PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Travian IRC Oyuncu - Admin / Mh / Support / Mod Buluşması - ÖNERİ

ArTeS
08-05-2014, 22:55
Merhaba arkadaşlar,

Başlıktan da anlaşılacağı üzere Travian IRC sohbet odalarında Crew olarak adlandırılan (cstm, scm, cm, mh, supporter, mod) Travian Türkiye ekip üyeleri ile tüm Travian oyuncuları arasında yapılacak bir toplantıdan, buluşmadan bahsedilmektedir.

Toplantının Özellikleri:

Toplantıya katılım sadece Travian Türkiye Forumundan değil oyun ana sayfasında ve oyun içinde (oyun içi mesajlara, duyuru vb.) ve sosyal medyada yapılacak duyurularla geniş çaplı bir katılım sağlanacaktır.
Sohbet odası toplantı günü sohbete kapalı tutulacak, toplantı sohbet havasında değil, soru-cevap şeklinde gerçekleştirilecektir.
Tüm üyeler ve yöneticiler aynı sohbet odasında bulunacak ancak yöneticiler için ayrıca özel bir oda açılacaktır.
Üyeler sorularını önceden hazırlanmış olan bota yazacaklardır. Bu bot aracılığı ile üyelerden gelen tüm sorular Travian yöneticilerinin bulunduğu özel odaya yansıtılacaktır.
Travian yöneticileri üyelerden gelen soruları yine bot üzerinden genel sohbet odasında cevaplandıracak ve tüm katılımcılar hangi üyenin ne sorduğunu ve hangi yetkilinin cevap verdiğini göreceklerdir.
Üyeler sorularını yönetime ya da yönetimden belirli bir kişiye sorabileceklerdir. Yönetimden herhangi bir yetkili ya da sorunun muhattabı olan yetkili sorunun cevaplanmasını uygun görürse soruyu cevaplayacaktır. (Sorular, Travian odaklı olması beklenmektedir ancak şahsa özel sorular için cevaplama takdiri yönetime ya da ilgili şahsa aittir. )

Bu buluşma/toplantı Travian.com serverları yöneticileri tarafından daha önce bir çok kere yapıldı ve 2010 yılı temmuz ayında gerçekleştirilen buluşmaya ben de katılma fırsatı bulmuştum. Örnek olması açısından:

...
[21:14:24] <Interview> Question from ArTeS: have you got any precaution to prevent Travian's popularity falling down? Tschena?
[21:14:24] <Interview> Answered by Tschena: The headquarter is working on it. We have no influence on the game development.
...

Toplantının konusuna, yapılış şekline ve aklınıza gelecek diğer sorulara cevap olması açısından geçmiş yıllarda yapılmış Travian.com IRC Crew Buluşma logları burada mevcuttur:

2009 Aralık (https://dl.dropboxusercontent.com/u/97275150/Travian/IrcLogs/2009-12_meetcrewlog.txt) | 2010 Temmuz (https://dl.dropboxusercontent.com/u/97275150/Travian/IrcLogs/2010-07_meetcrewlog.txt) | 2011 Şubat (https://dl.dropboxusercontent.com/u/97275150/Travian/IrcLogs/2011-02_meetcrewlog.log)

İyi forumlar/sohbetler
ArTeS

whocares
08-05-2014, 23:03
Zeki Müren de bizi görecek mi?

whocares
08-05-2014, 23:37
Haci kimse sallamadi galiba?

Tozama
08-05-2014, 23:50
İlginç bir şeye benziyor. Sadece İngilizce mi sorulabilecek?

ArTeS
08-05-2014, 23:53
İlginç bir şeye benziyor. Sadece İngilizce mi sorulabilecek?

