PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turnuva Stratejisi

talha
05-03-2012, 18:36
Eleme dünyasının saygıdeğer oyuncuları,

"Küçük insanlar kişileri, normal insanlar olayları, büyük insanlar fikirleri tartışır" derler.
Ben de bu desturdan yola çıkarak turnuva stratejimizi tartışıp, sağduyulu kararlar almamız için bu alt forumu açmayı uygun gördüm.

Bir önceki turnuvada yaptığımız hataları tekrarlamamamız için sizlerin değerli fikirlerini alıp, sağ duyulu kararlar alacağımızı umuyorum.
Tartışırken saygı hudutları dahilinde kalıp, limitleri aşmamanızı da rica ediyorum.
Hepimizin aynı uçakta olduğunu, düşersek hep beraber zarar göreceğimizi unutmamamızı salık veriyorum.

Selam, saygı ve hürmetlerimi sunarım.

talha
05-03-2012, 18:41
Oyun öncesi yapılacaklar

1. Görevliler belirlenmeli (forum sorumluları, oyun uzmanları, fikir babaları, başkanlar, koordinatörler, istihbaratçılar, çevirmenler, ağabeylik yapacaklar (birlikler arası sorunları halledecek, herkesin sözünü dinlediği ombudsman tarzı ağır ağabeyler) vs.) .
2. 2000 kişinin msn’leri bulunmalı ve oyuncularla haberleşme kanalları açık olmalı. (Halen 2X’te oynuyorken çok geç olmadan msn hesapları toplanmalı.)
3. Grupsim’ler alınmalı ve başkanlar düzenli olarak toplanmalı ve stratejiler belirlenmeli.
4. Avrupa’ya katılacak oyuncuların online süreleri, altın kullanıp, kullanılmayacakları ve niyetleri öğrenilmeli ve buna göre dağılım yapılmalı.
5. Savunmacılar ve saldırıcılar şimdiden belirlenmeli.
6. Birliklerin oyuna kayıt olma zamanı belirlenmeli, her birlik oyuncusunun birbirine yakın olması için aşağı yukarı aynı saniyede kayıt yapılmalı.
7. Kaç bölgede hesap açılacağı belirlenmeli (gönlüm tek bölgeye yayılıp, o bölgeye hakim olmaktan yana, kusura bakmayın kayıtsız kalamıyorum J )
8. Eğer oyuncuların travian hakkında eksikleri varsa, eğitim verilmeli ve başlangıç stratejileri belirlenmeli
9. Eğer becerebiliyorsak, yabancı forumlar takip edilmeli ve hangi ülkenin hangi bölgede oynayacağı tespit edilmeli ve buna göre konuçlanma yapılmalı ve buna göre de casuslar belirlenip, diğer bölgelerde hesap açtırılmalı.
10. Hesap grupları belirlenmeli. 1 hesaba yalnızca 1 kişinin bakması engellenmeli. Her oyuncunun mutlaka gece ve gündüz temsilcisi olmalı. Dolayısıyla hesap ortakları oyun başlamadan tanışıp, kaynaşmalı.

talha
05-03-2012, 18:46
Oyun başlar başlamaz yapılacaklar

1. Bölgesel dağılıma göre oyuncularımız paylaşılmalı ve birlikler oluşturulmalı. Birlik bölgesine uzak hesap açan arkadaşlar kendilerinden taviz vererek diğer birliklere dahil olmalı.
2. Rakiplerimizin değerlendirilmesi yapılmalı, kime karşı oynayacağımız, kiminle pakt kuracağımız belirlenmeli. Bölgemizdeki en düşük sayıda olan ülke oyuncularını yağmalamayı tercih etmeli, kuvvetlilerle barış imzalamalı.
3. Birliklerde oyunun başladığı hafta içinde en az 3 köy kurabilecek ve bu şekilde devam edebilecek oyuncular belirlenmeli ve bu oyunculara tüm oyuncular tarafından gerekli ham madde ve asker yardımı yapılmalı.
4. Operasyonların ve harekatların gece yapıldığı göz önünde tutulduğunda, maalesef Avrupa’ya karşı 1 ya da 2 saat dezavantajımız var. Orta Avrupa’ya 1 saat gerideyiz, Fransa ve sonrasına 2 saat ! Yani Türkiye’de saat gece yarısı 2 olduğunda, biz mecburen yatarken Fransa’da saat 24.00 olacak ve bize harekat yapmak için 2 saat daha bekleyebilecekler. Oyunun başında mutlaka gece bekleyen nöbetçiler olmalı ve zaman dezavantajı giderilmeli.
5. Groupsimlerle birlikteki her oyuncular akşamları toplantı yapmalı ve acilen kaynaşmalı.
6. Savunma ve saldırı oyuncuları ve rekorcular mümkünse birliklere eşit dağıtılmalı.

talha
05-03-2012, 18:48
Oyunun ilerleyen süresinde yapılacaklar,

1. Rekorcuların oyundan ilişiği kesilmeli ve hiçbir aktiviteye katmadan desteklenip, korunmalı.
2. Hedefler ortak belirlenip, toplu olarak hedeflere gidilmeli. Yıkımlar ve savunmalar münferit yapılmamalı.
3. Tılsımlar için mutlaka ordular ayrılmalı. Wow için elzem olan 5X mimar tılsımı, eşsiz sığınak tılsımı, eşsiz tahıl tüketim tılsımı gibi tılsımlar mutlaka alınmalı ve korunmalı.

talha
05-03-2012, 18:58
Oyundaki amacımızı belirlemeliyiz.

1. Eğer amacımız wow kurmaksa buna göre hazırlık yapmalıyız. Attığımız her adımı günü kurtarmak için değil de wow'u kurmak için atmalıyız. Kimlerle savaşacağımız ve kiminle dost olacağımız bu açıdan önemlidir.

2. Eğer amacımız yıkmak, yıkılmak, yani keyfle oynamak ama wow'u riske atmaksa ona göre fazla organize olmadan günü birlik operasyonlarla vaktimizi geçirir, daha dikkatsiz olabiliriz.

3. Turnuvada oyunun başında mutlaka ve mutlaka makyevelist olmalıyız. Elbette ki bunu yaparken eğilmemeli, bükülmemeli ve dik bir duruş sergilemeliyiz. Bizi başarıya götürecek yolları düşünüp, bu yolları takip etmeliyiz. Mutlaka ve mutlaka milli çıkarlarımız ön planda olmalıdır.

4. Oyunun her safhasında hesap silmeleri engellemeliyiz. Hesabın reislenmesi ve yağma olması durumları hariç hesap silinmesine izin vermemeliyiz.

5. Bazı hesapları feda ederek diğer bölgelerde hesap açmalıyız, o oyuncuları yabancı birliklere entegre etmeli ve casus olarak kullanmalıyız. Bu hesap sahipleri mutlaka yabancı dil bilmelidirler. Hatta bir kaç yabancı dil bilen kişilerle temsilci olmalıdırlar.

