PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Harp çadırdan yonetilmez(yavuz selim)

Akdoğru
21-12-2009, 18:03
HARP ÇADIRDAN YÖNETİLMEZ(YAVUZ SULTAN SELİM)
Memlük komutanı Kansu Gavri, Osmanlı Ordusunun güneye doğru ilerlediği haberini aldı.Bunun üzerine o da ordusuyla Suriye'ye gelerek bir savunma hattı oluşturdu.
Yavuz Sultan Selim, Kansu Gavri'ye bir elçi gönderdi.Ancak Kansu Gavri elçiye çok kötü davrandı, aynı elçiyle Yavuz'a bir mesaj yolladı.Mesajında;Eskiden bize baba diye hitap ederdi.İnsan banasına karşı savaş ilan eder mi?"diye soruyordu.Elçi bu sözleri Yavuz Selim'e iletince, padişahın rengi attı.Yavuz, "Biz ülkenin emniyet ve selameti için kendi babamızın, öz kardeşlerimizin üzerine gitmişiz.Sultan Gavri de kim oluyor?O bunları biliyormu?" diye anlamlı bir cevap verdi.
Memlük askerleri Şam'da yağma ve zulüm yapıyordu.Şam halkı, Memlüklerden hiç hoşnut değildi.Hatta esnaf bu yağmadan dolayı dükkanlarını kapatmak zorunda kalmıştı.Kansu Gavri kendi askerine bile söz geçiremiyordu.
Yavuz Selim ordusu ile Malatya'ya ulaştığında Gavri'ye tekrar bir elçi gönderdi.Elçiye "Şam halkına yaptığı eziyetlerin cezasını Memlük komutanın çekeceğini" söylemişti.Osmanlı Ordusu Malatya'dan Antep'e geldiğinde iki ordu iyice birbirine yaklaşmıştı.Burada konaklayan askerler, savaş için son hazırlıklarını yapmaya başladılar.Yavuz Selim ise komutanları toplamış, savaş taktiğini belirlemeye çalışıyordu.
Yavuz Selim bir akşam üstü atına atladığı gibi hızla askerlerin içine daldı.Bu bir çeşit teftişti.Sonuçta askerlerin manevi durumunun çok iyi olduğunu görünce rahatladı.
Artık savaş yakındı.Padişah da hazırlık yapmıştı.Bunu gören Sadrazam Sinan Paşa koşarak padişahın yanına geldi.Ellerine sarılıp öptü ve hünkara,"Aman sultanım, yarın büyük gündür.Sakın heyecana gelip de kendinizi ateşe atmayın.Sonra yüreğimiz yanar." demişti.Sinan Paşa eskiden beri Yavuz Selim'i tanıyordu.Onun savaş anında en önde olacağını çok iyi biliyordu.Bundan dolayı da başına bir şey gelmesinden korkuyordu.Padişah, Sinan Paşayı omzundan tutup kendisine doğru çekti.Şimşek gibi çakan gözlerini ona dikti ve:
-Bak, Paşa, dedi.Bunları çok iyi dinle!Biz Fatih Sultan Mehmed'in torunuyuz.Çadır içinden savaş idare etmeyiz, dedi.
Bu sözler padişahın en ön safta savaşacağının işaretiydi.Ordusu ile bu kadar bütünleşmiş bir hükümdar, hem gönülleri hem de ülkeleri fethetmeye hazırlanıyordu.Maksadı toprak kazanıp ülke sınırlarını genişletmek değildi.O, zulümleri sona erdirmek, adaleti bayraklaştırmak ve Allah'ın yüce adını dört bir aleme duyurmak için çıkmıştı bu yola.

UMARIM BEYENİRSİNİZ BEN ÇOK BEYENDİM..

karakartal97
21-12-2009, 18:05
Son 4satır yeter de artar.

manisali
21-12-2009, 18:11
Gidemediğin yer senin değildir

semihchelik
21-12-2009, 18:12
biraz renklendirseydin,böylelikle okuyan sıkılmaz...

tanjant
21-12-2009, 18:18
tabi tabi hep öyle adalet saglamaya giderler...fatih sultan mehmetin tırnagı olamazdı yavuz.....adalet dagıtıyormuş peh zulmleri bitirmeye gidiyormuş peh sevsinler......anadoluda o kadar kıyımı kim yaptı....masal anlatmayın ülkeler savaşıyor ise öyle şunu kurtarayım şurda zulüm görenler var diye savaşmaz hele bunlar imparatorluklar ise

LaST-KiNG
21-12-2009, 18:37
tabi tabi hep öyle adalet saglamaya giderler...fatih sultan mehmetin tırnagı olamazdı yavuz.....adalet dagıtıyormuş peh zulmleri bitirmeye gidiyormuş peh sevsinler......anadoluda o kadar kıyımı kim yaptı....masal anlatmayın ülkeler savaşıyor ise öyle şunu kurtarayım şurda zulüm görenler var diye savaşmaz hele bunlar imparatorluklar ise

Yavuz Sultan Selim'in hayatını bir kere okusaydın,böyle konuşmazdın (gerçi konuşmak isteyen her türlü konuşur).Evet, Fatih Sultan Mehmet'te büyük bir padişah ama Yavuz,8 sene gibi kısa bir sürede ülkeyi 2,5 kat büyütüyo...