Hayır, verdiğim 3 örnek Travian.com serverlarından olduğu için ingilizce olarak gerçekleştirilmişti. (Global server olduğu için ortak dil ingilizce)

Biz bu buluşmayı Türkiye serverları için yapacağımızdan elbette ki dil Türkçe olacak ;D

Tozama
09-05-2014, 00:01
Başlıktan anladığım kadarıyla tarih belli değil. Yapılırsa güzel olur

ArTeS
09-05-2014, 00:09
Başlıktan anladığım kadarıyla tarih belli değil. Yapılırsa güzel olur

Evet, zaten burası öneri alt forumu. Travian yönetimi etkinlik teklifini değerlendirdikten sonra yapılıp yapılmayacağına karar verecek. Yapılacağına karar verilirse zaten, açıklamamda da bahsettiğim gibi, foruma yönelik bir buluşmayı değil, tüm server oyuncularını kapsayan bir buluşmayı gerçekleştirmeyi hedefliyorum.
Bu sayede forum da irc da oyun da canlanacaktır.

Benzer bir şekilde eğer yönetim etkinliğe onay verirse, oyun ana sayfasında, aynı yeni açılacak serverlar için duyuru yapıldığı gibi, bu etkinlik için de hem oyun ana sayfasında, hem sosyal medyada hem de forumda duyurusu yapılacak.
Size verdiğim örneklerdeki etkinlikler için benzer yöntemler kullanılmıştı.

whocares
09-05-2014, 00:15
Saksı değilim ben

umutdeveci
09-05-2014, 20:12
Yapılması gereken bir şey ancak içerik biraz saçma geldi. Kanal +m moduna alınıp crew +o ile kanalda bulunabilir. Kişilere sırayla voice verilerek sorulması gereken sorular sorulur. Böylece oyuncular kiminle muhattap olduğunu görürler. Ama dersen ki +v alan kişi küfür eder kanalda diye, girdikleri ip adresleri bellidir o ip üzerinden girilen hesaba oyun içinde de ceza uygulanır diye bir bilgilendirme yapılır.
Açıkcası ben bota sordum bot gitti görevliye sordu görevli bottan cevapladı bot geldi bana cevabı verdi. Bu dıdısının dıdısının dıdısı gibi bir şey oluyor :)
Ayrıca çok resmi oluyor. Bu kadar resmiyete gerek yok, burası eğlence yeri ve görevlilerin geliştirme yapabilmesi için kullanıcı fikirlerine ihtiyacı var. Yani bu sadece oyuncuların yararı için değil, görevlilerin yararı içinde doğru bir şey.

ArTeS
09-05-2014, 20:55
Yapılması gereken bir şey ancak içerik biraz saçma geldi. Kanal +m moduna alınıp crew +o ile kanalda bulunabilir. Kişilere sırayla voice verilerek sorulması gereken sorular sorulur. Böylece oyuncular kiminle muhattap olduğunu görürler. Ama dersen ki +v alan kişi küfür eder kanalda diye, girdikleri ip adresleri bellidir o ip üzerinden girilen hesaba oyun içinde de ceza uygulanır diye bir bilgilendirme yapılır.
Açıkcası ben bota sordum bot gitti görevliye sordu görevli bottan cevapladı bot geldi bana cevabı verdi. Bu dıdısının dıdısının dıdısı gibi bir şey oluyor :)
Ayrıca çok resmi oluyor. Bu kadar resmiyete gerek yok, burası eğlence yeri ve görevlilerin geliştirme yapabilmesi için kullanıcı fikirlerine ihtiyacı var. Yani bu sadece oyuncuların yararı için değil, görevlilerin yararı içinde doğru bir şey.

Yorumunuz için teşekkürler. Hemen cevap vereyim:

Bu etkinlik sadece forum üyelerinin değil, tüm Travian Türkiye mensuplarının (yetkililer ve tüm serverlardaki oyuncuların) katılımını amaçlamaktadır. Benzer bir uygulama bahsettiğim yıllar arasında .com adminleri ve yöneticileri tarafından gerçekleştirildi ve binlere ulaşan sayıda kişi katıldı. Bu durumu göz önüne alırsak:

Kanal +m moduna alınıp crew +o ile kanalda bulunabilir.
Evet, zaten kanal +m (mute) modunda olacak (yani kanalda yetkililer haricinde kimse konuşamayacak) ve yetkililer op, hop ya da voice modunda olacak (@, % , +) böylece katılımcılar kimlerin yetkili olduğunu anlayacak ve istediği yetkiliye ya da yönetime dilediği soruyu sorabilecek.