Her fikir muteberdir.
Unutmayalım ki tabana yayılmış, katılımcı ve çoğulcu fikirler aidiyeti arttırır.
Şimdilik benden bu kadar.
Saygılarımı sunar, çekilirim :)

alcapone
05-03-2012, 19:13

Ruslar hile yapıyorlar, öyle sıradan yazılımlar kullanmıyorlar bunu yaparken. Bu yüzden saldırıdan çok savunma önem taşıyor. 2000 kişi gidilecek deniyor. kişi başı 100k defans basılsa ki bu rakam çok düşük bir rakamdır. 200 milyon defans yapar. Açlıktan ölsün 50 milyonu ölsün yine kalır 150 milyon.Durum böyleyken ben soruyorum wowda ortalama kaç defans oluyor ? 2000 kişiden 20 kişiye destek verin bassınlar wowa, kalan 1980 kişi defans bassın olsun bitsin :)Garip olan, saldırgan oynayan adamlar zaten bu 100k dan fazlasını basıp yolluyorlar wowa. Yoksa turnuvada istediğin gibi oyna Wow önemlidir tüm stratejiler Wow kurmaya yöneliktir, savaşlar sadece oyalanmak içindir. Herkes birbirine girer ve Wowda bulunan defans ile elindeki wow ordusu sayısı fazla olan kazanır.Ama bir wowda inanılmaz sayıda defansınız var ise elinizde çok wow ordusu olması pek fayda etmez 10 ordu gider 3 seviye alır dönersiniz.Farzedin ki bir ekip geldi ve bu sistem ile oynadı. Nasıl yıkmayı planlıyorsunuz ? Hadi wow çıkmadan savaştınız diyelim yine kaybedersiniz adamların elinde bir dünya defans var herkesi çakarlar.

Defans her zaman kazanır.

talha
05-03-2012, 19:46
Haklısın üstad,

Ruslarda o kadar çok defans vardı ki kaç ordu gittik hatırlamıyorum ama wowdan ancak 3 seviye alabildik.

Ama bir wowda inanılmaz sayıda defansınız var ise elinizde çok wow ordusu olması pek fayda etmez 10 ordu gider 3 seviye alır dönersiniz. Farzedin ki bir ekip geldi ve bu sistem ile oynadı. Nasıl yıkmayı planlıyorsunuz ? Hadi wow çıkmadan savaştınız diyelim yine kaybedersiniz adamların elinde bir dünya defans var herkesi çakarlar.

copernic
05-03-2012, 20:11

Ruslar hile yapıyorlar, öyle sıradan yazılımlar kullanmıyorlar bunu yaparken. Bu yüzden saldırıdan çok savunma önem taşıyor. 2000 kişi gidilecek deniyor. kişi başı 100k defans basılsa ki bu rakam çok düşük bir rakamdır. 200 milyon defans yapar. Açlıktan ölsün 50 milyonu ölsün yine kalır 150 milyon.Durum böyleyken ben soruyorum wowda ortalama kaç defans oluyor ? 2000 kişiden 20 kişiye destek verin bassınlar wowa, kalan 1980 kişi defans bassın olsun bitsin :)Garip olan, saldırgan oynayan adamlar zaten bu 100k dan fazlasını basıp yolluyorlar wowa. Yoksa turnuvada istediğin gibi oyna Wow önemlidir tüm stratejiler Wow kurmaya yöneliktir, savaşlar sadece oyalanmak içindir. Herkes birbirine girer ve Wowda bulunan defans ile elindeki wow ordusu sayısı fazla olan kazanır.Ama bir wowda inanılmaz sayıda defansınız var ise elinizde çok wow ordusu olması pek fayda etmez 10 ordu gider 3 seviye alır dönersiniz.Farzedin ki bir ekip geldi ve bu sistem ile oynadı. Nasıl yıkmayı planlıyorsunuz ? Hadi wow çıkmadan savaştınız diyelim yine kaybedersiniz adamların elinde bir dünya defans var herkesi çakarlar.

ruslarla savaşırken arkadaşlar bana kızmıştı fake atmadan gidersen böyle çakılırsın diye.iddia ediyorum yan köylerini bile rapor göstermicek şekilde savundular 2-3 saat mesafelerde.ama buna rağmen yinede 5 tane 15 lik indirip arkadaşlarıma merkez yaptırdım 15 liklerini.ama bende bir noktaya kadar dayanabildim.

lord_of_cermens

pisko77
05-03-2012, 20:18
künkü bunun örneklerini cok yaşadık gecen 2x de ne oyuncular gitti biz ahmet kagan hesabıyla 28k tokmak 70k touton 15 k mancolan sadece 1 seviye aldık adamlar dediniz gibi cok yakın birbirlerine oynuyorlar ve o adamalar girmek neredeyse imkansız hale geliyor cok iyi organize olmamız lazım derim daha burda cok oyuncular var şavaş peşinde ++ da anlam veremiyorum

adnan53
05-03-2012, 21:02
ben kısaca şunu yazayım ruslara karşı tek türk wowuna bakanlardan biri olarak her yerde ve her zaman olduğu gibi türkler yani biz birbirimizi çekemiyoruz wow aldık kendi bölgemiz harici diğer dostlar doğru dürüst destek vermediler inşa planı lazım oldu vermediler ruslar işi biliyor organize oyuncular .burada ne konuşulursa konuşulsun wow sevdalısı bazı kişiler egolarını yenmediği sürece hiç bir şey yapamayız.

spartacus
05-03-2012, 21:08
saldırıda oynasak savunma basmak zorunlu olmalıdır. yok ben saldırı oynuyorum sadece saldırı basıcam dememeli.

ya da benim ekstra savunma hesabım var yabancı serverdan aldım bileti bu acıgımı böle kapatıyom denmemeli. her hesap kesinlikle savunma basmalıdır.

rekor ordu cıkarsanda basmalısın.

kaldıki rekor ordu gibi bir fantazi hiç yapılamalı. bence orta seviye üzeri iki ordu yapılmalı rekor ordu yerine. kişi rekor ordu basıcam die 70k koc basıcana iki hesap 40 ar k koc bassa daha iyi ve daha verimli olur.

ToxocaraCanis
05-03-2012, 21:34
Geçen turnuvada göze çarpan yanlışlardan bana göre en önemlilerden birisi de sıralamaya oynama çabasıydı. Sıralamayı kesinlikle düşünmeden koordinatlara (yakınlığa) göre birlikler oluşturulmalı.

Yanlış hatırlamıyorsam ispanyollar geçen turnuvada bunu yapmışlardı.O sırada bazı arkadaşlar da bize "bizim birliğe gelin sıralamada 1. olmaya çalışıyoruz" diyordu :/

İnfazcı
05-03-2012, 21:40
bu konudaki düşüncelerim biraz uzun olucak sanırım uzun yazılar yazmak aslında insanların okumamasına neden oluyor ama gerçekten kısa kısa yazılarla açıklanabilinecek bir konu değil bu

İlk olarak bizim zihniyetimizi değiştirmemiz lazım. Bana göre şu an her kulvarda (saldırı - savunma - nufus ) ilk 100 deki kişiler dahil turnuvada oynayacak kapasitede değildir Türkler bu oyunu bencil oynarlar herkes önce kendi oyun şekline tarzına ve yardımlaşma anlayışına bakarsa ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaktır. İlk olarak yapılması gereken bence bütün bölgeleri birleştirmeye çalışmak değildir bu hatalı bir düşünce tarzıdır nedeni ise herkesi birleştirip daha sonra birkaç kişinin kendi çıkarını düşünerek hareket ettiği zamanda olacak olan sorunları çözebilecek kapasitede olmayışımızdır. Bırakalım herkes savaşsın birbirini yıksın asker kitlesin saldırsın savunsun köy reislesin bu şekilde hem formda oluruz hemde ilerde sen bizi sattın şöyle konuştun böyle yaptın kelimeleri yerine o beni yıkmıştı bu köyümü reislemişti desin :) mantık çerçevesi içerisinde düşünürsek eğer hangisi daha sonra omuz omuza savaşırken kabul edilebilir bir durum olacaktır bunu sanırım buraya açık açık yazmaya dahi gerek yok.

