuları özellikle korumazdık biz. Stratejik olarak önemli köylerimiz vardı. Onları sürekli korurduk. Wow orduları basan köyler, mancınık basan köyler. Gece boyu uyumadan, en küçük hesabımız bile mesaj atsa, inceleyip gelen saldırının fake mi gerçek mi olduğunu hemen tespit edip üşenmeden defans isterdik. Aşırı organizeydik. ZORBA ile savaşan oyuncu bilirdi. Savaşıyoruz dediğimiz anda uyku yoktu. Her köyüne 100-200-500-1000 fake gelirdi. Bir keresinde biri isyan edip foruma koymuştu. "Ben sıradan bir hesabım, Birlikten de ayrıldım. Bunu neden yapıyorsunuz" diye foto koymuştu. 2000 saldırı vardı köyüne:)) Biz birlikten ayrılsalar da durmazdık. Sürekli ve planlı olarak yıkıma devam ederdik.

Tozama
21-05-2015, 18:33
10-Bize unutamadığınız ya da ilginç bir anınızı yaptığınız çok güzel hareketlerinizi anlatır mısınız?
ilk serverımızda wow reislemiştik. O gece wow saldırıları girerken halay çekmiştik. Reislendiğinde öyle bir sevinç yumağı olduk ki komşular şikâyete gelmişti. Biz ise sevinçten uçuyorduk. Aynı zamanda herhâlde MHKF'li dostlarımızla tanışmak da çok güzel bir iş olmuştu. Bizden hiçbir farkları yoktu.

11-Keşke şunu yapsaydım ya da yapmasaydım dediğiniz anlar oldu mu?
O dönem için hayal gibi görünen hemen her şeyi yaptık. Hiç keşkemiz olmadı sanırım.

12-ZORBA Birliklerini travianda artık göremiyoruz? Bu kadar kaliteli ekibin Travian sahnesinde yer almaması travian için büyük bir kayıp. ZORBA birliklerini yakın bir gelecekte yönetim kadrosuyla yeniden oyunda görecek miyiz ?
Yani oynayan arkadaşlarımız var. Ancak iş ve kariyer o kadar vakit alıyor ki oynamak çok zor. Yönetim bir sabır işi. Zaman işi. Emek işi. Bu oyun bir matematik işi. Dönmek demek yeni kuralların matematiğine alışmak, buna uygun stratejiler üretmek, ordu planlamak savaş planlamak demek. Bu da ciddi bir mesai ayırmak demek. Eğer maaşımı verirse birileri neden olmasın ;)

13- Travian’da oyun tarzını sevdiğiniz birlik ve oyuncular hangileridir?
Yani birlik olarak adını sarf ettiğim bir MHKF var. Sadece onları bizim kadar organize olabilir görmüştüm. Oyuncu olarak bizden Ersin ve Mustafa ( yine ben, yeni baştan) Leyla - Mansur, ethemy - alpery, Sedat Abi (UsTaD.), Cami Duvarı Ekibi (Boranuğurlu). Daha onlarcası var. İsim isim bitmez ki. Hepsi lokomotif köylerdi.). Kimi desem unuttuklarıma haksızlık olur.

14- Travian ortamı nasıl bir şeydir? Kendisine nasıl bağlar? Nedir bu oyunu oynatan etkenler.
Tabi ki arkadaşlarla oynamak. Hani oturup futbol konuşmaktan farkı yoktu. Oturup saatlerce üzerine şakalar yapıp gülerdik. Bu bizi oyunda tuttu. Yeni insanlarla dost olmak. Dişçisinden öğretmenine, muhasebecisinden bakanlık çalışanına, o kadar çok tanıdığımız oldu ki. Güzel hoşsohbet eğlenceli insanlardı.

15-Siz Oynadığınız dönemde klasik serverlar vardı. Daha sonra T4 sürümü devreye girdi. T4 sürümü hakkında ki düşüncelerinizi açıklar mısınız? Klasik sürüm ve T4 Sürümünü oyunculara bakan yönüyle kıyaslar mısınız?
T4 hakkında biraz bilgi sahibiyim. Bırakma sebeplerimiz arasındaydı. Olayın paraya dökülmesinden ziyade, paranın hızlandırıcı etkisi yeteneklerin kaybolmasına yol açtı. Ordu basmak ve bunun yanında doğru zamanda kullanmak önemliydi. Simdi giden bir ordu çok hızlı gelebiliyor ve gücünü bilip doğru kullanmanın önemi azaldı. Kaynaklar kıt iken yönetmek daha zordur. Biz çeşitli rakamlara ulaşırken bu kadar ses getirmesinin, insanların hayret etmesini sağlayan buydu. Şu an bu rakamlar çocuk oyuncağı bile olabilir.

16-Traviandan emekliye ayrılan bir oyuncusunuz. Travianı bırakmanız hayatınızı nasıl etkiledi. Travian sonrası yaşamı nasıl buldunuz?
Ahahah. İnsan içine karışmak güzeldi. Ne kadar hayır deseniz de sosyal hayat biçim değiştiriyor. Sosyal hayatınız travian arkadaşlarınız oluyor. Rehbere bir bakmışsın yarısı travian. Gece 3 telefon. Sabah 7 telefon. Zirrr. Saldırı var. Benim için başlamak da bırakmak da güzel şeyler kazandırdı.
Tavan bir başka bakıyor. Duvarları ayrı bir samimi, Halının desenlerini anlatamıyorum bile diyorsunuz yani?
Kesinlikle duygularıma tercüman olmuşsun. Hani kimi zaman sabah 5'te yatıp 7'de kalkardık. Telefon trafiği, saldırı trafiği, değişen planlar, tablolar havada uçardı. Gözler kanlı geçen bir gün daha derdik.

17-Travian forum mecmua ekibi olarak çıkarmaya hazırlandığımız dergi hakkındaki olumlu-olumsuz düşünceleriniz nelerdir?
Oyuncuların tecrübelerini paylaşması güzel bir şey. Yeni başlayan insanlar ne ile yüz yüze olduklarını görebilir ya da oyunlarını etkileyecek parçalar bulabilir. Anlatmak benim bile hevesimi arttırdı.

18-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Bence insan keyif aldığı kadar yaşar. Eğlendikçe oynayın. Keyif almadığınız anda zorlamayın ve bırakın. Çok eğlenin ama unutmayın ZorbaRuless!
Teşekkürler Ahmet.
ZORBA Formdadır,
ZORBA Her Daim Modadır,
Bir Birlik Değil,
ZORBA Bir Oyun Tarzıdır.)