Akdoğru
21-12-2009, 18:45

:mad::mad:sen ne diyorsun serseri??....Yavuz Sultan Selim Allah'ın sevigili kullarındandır...Yavuz ve ordusunun Sina çölünde yaşadıklarına bak!!!..hem "YEDİ BENLİ İŞARET" isimli bir konu var bu konuyu internetten araştır.....

tanjant
22-12-2009, 13:10
benim yazdığım şeyler açık,burada bana yavuz güzellemesi yapmayın.......tarih anlayışına bak,yok çölde şöyle yapmış,yok bunu demiş,miş miş te miş miş..........siz önce yavuzun neden doğuya döndüğünü o sefere çıkarken anadoluda neler yaptığını bir öğrenin...

runwayy
22-12-2009, 13:19
benim yazdığım şeyler açık,burada bana yavuz güzellemesi yapmayın.......tarih anlayışına bak,yok çölde şöyle yapmış,yok bunu demiş,miş miş te miş miş..........siz önce yavuzun neden doğuya döndüğünü o sefere çıkarken anadoluda neler yaptığını bir öğrenin...

ukalalık edip boyundan büyük laflar sarfetme . varsa bir bildiğin belgeleriyle kaynaklarıyla sun bizde görelim . ama eğer yoksa dengesizlik etme de sus

Akdoğru
22-12-2009, 14:01
senin gibi Yavuz Sultan Selim'e laf eden soysuz lar varken nasıl ceddimizle övünebiliriz?:(

NighT_HuNTeR
22-12-2009, 14:15
Ne kadar savaş taktiği bilirse bilsin istediği kadar toprağa sahip olsun hiç bir Osmanlı Padişahı Cumhuriyeti ilan edicek kadar akıllı değildi, ya bencildiler ya da demokrsiyi sevmeyen akılsız insanlardı karar sizlere kalmış .

Akdoğru
28-12-2009, 15:24
Ne kadar savaş taktiği bilirse bilsin istediği kadar toprağa sahip olsun hiç bir Osmanlı Padişahı Cumhuriyeti ilan edicek kadar akıllı değildi, ya bencildiler ya da demokrsiyi sevmeyen akılsız insanlardı karar sizlere kalmış .

öncelikle FATİH SULTAN MEHMED BİR ALİMDİ!!!!ve onu gören , onunla muhabbet eden bir bilim adamı onunla kalıp daha çok muhabbet etmek isterdi.....ve I. MAHMUD'da bir şair ve alim di...

ve şunu demek isterim bir devletin yönetim şekli ne olursa olsun başında bencil ve mantıksız bir hükümet ya da padişah varsa o ülke karanlığa geçer.......

AYRICA OSMANLI DEVLETİNİN ilk 10 padişahının devleti yönettiği zamanları ve padişahları bir okumanı tercih ederim........sadece ilK 10 u değil bir çoğu saygıdeğer adamdı......bazıları dışında.....

Akdoğru
09-01-2010, 17:18

ve bir soru=>>

OSMAN GAZİ döneminde "CUMHURİYET" rejimi varmıydı?

Daneel
09-01-2010, 18:05
Cumhuriyeti ilan etmek mi? O dönemde mi? Saçma saçma yorumlar yazmayalım arkadaşlar..

Yavuz Sultan Selim'e gelince. Yavuz'un anlamı acımasız demek. Çok vezir astırdığını duydum ama kimse kendi halkını katletmez..

desici_boy
09-08-2010, 16:56
Cumhuriyeti ilan etmek mi? O dönemde mi? Saçma saçma yorumlar yazmayalım arkadaşlar..

Yavuz Sultan Selim'e gelince. Yavuz'un anlamı acımasız demek. Çok vezir astırdığını duydum ama kimse kendi halkını katletmez..
bence de çok saçma yorumlar yazmışınız. bi defa yavuz gibi bir padişaha bu gibi lafları yazan birisinin türklüğünden şüphe ederim ben. böyle bir durumda biz geçmişimizle nasıl övünebiliriz ki. bence bu gibi mesajları yazan arkadaşlar öncelikle padişahların hayatını bi okusunlar. islam dünyasını birleştirmek için yalnız iki saat uyuyan(bazen o iki saati bile uyumazmış) bir padişaha bu sözleri söylemek iftiradan başka bi şey değildir. yazıma son verirken yavuz sultan selime Allah'tan rahmet diliyorum. sağlıcakla kalalım.

avakan
09-08-2010, 17:00

not: konuyu ben uplamadım.

Ehem, eee... :D

son 2-3 yıldır tarihle bayağı ilgileniyorum, vallahi de billahi de senin kadar saçmalayanını duymadım, okumadım..

akılsız olan da bencil olan da sensin. Yazık...

Yosinori
09-08-2010, 17:00
sıcaklardan bu tartışmaların sebebi hep sıcaklardan...