İkinci olarak burda oynayan kişilerin büyük çoğunluğu avrupada olmayacak bence geçen eleme serverındada aynısı oldu 3000 kişi hakkımız varken bunun yarısı kadar katılım oldu bu katılımların da yarısı zaten multi hesaplardı (not: benim hesabımda multi hesaptı zamanım yoktu def basıyordum benden daha çok ilgilenen başkaları vardı ) o nedenle bu sorunu çözmemiz gerekli turnuvada oynayacak olan kişi ve kişiler bulmamız gerekli bunun için 3x oyuncuları 2x oyuncuları normal server oyuncuları dahil herkesin tanıdığı bildiği ne kadar online süresi yüksek ve oyun bilgisi iyi olan kişiler varsa bunların bir şekilde bir araya getirilmesi gerekli kimi vardır çok online olur ama fazla etkili oyun oynayamaz taktiksel sorunları vardır kimisi kırmızıya dayanamaz heyecan yapar kimi vardır vakti yoktur bir bakışta her işi çözer bu tipteki oyuncuları bir araya getirebilmek önemli olan bence ve yardımlaşmanın önemini herkese anlatabilmektir. Bu konuda travian yetkililerine bence daha çok iş düşmektedir biz burda sadece zevk için oynayan para harcayan müşterileriz zevkimiz kaçar bırakırız ama sizler bu işten para kazanan ve çalışan kişiler olarak bu konuları daha çok irdelemeli elemelerde daha aktif roller almalısınız oyuncuları bir şekilde yönlendirmelisiniz bunu nasıl ve ne şekilde yapacağınız size kalmış ama taşın altına elini ilk koyması gerekenler bence sizlersiniz ve turnuvu kazanıldığı taktirde yada orada iyi işler yapıldığı taktirde bundan diğer ülke oyuncularının tr serverlarına yapacakları katılım ile kazanç sağlayacak olan kurum yine sizsiniz.

Üçüncü ve son olarak herkesten bir ricam vardır lütfen kimse yıksada yıkılsada karşısındaki kişi ile alay eder gibi konuşmasın ondan bahsederken insanların onurunu inciltecek onları kıracak kelimeler kullanmaktan kaçınsın ki ilerde beraber hareket etmek durumunda kaldığımızda herkes tekrar maziye dönüp o bana bunu demişti ben ona destek atmam yada hammadde atmam ona yardım etmem gibi bir düşünce tarzı ortaya çıkmasın

Road Runner
05-03-2012, 22:06
Eleme dünyasının saygıdeğer oyuncuları,

Hocam güzel yazmışsın.Tebrikler...

Çok genel bir yazı olmuş.Bunu bilerek yaptın biliyorum.Daha açarak anlatabilirdin.Ama herkesin fikrini almak için bu kadar genelleştirdin...

Ben 3-4 sayfa strateji yapabilirim size.Uygulandığı taktirde %90 üzeri başarılı olacağına inanıyorum.Lakin oyunda olmadığım için yöneticilere saygısızlık olmasın diye strateji hakkında birşey yazmayacağım...

Güzel bir işe el attın.Saygıdeğer birisin.Bende yazılarındaki üslubundan ötürü size saygı duyuyorum.Bu yazının anlam kazanması için birlik yöneticilerinin bu uygulamanın içinde olması gerekir.Sizin, yöneticileri ve küskünleri bir araya getirebileceğiniz kanaatindeyim...Bunu başarırsanız yazınızın anlamı olur.Bu işe soyunmanızı temenni ediyorum...

trusta
05-03-2012, 22:12
turnuvada başından sonuna kadar 2 ülke konuşuldu rusya ve türkiye evet bizler kaybetsekte wowlar çıkana kadar çok iyiydik 7 8 ülke türklerin alacağını sanıyordu ki belkide alabilirdik eğerki 3000 kişi olsaydık!!!

bi ara dedikki oyuncu alacaz multileri diğer birliğe geçirelim hehe 10 15 hesap çıktı ))) ve 50 kişilik yağma birliği yaptık .

oyuncu neden sildi ? başlarda çok ezik görüngük halbuki öyle değildi 60 kişilik birlikten 2 bilemedin 3 oyuncu yıkılıyordu bizler allyşer çekiyoruz arkadaşı kuratarın bi bakmışsın def aşılmış köy yıkılmış, garip ama yıkılan köy silmiyor diğer taraftan başka biri vay bee adamı yıktırdılar ben durmam daha diyip siliyor )) enteresan olaylar..

burda bizlere yol gösterecek yöneticiler olmalı rusların forumda gördüm admin leri rapor koyuyor ve açıklama yapıyor .
şimdi normal bir oyuncu bizim genel başkanımızı tanımaz hatta tınlamaz bile)) yada genel başkan çekimserdir, acaba dinlermiler beni diye, dinlemeye bilirler geçen elemedeki başkanların yarısı yoktu, gider gitmez hesap şildiler şimdi admalar haklı burdaki başkanlara ne kadar güvenebiliriz

trusta
05-03-2012, 22:20
burdaki başkanlara güvenmenin tek yolu dost olmaktır eğerki burdan kırgın ayrılırsak orada başkanlar gene yok olacaktır .

buraya gelsinler ne kadar birlik varsa başkanı varsa orta yolu bulsun ozaman güvende sağlanılır oyuncuda kaçamaz mecburen oynamak zorunda kalır ve bizde tam kadro oyunumuza bakarız.

talha
05-03-2012, 22:34
Tran Ustam haklısın,

Bu forumu açar açmaz, oyundan ilk 20'deki bütün birliklerin başkanlarına buraya gelip, fikrini bizimle paylaşması ve yorum yapması için mesaj attım. Umarım bu işe soyunurken ki samimiyetimize herkes güvenir ve katılım yüksek olur.

Şu ana kadar 15 cevap geldi ve hepsi de pozitif. Bu açıdan memnunum.

Hayata yönelik bir desturum vardır ki kısa "aramıza tefrika/ayrılık sokmamak ve birlik olmak" ki Mehmet Akif aşağıdaki iki dizede çok güzel özetlemiştir. Zannedersem turnuvaya yönelik en büyük isteğim budur.

