PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [Normal Server Galya] Rehber

XxNaughtyBoyxX
15-04-2012, 10:19
Merhaba arkadaşlar bu ilk konum biraz heyecanlıyım :) hatam varsa düzeltin lütfen....
Evet öncelikle görevleri bitirelim ekonomiyi seçelim
Sonra sığınağımızı 10 seviye yapalım
Şimdi ekstra görevleri bitirmeden tam tamına sağlam olamazsınız ekstra gorevleri bitirmeden başka bir şey yapmıyoruz ekstra görevleri şu sırayla yapalım
-Hepsini 2 seviye yap,-Merkez Binasını 5 yap,-Tahıl Ambarı 3yap,-Hepsini 5 yap,-Depoyu 7 yap,-Elçilik kur,-Birliğe katıl,-Köşk 10 yap,-3göçmen bas,-Yeni köy kur
(bu arada depo 7olduktan sonra saldırı alırsanız 2.sığank kurun 10yapın bide tuzakçı kurun 30tuzak basın ve 2.köyü 15 veya 9tarlalı biryere kurun)Şimdi bunlar bittikten sonra;
kahraman kışlasını 10yapalım(tüm gün online olmamız lazım bu arada ekstra görevde kışla kurduktan sonra asker basıp online olmayanlaa ve vahalara dalmayı unutmayın asker derken phalanx şimdilik yeterli kimse dalsada bizden bişey alamıo zaten ilk haftalar)ve kahramanı 2.köye taşıyalım bu arada kahraman statülerini 4savas gücü verin sonrası full hammadde verin
2.köydeki tüm tarlaları (9tarlaysa) 5 (15 tarlaysa) 2 yapalım (ilk köyden buraya tüm hamlardan 3000er madde gönderelim) sonra 2.köye mb 3 askeri üs 1 kışla 1 yapalım sonra toytatı araştıralım (uzun uzun akedımı 1,2 ahır 1 fln yazmıcam)2.koyde 50toytat basalım

işte böle bu taktik için 24saat onlinelik şart gececi fln bulun not herşeyi tek tek yazmadım acemi değil prof lar için çok detaya girmediğim yerleri anlarsınız altınlar sadece npc için harcanacak

Carpe_Diem
15-04-2012, 11:27
Bune böyle şaka gibi ya galyada amaç biran önce toytat basmaktır sen nasıl oynuyorsun? bide prof için demiş 2. köyü kuramazsın böyle...

Senatör
15-04-2012, 11:58
Bana göre toytat basmak kötü yerine heduan bas tottat hızlı ama bir o kadar güçsüz o yüzden sadece köyden köyüne destek atmak için yararlı...

Carpe_Diem
15-04-2012, 12:19
Sen ne diyosun saatte 19 sektör toytattan iti yağmacı mı var?

Senatör
15-04-2012, 14:08
Savaş simulatörünü aç yağma yap 15 toytat'a Equites Caesaris veya Heduanı seç 15 yap kapıştır bakalım toytatlar yağma yapsın Equites Caesaris veya Heduan savunma. Gördün mü?

Carpe_Diem
15-04-2012, 16:14
Senle tartışmaya giremeyeceğim bunları okuyan veya galyayı bilen (bildiğini sanan demiyorum) anlar...

DkD
16-04-2012, 18:58
Bana göre toytat basmak kötü yerine heduan bas tottat hızlı ama bir o kadar güçsüz o yüzden sadece köyden köyüne destek atmak için yararlı...

Ciddi olamazsın? Destek demiş ya :D Ne yaptırcan toytata, savunma mı :D Biz sence gücü için mi kullanıyoruz toytatı?

Savaş simulatörünü aç yağma yap 15 toytat'a Equites Caesaris veya Heduanı seç 15 yap kapıştır bakalım toytatlar yağma yapsın Equites Caesaris veya Heduan savunma. Gördün mü?

Saçmalama be dostum. Adam diyor Ankara, sen anlıyorsun g....kara. Hayatında kaç kez galya oynadın diye sormayacağım, merak ettiğim kaç kez travian oynadın?
Haeduan dediğini yeni serverda açmak kolay mı? Bir mi tutuyorsun bi de toytatı? Valla akşam akşam güldürdün ha :D

Bir de eğer sen galyadan gram anlıyorsan, bütün travian oynayanlar yüzüme tükürsün... Nokta.

EKLEME: Taktik ile ilgili söyleyeceğim birşey var;

Ekonomiyi seçip, sığınağı 10 yaptık dediğin an okumayı bıraktım. Hatta 2. sığınaktan bile bahsetmişsin sonradan gördüm :S
Tek kelime ile işe yaramaz. Travianda galya oynamayı bilen adam niye yok denecek kadar az, şimdi daha iyi anlıyorum....