Kişilere sırayla voice verilerek sorulması gereken sorular sorulur. Böylece oyuncular kiminle muhattap olduğunu görürler. Ama dersen ki +v alan kişi küfür eder kanalda diye, girdikleri ip adresleri bellidir o ip üzerinden girilen hesaba oyun içinde de ceza uygulanır diye bir bilgilendirme yapılır.

Bahsettiğim etkinliği ortama 2 - 3 saat arasında sürdürmeyi planlıyorum. Etkinliği daha erken bitirmek ya da etkinliği uzatmak yönetimin tercihinde olacak. Buradan bakacak olursak, bu kadar katılımcının olduğu bir yerde herkese sırası ile söz hakkı vermek şu gibi sorunlara neden olur:

Katılım yüksek sayıda olursa herkese söz hakkı gelmez.
Yüksek sayıda katılımcı olması durumunda hangi katılımcıların söz hakkı istediğini belirlemek ve bir sıraya koymak biraz can sıkıcı bir iş haline gelir.
Konuşması için kişilere söz hakkı verdiğimizde bu konuşmayı ne kadar uzatacağını kestirmek güç olur. Süre sınırlandırılabilir ancak herkesin yazma hızı aynı değil, sorusu yarım kalabilir. Benzer şekilde de yine sırası ile bir kişiye söz verilirse sorulan sorunun cevaplanması için tekrar yönetimi beklemek zorunda kalırız.
Uygunsuz hal ve tavır sergileyen kişilerin ip' sini edinmek, kişiyi hem irc da hem de diğer platformlarda banlamak zor bir iş değil. Ancak bu gibi durumların oluşması hem katılımcıları hem de siz üyeleri hayal kırıklığına uğratır. Ayrıca uygunsuz davranan kişilere söz hakkı tanındığı için bu ayrıca bir zaman kaybı olacaktır. Diğer yandan yapılacak bu güzel etkinlikte değerli oyuncularımızı neden banlamak zorunda kalalım?
Benzer bir şekilde, yönetim gizlilikten dolayı her soruyu cevaplandırmak istemeyebilir. Cevaplanmayacak sorular es geçilerek yine zaman kaybedilmemiş olunur.

Sizin teklif ettiğiniz yöntemi (sırası ile herkese söz hakkı vermek) ben yaklaşık 20 kişinin olduğu bir toplantıda kullandım. Hiç bir kişi sorusunu önceden hazırlamadı ve sorusunu yazana kadar diğer arkadaşlar susup onu bekledi. Bu biraz can sıkıcı idi. Bu açıdan forum dışından gelen arkadaşların bilinçli olamayabileceğini, sorusunu önceden hazırlayamayabileceğini, hazırlasa bile ne kadar sürede bizlere aktarabileceğini oturup bir de düşünmek gerek. Yaklaşık 20 kişinin katıldığı bir toplantıda herkes söz hakkı almamasına rağmen toplantı neredeyse 2 saate yakın sürmüştü belirttiğim nedenlerden dolayı.

Açıkcası ben bota sordum bot gitti görevliye sordu görevli bottan cevapladı bot geldi bana cevabı verdi. Bu dıdısının dıdısının dıdısı gibi bir şey oluyor

Aslında hiç de zor bir işlem değil, dıdısının dıdısı olmuyor kullanıcı açısından. Yani o kısım user' ı ilgilendirmiyor. Sorusu olan her kullanıcı sorusunu önceden hazırladığımız bota yazıyor ve yetkilinin soruyu cevaplamasını bekliyor. Böylece;

Her bir kişiye söz vermek için zaman kaybetmiyoruz ve daha çok kullanıcının sorusunu cevaplama şansımız oluyor çünkü sorulan sorular tek bir yetkili tarafından yanıtlanmıyor dileyen yetkili ya da sorunun muhattabı olan yetkili soruyu cevaplıyor. Hatta bir soruyu birden fazla yetkili de cevaplandırabiliyor.