Girmeden tefrika bir millete düşman giremez,
Toplu attıkça sineler, onu top sindiremez.

burdaki başkanlara güvenmenin tek yolu dost olmaktır eğerki burdan kırgın ayrılırsak orada başkanlar gene yok olacaktır .

buraya gelsinler ne kadar birlik varsa başkanı varsa orta yolu bulsun ozaman güvende sağlanılır oyuncuda kaçamaz mecburen oynamak zorunda kalır ve bizde tam kadro oyunumuza bakarız.

talha
05-03-2012, 22:44
Teşekkürler üstad,

Haklısın,
Malum olan sebeplerden dolayı fazla detaylara girmedim.
Genel çerçeveyi vermeye çalıştım ve sizlerin beğenisine sundum.
Sizlerden de detayları yazmanızı bekliyorum :)

Birlik yöneticilerini davet ettim.
Onların fikirlerini almak, bu forumu açmaktaki niyetim.

Şimdilik fazla detaylarda kaybolmadan genel resmi çizebilirsek, iyi bir başlangıç olur diye düşünüyorum.

Hocam güzel yazmışsın.Tebrikler...

Çok genel bir yazı olmuş.Bunu bilerek yaptın biliyorum.Daha açarak anlatabilirdin.Ama herkesin fikrini almak için bu kadar genelleştirdin...

Ben 3-4 sayfa strateji yapabilirim size.Uygulandığı taktirde %90 üzeri başarılı olacağına inanıyorum.Lakin oyunda olmadığım için yöneticilere saygısızlık olmasın diye strateji hakkında birşey yazmayacağım...

Güzel bir işe el attın.Saygıdeğer birisin.Bende yazılarındaki üslubundan ötürü size saygı duyuyorum.Bu yazının anlam kazanması için birlik yöneticilerinin bu uygulamanın içinde olması gerekir.Sizin, yöneticileri ve küskünleri bir araya getirebileceğiniz kanaatindeyim...Bunu başarırsanız yazınızın anlamı olur.Bu işe soyunmanızı temenni ediyorum...

talha
05-03-2012, 22:48
Ben de hem fikirim,
Oyuncuların yakınlığına göre birliklerin oluşturulmasından yanayım.
Destek göndermeyi ve iletişimi kolaylaştırdığı gibi, bölgesel hakimiyeti de arttıracağını düşünüyorum.

Geçen turnuvada göze çarpan yanlışlardan bana göre en önemlilerden birisi de sıralamaya oynama çabasıydı. Sıralamayı kesinlikle düşünmeden koordinatlara (yakınlığa) göre birlikler oluşturulmalı.

Yanlış hatırlamıyorsam ispanyollar geçen turnuvada bunu yapmışlardı.O sırada bazı arkadaşlar da bize "bizim birliğe gelin sıralamada 1. olmaya çalışıyoruz" diyordu :/

talha
05-03-2012, 22:56
Haklısın, biz de wow'a önümüzde koçbaşı ordusu olmadan girdik ve hepimiz de surlara sinek gibi yapıştık.

Turnuvadaki en büyük problemimizden birisi koordinasyon eksikliği ve diğeri birbirimize güvenmemekti.
Bunları aşmak için buradayız ve hazırlıklarımızı koordine etmeye çalışıyoruz.

Sen de takdir edersin ki geçen turnuvadan bir adım öndeyiz, çünkü geçen turnuvada yaptığımız hataları gördük ve aynı şeyi tekrarlamamak için kendimizi koordine etmeye çalışıyoruz.

ben kısaca şunu yazayım ruslara karşı tek türk wowuna bakanlardan biri olarak her yerde ve her zaman olduğu gibi türkler yani biz birbirimizi çekemiyoruz wow aldık kendi bölgemiz harici diğer dostlar doğru dürüst destek vermediler inşa planı lazım oldu vermediler ruslar işi biliyor organize oyuncular .burada ne konuşulursa konuşulsun wow sevdalısı bazı kişiler egolarını yenmediği sürece hiç bir şey yapamayız.

Achilles
06-03-2012, 00:03
Herkes kafasına göre hareket ediyor hatalarımızdan biriside bu:) Koçbaşı ordusu bas diyorsun yok ben mancınık basıcam diyor. Galya hesaba savunma bas diyorsun ben sıralamaya oynuyorum asker basmıcam kusura bakmayın diyor. EE durum böyle oluncada asker köylerini koruyamıyoruz. Koçbaşı ordumuz olmuyor WoW saldırılarında surlara yapışıp kalıyoruz. Şekilde olduğu gibi http://img825.imageshack.us/img825/5897/t1achilles.jpg
Kısaca bizim burda şuan strateji yapmamız önemli değil. önemli olan oyuncular bizim belirlediğimiz stratejiyi uygulayacaklarmı? Herkes görevini yapacaksa bende kötü oyuncu olayım bu sefer savunma basayım. Üstüme düşen buysa bunuda yaparım...

UsLanMaZ
06-03-2012, 00:30
ruslar klasik serverda iyi oynadılar ,(bana göre hile ile kazandılar ) t4 de aynısını yapamayabilirler..
üstelik buyılki turnuvaya araplarda geliyor onları yanımıza alırsak iyi şeyler yapabiliriz..

trusta
06-03-2012, 10:32
polonya portekiz italyanlar la bayağı aramız iyiydi şimdi iran va araplar gelecek muhtemelen müslüman ortaklığı olacak böyle olursa polonya ve portekzlerle nasıl anlaşma yapıcaz önlem almak lazım .

İnfazcı
06-03-2012, 17:11
polonya portekiz italyanlar la bayağı aramız iyiydi şimdi iran va araplar gelecek muhtemelen müslüman ortaklığı olacak böyle olursa polonya ve portekzlerle nasıl anlaşma yapıcaz önlem almak lazım .

İranlılar bizimle değil ruslarla ortaklık kurarlar tarihtede araplar bizi hep sırtımızdan vurmuştur. Tarih tekerrürden ibarettir o nedenle araplara sırtımızı dönmek olmaz o yüzden gerek yok onlarla ittifak yapmaya polonyalılar bize yeter :)

yabgu
06-03-2012, 17:42
Yazılacak çok şey var ama 2 şey önemli :
1. Aynı bölgede olmalıyız.
2. Hesap silecek adam turnuva serverine gelmesin. Bize sabırlı, mücadeleci oyuncu lazım. Oyun sonuna kadar kalsa, altın kullanmasa bile 20-30 köy kurar ve hatırı sayılır asker basar.