FıR_FıR
16-04-2012, 22:53
Sen yenisin galiba :). Bu taktikle hiç bir şey olmaz, korumadan kılıçlı ile çıkılır dostum. ;) Çatır çatır yağma yapmazsan eğer cermen gelir seni katlar.

BEKİR
16-04-2012, 23:05
ya, çocuğa ne yükleniyorsunuz. onun dediği de olabilir. mesela ben; en başta 30 falanks mutlaka basarım. bu sayı 100e ulaştığı anda zaten toytat da çıkmış olur. falankslarla boş olduğundan emin olduğum ve 9dan az nüfuslu köylere (kışla kurulmamış demek istiyorum) mutlaka sıralı yağma yaparım. ilk başta cermen başlamıştım bu oyuna, ama galyayı daha çok sevdim. ama yağmacı galyayı.. sığınak da lazım. ama, kademe kademe. yakınınızda onlaynı yüksek yağmacı bir cermen varsa mutlaka sığınak şart. hem ben de eksiyle oynuyorum. niye kendimi riske atayım? köye özellikle cermenlerin saldırması da iyidir bu arada. niçin mi derseniz, toytatlarla kesim listesi de kurarım. en çok gelen, genelde ilk gidilecek olandır. :) ha, bu arada birlik olur, dostluk olur, o başka. aksi takdirde, şunu bilin ki, 30x30 bölgesinde rakip cermen bulundurursanız işiniz zor.

bu arada, çocuk akıllı. bakın, ilk köyü tarif ederken tuzak gibi dolambaçlı işlerden hiç bahsetmemiş. "saldırı alırsanız basın" demiş. gerçi ben de tuzakçı kurmam ama, bence ilk 1 ay için sadece seviye 1 tuzakçı lazım. çünkü tuzakçının varlığı yeniyetme cermenleri köyünden uzak tutar. ustaları ise tutamaz tabii.. biz de usta isek, iyi onlayn olan kazanır. tuzakçı, sana karşı topyekün saldırıyı engellemez. tuzakçının görevi, cermenin seni yağma listesine alamamasını sağlamaktır. cermen nasıl düşünür burada? "beşer tokmakla liste kurduk, şimdilik gidecek 30 köy var, günde 4 tur yapacaksan git gel ortalama 2 saatten.. en az 16 saat onlayn olmak.. şuna topluca saldırsam diğer yağmalıkları başkaları yağmalayacak.. hem haritada yeni yağmalıklar da buldum.. bunlara da bugün gitmem lazım. seviye 1 tuzakçı 10 asker kapıyor fazla olan tokmaklar falankslarla kapışıyor. pis galyalı belki sığınağı yükseltecek.. neyse. biraz bekleyelim bakalım.." işte, galyanın avantajı burada, cermeni duraklatabilmiş olmasında.. (romalılarda bu yok ama, roma arkadan gelip cermen falan tanımaz.) bu esnada cermenin kesip yağmaladığı boş vahalara da dalmak gerekir. ben cermenleri etraf vahalardaki hayvanları kesmekte kullanıyorum, sonra da ben onları kesiyorum. :)

toytatı erken çıkarma işi biraz da insanın etrafının dolu ve terkedilmiş olmasına bakar. bunun kesin bir süresi yoktur. bu süre 4 günden 10 güne kadar değişebilir. yalnız, toytat araştırması biter bitmez casusu da araştırırsanız, ve şöyle 3 casus basıp etrafı her gün bir gözetlerseniz, ve tokmakları köyde bulduğunuz bir anda eldeki toytatlarla şöyle bir kesim yaparsanız, hem ben de buradayım demiş olur, hem de cermenlerin yağmalıklarına konmuş olursunuz. :) unutmayın.. toytatı araştır, casusu araştırıp 3 casus bas, ondan sonra aralıksız toytat basımına geç. bu aşamada tuzakçıyı yıkabilirsiniz. (sonra kılıçlı sonra heduan..)

sığınağı biraz bekletin. ola ki yakında baba bir cermen vardır.. cermenler dedik de.. bunlar sabırsız, etrafa palas pandıras yağmalamaya çalışan ama, yağmadan boş dönünce morali bozulan oyunculardır. (biraz cermen kanı taşıdığımdan ben de öyleyimdir. :) yalnız, cermenlerin bir iyi huyu var.. yağma getirmeyen yerlerle zaman kaybetmek istemezler. işte, diğer bir püf noktası.. yağma vermeyeceksin! hele de ekside oynuyorsan asla yağma veremezsin! işte sığınak bunun için gerekli.
bu arada, benim de bir ilavem olacak. ben başlayacağım serverdan bir hafta önce başka bir servera başlar, altın alıp oradaki hesabımı kapatırım. böylece, yeni hesaba doğrudan altınlarla başlarım.