Sizlere verdiğim linkteki örnekleri incelerseniz aslında resmiyetten uzak, samimi bir katılımın olduğunu görürsünüz. Bu etkinliğin amacı başta Travian olsa da sorularınızı gündelik hayattan da sorabilirsiniz ya da konuları espritüel yaklaşımlarla ele alabilirsiniz. Elbette ki sizin de önerileriniz varsa bunları sunabilirsiniz ve öneriniz hakkında neler düşündüklerini size bildirmelerini isteyebilirsiniz.

Soruların ve yanıtların resmiyetten uzak, samimi bir ortamda olduğunu ispatlayacak size bir kaç örnek sunayım.

<@Interview> Question from Roodbaard2: are your drunk?
<@Interview> Answered by creative: No :P
<@Interview> Question from Superp: epic fail: is tschena sexy
<@Interview> Answered by buzzball: i know tschena is

(tschena travian.com adminidir)

<@Interview> Question from Sleer: Do you think my arm is fractured?
<@Interview> Answered by shadowspirrit: i dont know, i suggest you ask a docter

<@Interview> Question from Roodbaard2: blue or yellow?
<@Interview> Answered by KnightStalker: blue ^^

<@Interview> Question from RyzzyK: does multihunter have sixth sense?
<@Interview> Answered by shadowspirrit: yes, all of us crew have that

gibi örneklerle aslında toplantının sizin tahmin ettiğiniz gibi hiç de resmi bir ortamda ya da havada gerçekleşmediği aşikar.

Yine de sunduğunuz önerileri tekrar değerlendireceğimizi bildirmek isteriz. Yorumlarınız ve yapıcı eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

iyi forumlar/sohbetler
ArTeS

ruicosta
10-05-2014, 17:52
Ruicosta olarak orada olacağım fakat bu artes oradada böyle uzun cümleler anlamıcamız şeyler söylermi diye korkuyorum genede geleceğim. İngilizceyi daha kolay anlıyorum artes'in yazdıklarından.

Kendimi bana gerizekalıymışım gibi hissettirdiği için kınıyorum.

ArTeS
11-05-2014, 23:12
İlgili toplantı 23 Mayıs Cuma akşamı yapılması planlanmaktadır. Ayrıntılar kesinleştiğinde gerekli detaylar için duyurular forumda, oyunda, facebook, twitter vb. sosyal platformlarda yapılacaktır.

iyi forumlar/sohbetler
ArTeS

nrylmz
12-05-2014, 23:07
Güzel bir toplantı olacağı kesin, oyun yöneticileriyle ilgili soruları ve merak ettikleri noktalar olan kullanıcıların katılması gerek. Sorusu olmasa dahi izleyici olarak katınılması gereken aktivite. İlerleyen günlerde gerekli bilgiler sosyal iletişim hesaplarında, forumda ve diğer mecralarda duyurulacaktır.

ArTeS
12-05-2014, 23:37
nrylmz, lütfen forumda bir konuda arka arkaya yazmayalım. Forumda pişti olmak nedir sorusunun cevabı gibiyiz zira ;D

ArTeS
14-05-2014, 22:35
Etkinlik ile ilgili duyuru: TIKLA (http://forum.travian.com.tr/showthread.php?t=95148&p=1821120&viewfull=1#post1821120)

dedde53
30-05-2014, 20:29
oyuncu admin buluşmasında soru yazıyorum cvp alamıyorum orda da mı adam kayırma var hep aynı kişilerle muhabbet ediliyor.

whocares
30-05-2014, 20:47
Ne olacaktı ki

Yüce mh ler mod lar sana cevap mı verecek sandın hele ki adminlerrrr
Çok safsın arkadaş

1bana1sana
30-01-2015, 13:08
ilgi şart. Teşekkürler

http://www.birbanabirsana.com