ünal 58
06-03-2012, 23:28
öncelikle aklı selim başkanlar lazım birliklere.oyuncuların oyuna bağlanması peşlerinden gidilebilecek önder vasıtasıyla olur.bu önderlerin oyunu çok iyi bilmesi değil insan ruhundan çok iyi anlıyor olması,ben ne dersem o olur diyenlerle değil birlikte neler yapabilirizi araştıran kişilerden oluşması gerekli.her oyuncuya mesafesi eşit uzaklıkta olup çok konuşan bir önderle değil çok fazla dinleyen ve her düşünceyi dikkate alan herşeyini birliği için kullanan ve bunuda birliğine hissettiren önderler bulunması lazım.ön tekerler nereye giderse arka tekerlerde onu takip eder.birlikleriyle ilgilenecek önderler ve yöneticiler bulunduktan sonra gerisi bu önderlerin aralarındaki iletişime kalıyor.neyi nasıl yapacaklarını aralarında karar verecekler ve bunlarıda nazlarını geçirdikleri birlik arkadaşlarına yaptıracaklar.turnuvada küslük olmayacak.dargınlık olmayacak.eski defterler kurcanlanmayacak.geçmiş serverlarda yaşanan düşmanlıklar kaşınmayacak.şahsi yapılmışlıklar konuşulmayacak.ben şunu yaptım sen neyi yaptının peşine düşülmeyecek.bu temeller üzerinden gidilirse geriye sadece belirlenecek stratejiyi uygulamak kalır.bölgesel yerleşimmi 0/0 a yakın yerleşmek mi başka ülkelerle birlikte yola devam etmek gerisi stratejiyi düşünecek beyinlere kalmış.
ne olursa olsun turnuvaya savaşmaya gidiliyor.iç çatışmaların yaşanmaması kendimizi içten yıkmamamız yenilsekte top yekün savaşarak yenilmeyi göze almamız,oyuncu arkadaşlarımızın ellerinden gelenin max. sergilemesi zevkli bir turnuva yaşamamıza sebep olur.inş. turnuvada hep beraber sona yürümek nasip olur.

adnan53
07-03-2012, 07:20
üstad polonyalılar wow köyümüze ilk dalanlardı bundan haberin yok sanırım

trusta
07-03-2012, 10:50
üstad polonyalılar wow köyümüze ilk dalanlardı bundan haberin yok sanırım
onlar bir hata yaptılar bizde yaptık anlaşmalı wowdu orası sanırım tam hatırlamıyorum ama alınana kadar beraber hareket edildi sonra sürtüşme oldu daha sonrada düzeldi diye biliyorum bizim bölgemiz değildi .

black1965
07-03-2012, 15:08
öncelikle aklı selim başkanlar lazım birliklere.oyuncuların oyuna bağlanması peşlerinden gidilebilecek önder vasıtasıyla olur.bu önderlerin oyunu çok iyi bilmesi değil insan ruhundan çok iyi anlıyor olması,ben ne dersem o olur diyenlerle değil birlikte neler yapabilirizi araştıran kişilerden oluşması gerekli.her oyuncuya mesafesi eşit uzaklıkta olup çok konuşan bir önderle değil çok fazla dinleyen ve her düşünceyi dikkate alan herşeyini birliği için kullanan ve bunuda birliğine hissettiren önderler bulunması lazım.ön tekerler nereye giderse arka tekerlerde onu takip eder.birlikleriyle ilgilenecek önderler ve yöneticiler bulunduktan sonra gerisi bu önderlerin aralarındaki iletişime kalıyor.neyi nasıl yapacaklarını aralarında karar verecekler ve bunlarıda nazlarını geçirdikleri birlik arkadaşlarına yaptıracaklar.turnuvada küslük olmayacak.dargınlık olmayacak.eski defterler kurcanlanmayacak.geçmiş serverlarda yaşanan düşmanlıklar kaşınmayacak.şahsi yapılmışlıklar konuşulmayacak.ben şunu yaptım sen neyi yaptının peşine düşülmeyecek.bu temeller üzerinden gidilirse geriye sadece belirlenecek stratejiyi uygulamak kalır.bölgesel yerleşimmi 0/0 a yakın yerleşmek mi başka ülkelerle birlikte yola devam etmek gerisi stratejiyi düşünecek beyinlere kalmış.
ne olursa olsun turnuvaya savaşmaya gidiliyor.iç çatışmaların yaşanmaması kendimizi içten yıkmamamız yenilsekte top yekün savaşarak yenilmeyi göze almamız,oyuncu arkadaşlarımızın ellerinden gelenin max. sergilemesi zevkli bir turnuva yaşamamıza sebep olur.inş. turnuvada hep beraber sona yürümek nasip olur.

keşke becerebilsek...

RARELY
08-03-2012, 16:23
onlar bir hata yaptılar bizde yaptık anlaşmalı wowdu orası sanırım tam hatırlamıyorum ama alınana kadar beraber hareket edildi sonra sürtüşme oldu daha sonrada düzeldi diye biliyorum bizim bölgemiz değildi . Malesef dediğiniz gibi olmadı. WOW'u bizim arkadaşlarımız aldılar sonra Polonya'lılarla birlikte ortak götürmeye karar verdiler. WOW'un şifresini de bir güzel teslim ettiler ve zamanlamayı ayarladıktan sonra kaşla göz arasında yakın köylerden saldırıp içerideki defansı boşaltıp ve tabi ki şifreyi değiştirip WOW un tek başlarına sahibi oldular. Yani yalan söylediler, yani kandırdılar, yani hile yaptılar. Sonuç olarak Türk birlikleri tarafından alınan bir WOW göz göre göre ÇALINDI... Malesef...

Saygılarımla,

C.General

trusta
08-03-2012, 19:21
Malesef dediğiniz gibi olmadı. WOW'u bizim arkadaşlarımız aldılar sonra Polonya'lılarla birlikte ortak götürmeye karar verdiler. WOW'un şifresini de bir güzel teslim ettiler ve zamanlamayı ayarladıktan sonra kaşla göz arasında yakın köylerden saldırıp içerideki defansı boşaltıp ve tabi ki şifreyi değiştirip WOW un tek başlarına sahibi oldular. Yani yalan söylediler, yani kandırdılar, yani hile yaptılar. Sonuç olarak Türk birlikleri tarafından alınan bir WOW göz göre göre ÇALINDI... Malesef...

Saygılarımla,

C.General

dediğim gibi benim bölgem değildi olayı bilmiyorum .

talha
10-03-2012, 10:58
Üstad,

Şunu da kabul edelim ki oyunun ilerleyen aşamasında turnuvada fazla yönlendirme yapılmadı.
Oyun ilerledikçe birlikler arası koordinasyon ve operasyonlar azaldı ve bu yüzden her kes bireysel oynamaya başladı.

Herkesi yeniden toplamak ve yönlendirmek emek istiyordu.
Herkesi yeniden motive etmek emek istiyordu.
Oyuncuların oyuna dönmesi ve motive olması için inanması gerekiyordu.
Başarısızlıklar inancı azalttı.
Herkes verdiği emeğin karşılığını görmek istedi, göremeyince de soğudu.
Oyunun sonlarında doğru kuzeybatıda güzel operasyonlar yapıldı, birden herkes umutlandı, bir kıpırdanma yaşandı.

Bunlar gösteriyor ki;

1. Yöneticiler asla oyunu bırakmamalı.
2. Yöneticiler asla yönlendirme ve organizasyonu bırakmamalı.
3. Yöneticiler kimin ne yapacağına (asker basımı, saldırılar, vs.) karar vermeli ve oyuncular da harfiyen takip etmeli.
4. Moral ve motivasyon asla bozulmamalı.
5. İnancı kıracak tutum ve davranışlar sergilenmemeli.