neyse. sözü fazla uzatmayalım.. kardeşimize fazla yüklenmeyin. sizin o dönemlerinizi de gördük. bırakın o da serbestçe fikirlerini açıklasın.. onlar etmeseler de, ben seni tebrik ediyorum sevgili kardeşim. medeni cesaretini de takdir ediyorum.

son bir not: toytatta sınır yoktur. valla, ben basabildiğim kadar basarım. hatta, heduan basımını bile geciktirdiğim çok olmuştur. bu yağma işi yok mu, terkedilmiş köyler hesap silmeden alabildiğine yağma yapmak.. en güzel toytatla yapılır.

DkD
17-04-2012, 13:08
ya, çocuğa ne yükleniyorsunuz. onun dediği de olabilir. mesela ben; en başta 30 falanks mutlaka basarım. bu sayı 100e ulaştığı anda zaten toytat da çıkmış olur. falankslarla boş olduğundan emin olduğum ve 9dan az nüfuslu köylere (kışla kurulmamış demek istiyorum) mutlaka sıralı yağma yaparım. ilk başta cermen başlamıştım bu oyuna, ama galyayı daha çok sevdim. ama yağmacı galyayı.. sığınak da lazım. ama, kademe kademe. yakınınızda onlaynı yüksek yağmacı bir cermen varsa mutlaka sığınak şart. hem ben de eksiyle oynuyorum. niye kendimi riske atayım? köye özellikle cermenlerin saldırması da iyidir bu arada. niçin mi derseniz, toytatlarla kesim listesi de kurarım. en çok gelen, genelde ilk gidilecek olandır. :) ha, bu arada birlik olur, dostluk olur, o başka. aksi takdirde, şunu bilin ki, 30x30 bölgesinde rakip cermen bulundurursanız işiniz zor.

bu arada, çocuk akıllı. bakın, ilk köyü tarif ederken tuzak gibi dolambaçlı işlerden hiç bahsetmemiş. "saldırı alırsanız basın" demiş. gerçi ben de tuzakçı kurmam ama, bence ilk 1 ay için sadece seviye 1 tuzakçı lazım. çünkü tuzakçının varlığı yeniyetme cermenleri köyünden uzak tutar. ustaları ise tutamaz tabii.. biz de usta isek, iyi onlayn olan kazanır. tuzakçı, sana karşı topyekün saldırıyı engellemez. tuzakçının görevi, cermenin seni yağma listesine alamamasını sağlamaktır. cermen nasıl düşünür burada? "beşer tokmakla liste kurduk, şimdilik gidecek 30 köy var, günde 4 tur yapacaksan git gel ortalama 2 saatten.. en az 16 saat onlayn olmak.. şuna topluca saldırsam diğer yağmalıkları başkaları yağmalayacak.. hem haritada yeni yağmalıklar da buldum.. bunlara da bugün gitmem lazım. seviye 1 tuzakçı 10 asker kapıyor fazla olan tokmaklar falankslarla kapışıyor. pis galyalı belki sığınağı yükseltecek.. neyse. biraz bekleyelim bakalım.." işte, galyanın avantajı burada, cermeni duraklatabilmiş olmasında.. (romalılarda bu yok ama, roma arkadan gelip cermen falan tanımaz.) bu esnada cermenin kesip yağmaladığı boş vahalara da dalmak gerekir. ben cermenleri etraf vahalardaki hayvanları kesmekte kullanıyorum, sonra da ben onları kesiyorum. :)

toytatı erken çıkarma işi biraz da insanın etrafının dolu ve terkedilmiş olmasına bakar. bunun kesin bir süresi yoktur. bu süre 4 günden 10 güne kadar değişebilir. yalnız, toytat araştırması biter bitmez casusu da araştırırsanız, ve şöyle 3 casus basıp etrafı her gün bir gözetlerseniz, ve tokmakları köyde bulduğunuz bir anda eldeki toytatlarla şöyle bir kesim yaparsanız, hem ben de buradayım demiş olur, hem de cermenlerin yağmalıklarına konmuş olursunuz. :) unutmayın.. toytatı araştır, casusu araştırıp 3 casus bas, ondan sonra aralıksız toytat basımına geç. bu aşamada tuzakçıyı yıkabilirsiniz. (sonra kılıçlı sonra heduan..)