Sanki her şey yöneticilerde bitiyor gibi :)

Herkes kafasına göre hareket ediyor hatalarımızdan biriside bu:) Koçbaşı ordusu bas diyorsun yok ben mancınık basıcam diyor. Galya hesaba savunma bas diyorsun ben sıralamaya oynuyorum asker basmıcam kusura bakmayın diyor. EE durum böyle oluncada asker köylerini koruyamıyoruz. Koçbaşı ordumuz olmuyor WoW saldırılarında surlara yapışıp kalıyoruz. Şekilde olduğu gibi http://img825.imageshack.us/img825/5897/t1achilles.jpg
Kısaca bizim burda şuan strateji yapmamız önemli değil. önemli olan oyuncular bizim belirlediğimiz stratejiyi uygulayacaklarmı? Herkes görevini yapacaksa bende kötü oyuncu olayım bu sefer savunma basayım. Üstüme düşen buysa bunuda yaparım...

talha
10-03-2012, 10:59
Bence bunu söylemek için çok erken.
Ülkelerin hesaplarını açacağı bölge çok önemli.
Turnuvada bizim bölgemizde olmazlarsa aşağıdaki ülkelerden hiç bahsetmiyor olabiliriz.

talha
10-03-2012, 11:40
Kesinlikle hem fikiriz.

ön tekerler nereye giderse arka tekerlerde onu takip eder....

turnuvada küslük olmayacak.dargınlık olmayacak.eski defterler kurcanlanmayacak.geçmiş serverlarda yaşanan düşmanlıklar kaşınmayacak.şahsi yapılmışlıklar konuşulmayacak.ben şunu yaptım sen neyi yaptının peşine düşülmeyecek....

darza
12-03-2012, 16:59
şşşşş :)

o polonyalıları ve portekizlileri ikna etmek için 40 takla attım nette sabahladım :)
yine yaparız
ama ruslar çok ama çok organizeydi tek bölgede toplandılar diyebiliriz
ama bu server sıra bizde
iyi oyunlar herkeze

deneyseti
12-03-2012, 17:04
Biz Türkler anca kırmızı kar yağanca organize işler yapabiliriz.

tomartıcı
17-03-2012, 15:43
ben şuanda eleme serverında yokum ama avrupada oynamak isterim. şayet yazın müsait olursam altın alırım belli bir miktar. sıralamaya oynayamam ama kalburüstü olarak oynarım. kocbası, savunma basabilirim veya oyun içinde savaşada bilirim. birlik başkanının veya ekibi organize edecek olan kişinin takdirine bırakıyorum ne yapmam gerektiği konusunda.... online olarak aralıklı olarak günde 10 12 saat enaz on oluyorum...

DehSet
17-03-2012, 16:01
Biz Türkler anca kırmızı kar yağanca organize işler yapabiliriz.

ßuna Katılmıyorum , turnuvada Kötüydük evet ama son 2-3 haftası kuey doğu olsun güney doğu olsun ortak organizelere yaptık ve bu organizelere iç katılmadıysa 150-200 kişi katıldı ( fakeciler dahil) Çokda başarılı Olduk.. ben orda gördümki demekki biz birleşince bişeyler başarıyoruz ve bunu 1 kere yaptık ama ölmü eek kurttan korkmaz misali herşey elimizden gidince şansımız bitince yaptık , eğer bunu bu sefer baştan organize edip yaparsak başarı gelir.. yukarda arkadaşın dediği gibi ön teker nereye giderse arka tekerlerde oraya gider , gecenki turnuvanın son Zamanları uNeVeN ( Serkan ) , KOMUTANNN (Kenan ), MAHSEN (ENGİN & SUAT ) Ve Achilles ön teker oldu bizde arka teker güzel bişeyler yaptık.. - /- yi tam bilmediğim için yorum yapamayacam .. Umarım biraz açıklayıcı olmuştur iyi günler

darza
17-03-2012, 21:29
9579

zırhlar full oyun başından beri 40 k kadar askerin destekte öldüğünü hesaplarsak gayet iyi bir tablo
işte turnuvada bize wow için böle en az 100 köy gerekli yönetici arkadaşların daha önce
avrupa tecrübesi yaşamış kişilerle irtibatı koparmaması gerek
çünkü ne yapılması gerektiğini o insanlar çok iyi anladı ve biliyorlar. bu server başladığında amacım en az 50 kişilik bir savunma birliği kurup 20 milyon savunma basmaktı ama olmadı.
inşallah darısı avrupa turnuvasına..
iyi oyunlar

BlackorWhite
17-03-2012, 21:38
Bunun konuşulma yeri bence burası olmamalı.
Portekizlerden korkmaya gerek yok onlar en son düşünüceğiniz kişiler olmalı.
İtalyanlar ve almanlarla birlikte hareket edersek güzel işler başarabiliriz bu konuda görüşmeleri msnden yapmak daha mantıklı gruplar halinde konuşup en sonunda bir arkadaşın öncülüğünde gruplardan temsilcilerle kararı vermek bızım ıcın yararlı olabilir türk türkü vurursa gine kaybeden biz oluruz.
Hırslarına yenilicek.
Kin beslicek.
Kendini düşünücek adam gelmesin

Achilles
17-03-2012, 22:44
9579

zırhlar full oyun başından beri 40 k kadar askerin destekte öldüğünü hesaplarsak gayet iyi bir tablo
işte turnuvada bize wow için böle en az 100 köy gerekli yönetici arkadaşların daha önce
avrupa tecrübesi yaşamış kişilerle irtibatı koparmaması gerek
çünkü ne yapılması gerektiğini o insanlar çok iyi anladı ve biliyorlar. bu server başladığında amacım en az 50 kişilik bir savunma birliği kurup 20 milyon savunma basmaktı ama olmadı.
inşallah darısı avrupa turnuvasına..
iyi oyunlar

tr serverları için güzel bir tablo. söylediklerine katılıyorum. yönetici arkadaşlar demişsin ama turnuvada oynayan yönetici arkadaşları göremiyorum forumda.

GAZİANTEPSPOR
17-03-2012, 22:58
beyler yardıma ihtiyacı olan varsa herhangi bir hesaba bakabilirim
2005 ten beri oynuyorum ve genelde fazla riyakar ve sabırsız oynadığımdan dolayı çabuk yıkıldım :) hepinizi tanıyorum ama sizler beni bu yüzden tanımazsınız :D
duruma göre altın alabilirim,sabahlayabilirim zaten tüm gün evde ders çalışıyorum pc de müzik açıp :D 20 soru çözüp köye göz atarım :D kısacası yardıma ihtiyacı olan bakamıyorum diyen varsa yardımcı olabilirim

tomartıcı
18-03-2012, 14:25
ben daha önce 2009 un 11. ayında biten s11 serverında S*O*N birliklerinin genel başkanı idim. ben 6 ay boyunca serverdaki tüm bölgelerle savaştım. hepsindede yıkan taraf bendim. 3 tane wow köyümde toplamda -6m den fazla tahıl yiyen savunma askerim vardı. tabi bu bitiren wowcu arkadaşımız normalden önce kurduğu için çünkü tek wow a savunma çekmek dünya rekoru kırmak düşüncesindeydik. ve tahmini savunma miktarımız -8m nin üzerine cıkacaktı cünkü amacımız ona yönelikti. rakip birlikte saldıracak ordu yoktu bizde ise 40 tane 50k yaya 20k atlı 5k üzeri mancınık ve kocbası olan ordu kaldı. bu ve bundan büyük 40 dan fazla orduyuda wow yıkımında kullandığımız halde. tılsımsız bir serverda cermen rekoru roma rekoru ve galya rekorları vardı elimizde. galya rekorunu caktık diger rekorlar elimizde kaldı.

burda anlatmaya çalıştığım çok iyi başkan olmam değil herşeyi planlamam noktasına değinmek istiyorum. o zaman birliğimin içinde bulunan kişiler bile savaşlar sırasında büyük orduları merkezlere çaktığım zaman apo wonder a ordu kaldımı benimki biraz büyük istersen ben savaştan çekileyim wow için kasayım diyordu ama asla savaştan cekmeden devam ettim. çünkü zaten 30 tane wow için özel mancınıklı ordu 10 tane kocbası ordusu hazırlanıyordu savaş anındada. sonra baran... nickiyle oynayan bir abi vardı bu abi oyunun başından sonuna kadar proteryan bastı. normal serverda sanırsam rekordur bastığı sayı 700k civarı bir proteryan basmıştı wow saldırılarında ölenler hariç. enson köyünde asker sayısı görüntülediğimizdeki sayı.

savunma basan arkadaşlarımız aynı zamanda saldırı basan bir arkadaşımıza temsilci olmalıki kendini oyun içinde önemli bir yeri olan biri olarak hissetmeli. sonra saldırı basan arkadaşlarımızında 1 tane savunması olan hesaba tem olması gerekli. genelde saldıran arkadaşlara karşı saldırı geleceği için. sonra savunma basan arkadaş hesabından yeri gelir 3 4 gün uzaklaşmak ister çünkü savunma basma işi zor iştir. saldırı gelecekte savunma basan arkadaş işe yarayacak. bu zamanlarda da ordaki savunmayı aktif olarak kullanabilmek için.

şimdi bana göre şunları yapabiliriz.
1= wow için mancınık ve kocbası basacak arkadaşlar belirlenmeli
2= oyun içinde rakibe büyük saldırıları gerçekleştirecek arkadaşlar belirlenmeli
3= oyun içinde sürekli savaşacak arkadaşlar belirlenmeli
4= En önemlisi olan savunma basacak arkadaşlarımız belirlenmeli.
5=karşılıklı temsilcilik yapacak arkadaşlar belirlenmeli.

(dipnot: bu savunma basan arkadaşlarımızın elinde kesinlikle hazırda reisler olmalı heran bir yeri reisleyecekmiş gibi merkez köylerinden 2 reis yanında 5k yaya 1 2 k atlı asker 100 mancınık mesela)

darza
22-03-2012, 16:55
95469
0
1529
0
26007
0
0
0
2
0
1

not: galya savunmasıdır.

hadi yükü tuttuk gidioz oyun sonunda rakam ne olucak bakalım

desireemre
25-03-2012, 11:28
ben daha önce 2009 un 11. ayında biten s11 serverında S*O*N birliklerinin genel başkanı idim. ben 6 ay boyunca serverdaki tüm bölgelerle savaştım. hepsindede yıkan taraf bendim. 3 tane wow köyümde toplamda -6m den fazla tahıl yiyen savunma askerim vardı. tabi bu bitiren wowcu arkadaşımız normalden önce kurduğu için çünkü tek wow a savunma çekmek dünya rekoru kırmak düşüncesindeydik. ve tahmini savunma miktarımız -8m nin üzerine cıkacaktı cünkü amacımız ona yönelikti. rakip birlikte saldıracak ordu yoktu bizde ise 40 tane 50k yaya 20k atlı 5k üzeri mancınık ve kocbası olan ordu kaldı. bu ve bundan büyük 40 dan fazla orduyuda wow yıkımında kullandığımız halde. tılsımsız bir serverda cermen rekoru roma rekoru ve galya rekorları vardı elimizde. galya rekorunu caktık diger rekorlar elimizde kaldı.

burda anlatmaya çalıştığım çok iyi başkan olmam değil herşeyi planlamam noktasına değinmek istiyorum. o zaman birliğimin içinde bulunan kişiler bile savaşlar sırasında büyük orduları merkezlere çaktığım zaman apo wonder a ordu kaldımı benimki biraz büyük istersen ben savaştan çekileyim wow için kasayım diyordu ama asla savaştan cekmeden devam ettim. çünkü zaten 30 tane wow için özel mancınıklı ordu 10 tane kocbası ordusu hazırlanıyordu savaş anındada. sonra baran... nickiyle oynayan bir abi vardı bu abi oyunun başından sonuna kadar proteryan bastı. normal serverda sanırsam rekordur bastığı sayı 700k civarı bir proteryan basmıştı wow saldırılarında ölenler hariç. enson köyünde asker sayısı görüntülediğimizdeki sayı.

savunma basan arkadaşlarımız aynı zamanda saldırı basan bir arkadaşımıza temsilci olmalıki kendini oyun içinde önemli bir yeri olan biri olarak hissetmeli. sonra saldırı basan arkadaşlarımızında 1 tane savunması olan hesaba tem olması gerekli. genelde saldıran arkadaşlara karşı saldırı geleceği için. sonra savunma basan arkadaş hesabından yeri gelir 3 4 gün uzaklaşmak ister çünkü savunma basma işi zor iştir. saldırı gelecekte savunma basan arkadaş işe yarayacak. bu zamanlarda da ordaki savunmayı aktif olarak kullanabilmek için.

şimdi bana göre şunları yapabiliriz.
1= wow için mancınık ve kocbası basacak arkadaşlar belirlenmeli
2= oyun içinde rakibe büyük saldırıları gerçekleştirecek arkadaşlar belirlenmeli
3= oyun içinde sürekli savaşacak arkadaşlar belirlenmeli
4= En önemlisi olan savunma basacak arkadaşlarımız belirlenmeli.
5=karşılıklı temsilcilik yapacak arkadaşlar belirlenmeli.

(dipnot: bu savunma basan arkadaşlarımızın elinde kesinlikle hazırda reisler olmalı heran bir yeri reisleyecekmiş gibi merkez köylerinden 2 reis yanında 5k yaya 1 2 k atlı asker 100 mancınık mesela)

Hocam güzel yazmışsın... şahsen bana deselerki savunma bas. savunma basarım.. oyunun sonuna kadarda çok sağlam savunma ordusu basarım... Benim gibi düşünen herkesi elemelerden geçemese dahi bir hesaba ortak etmekte fayda var.. daha da önemlisi bunları tespit edip turnuva öncesi ayarlamakta fayda var... Yani şöyle düşünülmemeli.. elemeyi geçemedim açıyım normal bir serverda devam edeyim... eleme serverındaysak hepimiz bir şekilde turnuvaya gidip başarmak istiyoruz... Yönetici olacak arkadaşlarda şunu unutmasın... Turnuva bitince birlikler değil ülkeler konuşuluyor... Kimse x birliği turnuvayı kazandı demiyor. herkes ruslar kazandı diyor... Bu bilinçle yaklaşılması gerekiyor..
Birde bölge olayına gelince tek bölge yerine yanyana iki bölgeye yayılıp iki bölgedede güçlü olmak çok daha mantıklı... mesela x y z birlikleri - - de kendi bölgesinde sağlam bir şekilde duruş gösterip bölgeyi kontrol ettiğini varsayalım. bu bölgeye saldırı - + dan gelmez... sadece - - den gelir... neden çünkü hemen yanındaki bölgede de diğer türk birlikleri olacak... onlarda o bölgenin hakimiyetini sağlayacaklar. bu şekilde iki bölgeyi kontrol altına alırsak.. yanımızda boşta kalan diğer bölge zaten karışık olacağından çok daha rahat ülke seçe seçe indirme imkanımız olacaktır...