sığınağı biraz bekletin. ola ki yakında baba bir cermen vardır.. cermenler dedik de.. bunlar sabırsız, etrafa palas pandıras yağmalamaya çalışan ama, yağmadan boş dönünce morali bozulan oyunculardır. (biraz cermen kanı taşıdığımdan ben de öyleyimdir. :) yalnız, cermenlerin bir iyi huyu var.. yağma getirmeyen yerlerle zaman kaybetmek istemezler. işte, diğer bir püf noktası.. yağma vermeyeceksin! hele de ekside oynuyorsan asla yağma veremezsin! işte sığınak bunun için gerekli.
bu arada, benim de bir ilavem olacak. ben başlayacağım serverdan bir hafta önce başka bir servera başlar, altın alıp oradaki hesabımı kapatırım. böylece, yeni hesaba doğrudan altınlarla başlarım.

neyse. sözü fazla uzatmayalım.. kardeşimize fazla yüklenmeyin. sizin o dönemlerinizi de gördük. bırakın o da serbestçe fikirlerini açıklasın.. onlar etmeseler de, ben seni tebrik ediyorum sevgili kardeşim. medeni cesaretini de takdir ediyorum.

son bir not: toytatta sınır yoktur. valla, ben basabildiğim kadar basarım. hatta, heduan basımını bile geciktirdiğim çok olmuştur. bu yağma işi yok mu, terkedilmiş köyler hesap silmeden alabildiğine yağma yapmak.. en güzel toytatla yapılır.

Taktik diye birşey yok; taktik = görevleri takiptir. Görevler zaten sana bol hammadde verdiğinden aksini yapmak aptallıktır. Oyunda strateji vardır... Altın nokta stratejidir. Yani ondan sonra nasıl devam edeceğin. Bu da çevrendeki adamlara göre değişir.

Dostum, yazdıklarının geneline katılıyorum. Galya olacak adam abuk sabuk taktikler yerine senin bu yazdıklarını okusa bence daha çok faydalanır. Ben de senin gibi cermenle başladım, 2006'dan beri oynuyorum bu oyunu. 3 kez cermen, 1 kez romalı, 5 kere fln da galya oynadım. (Galya olduktan sonra bir daha bırakamadım o ayrı. Hızı beni cezbetti.) Demek istediğim, ben de cermen ve romanın aklından geçenleri okuyabilirim. Ben cermen olduğumda, benle paralel hızla gelişen galyaya pek bulaşmazdım, niye? Gelişme aşamasında kaybedeceğin asker veya askerler seni iyice yavaşlatır. Garanti yağmalar varken niye psiko galyalıyla uğraşayım ki? İşte asıl nokta burası aslında...
İşte sana katılmadığım nokta da tam olarak burası. Daha önce oyunun yağma 1.si benim 5 sektör ötemdeydi ama 1 kez bile dalmadı bana. Yani adamda tuzakçı olma ihtimali bile cermenleri ürkütür, en güçlüsü olsa bile. O yüzden cermen kadar online olabiliyorsan, sığınak basmanın anlamı yok. Ama tuzakçı 1 iyidir çünkü tek kahraman saldırısına karşı önlem olur.

Benim yüklendiğim taktik yazan değil, Senatör denen adam. Adam kendini profesyönel galya sanıyor bi de iddia ediyor toytat gereksiz diye. Oyunun en iyi yağma askerine gerek yok dedi ya :D Hatta bir de Casearis ile Headuan'ı kıyaslamış toytatla. Ağzımla bile gülmedim valla...

BEKİR
17-04-2012, 14:25
estağfirullah DkD kardeş. iltifatın için teşekkür ederim. benim eleştirim size değildi aslında. çocuğun kendince cesaretini takdir etmiştim. galya'ya taktik yazmak sizin de dediğiniz gibi, gerçekten zordur. ayrıca, çocuk konuyu yanlış yerde açmış. normal server için olan "taktik" konusunu T4 başlığı altında açmış. ama yine de onu anlayışla karşılıyoruz. forumda ilk konusu ne de olsa. :)

bana katılmadığınız konuda ben size katılıyorum. iyi bir şekilde gözünü yıldırırsanız baba bir cermen bile size saldıramaz. sanırım cermeni çok sıkı korkutmuş olmalısınız. :) tebrikler.. sırf bu bile galyanın gerçek ustalarından olduğunuzu gösteriyor. saygılarımla.

Tolga647
30-04-2012, 16:44
adamın ilk mesajı daha taktik oturur zamanla