tomartıcı
25-03-2012, 12:29
Hocam güzel yazmışsın... şahsen bana deselerki savunma bas. savunma basarım.. oyunun sonuna kadarda çok sağlam savunma ordusu basarım... Benim gibi düşünen herkesi elemelerden geçemese dahi bir hesaba ortak etmekte fayda var.. daha da önemlisi bunları tespit edip turnuva öncesi ayarlamakta fayda var... Yani şöyle düşünülmemeli.. elemeyi geçemedim açıyım normal bir serverda devam edeyim... eleme serverındaysak hepimiz bir şekilde turnuvaya gidip başarmak istiyoruz... Yönetici olacak arkadaşlarda şunu unutmasın... Turnuva bitince birlikler değil ülkeler konuşuluyor... Kimse x birliği turnuvayı kazandı demiyor. herkes ruslar kazandı diyor... Bu bilinçle yaklaşılması gerekiyor..
Birde bölge olayına gelince tek bölge yerine yanyana iki bölgeye yayılıp iki bölgedede güçlü olmak çok daha mantıklı... mesela x y z birlikleri - - de kendi bölgesinde sağlam bir şekilde duruş gösterip bölgeyi kontrol ettiğini varsayalım. bu bölgeye saldırı - + dan gelmez... sadece - - den gelir... neden çünkü hemen yanındaki bölgede de diğer türk birlikleri olacak... onlarda o bölgenin hakimiyetini sağlayacaklar. bu şekilde iki bölgeyi kontrol altına alırsak.. yanımızda boşta kalan diğer bölge zaten karışık olacağından çok daha rahat ülke seçe seçe indirme imkanımız olacaktır...

farklı bölgelerde olmak asla iyi degil yeni sistemde wow köyleri bakımından ve oyun mantalitesi bakımından cünkü rakipler yagma vermiyor. herkes profesyonel onun için tek bölgede olup enazından bir bölgeyi domine etmek lazım.

Tireja Roje
07-05-2012, 21:35
İki bölge olmaz tek bölge oda 0/0 a yakın bölge olması gerek... anca öyle yakın düşersiniz.

cyber wise
07-05-2012, 23:42
İki bölge olmaz tek bölge oda 0/0 a yakın bölge olması gerek... anca öyle yakın düşersiniz.

şu anki birlik yapılanmalarına göre bloklanacak mıyız avrupada yoksa karma bir yapı ile herkes aynı anda mı giriş yapacak.

Bana göre herkes aynı anda aynı bölge için giriş yapmalı. Öylece her yer Türk kaynar.

Çok sayıda multiye bakanlar ise saldırı kasmalı.

met32
08-05-2012, 02:28
Uzun zamandır oynadıgım bu oyunda bir şeyi iyi ögrendimm birliklerdeki yakın oyuncuların birbirleri ile ilişkisi bu oyunu belirler 7*7 içinde şunu yapabilirseniz oyunun sonuna kadar yıkılmadan devam edersiniz başlangıcta 7*7(14*14 de olabilir) 1 romalı 1 galyalı 1 cermen olacak ve bunlardan 1 tanesi hangisi oldugu onemli degil ama benim fikrim galyalı olacak ve Toytatın Şimşeği (http://tx2.travian.com.tr/manual.php?typ=1&s=24) ni basacak yakın olan köylerşin gelişmesini engellemek için 2 kişide savunma basacak ve 3 lü grup olacaklar tek tip ama kordineli savunma basacaklar romalı Pretoryan (http://tx2.travian.com.tr/manual.php?typ=1&s=2) cermen Mızrakçı (http://tx2.travian.com.tr/manual.php?typ=1&s=12) galyalıda Heduan (http://tx2.travian.com.tr/manual.php?typ=1&s=26) ve Phalanx (http://tx2.travian.com.tr/manual.php?typ=1&s=21) basacak 3lü grup kendilerini savunacaklar yanlarında yer bulabilirse 1 tanede saldır oynuyacak oyuncu alabilirler böyle bir organizasyon yapabilecek birlik olursanız 15 tane savunma grubu ve 15 saldırı ordusu cıkarırsınız t4 ün avantajı wow köylerinin erkenden belli olması nedeni ile belirlenecek wow köyü etrafındada yapılanmak olabilir böyle 3 birlik olabilirseniz rahatlıkla oyun sonuna kadar gidebilirsiniz wow un kurulup kurulamıyacagı katılan ülkelerle yapılan antlaşmalarla olabilir yoksa zor herkes kendi belirliyeceği sonradan ben böyle oynamazdım diyemiyecegi böyle bir organizasyon saglanabilirse birlikler cok rahat oyun sonuna kadar az bir kayıpla varır onun dışında herkes kafasına göre savunma bas dendiğinde karışık asker basıp boşuna onları geliştirene kadar herşeyi hazırlanmış kararlaştırılmış askerler basılan köylerlede cok güzel savunma organizasyonları yapılır ben her oynadıgın serverda bunu denedim başka birlikte olsa ilk yapacagım iş cevremdekilerle iletişim kurmak ve fikir alış verişinde bulunmaktır bu bana çok şey ögretti hem bana hem yanımdakilere

SSTARKK
08-05-2012, 09:31
Öncelikle herkese iyi forumlar. Dilerimki bu avrupa turnuvası Türk oyuncuları için ; eğlenceli, oyunun tadına varabildiğimiz ve bir bütün olarak başarıyı, kavgasız gürültüsüz kalp kırmadan, kırgınlıklar olmadan yakalıyabildiğimiz bir zaman sonra aklımıza geldiğinde yüzümüzde tatlı bi tebessüm aklımızda güzel bir anı olarak hatırladığımız bir turnuva olur. (Çok şey istedim galiba :) )

Gelelim turnuva stratejisine : çoğunluğa göre maddeler halinde sıralarsak

1. Yaklaşık 2000 türk hesabını olabildiğince az fire vererek turnuvaya götürmek.
2. Birlikler&oyuncular arası iletişim, yardımlaşma ve organize olabilmeyi sağlamak
3. Saldırı ve savunmacıları belirlemek & Online sürelerini yüksek tutmak
4. Lider, başkan, birlik sorumluları vs vs...... (yetkililer ve yetki alanları oluşturma )

Turnuva öncesi ve başlangıç aşaması için çoğunluk görüşleri kaba taslak bu şekilde sanırım.

Bu madelerin ve diğer öngörü, plan, düşünce vs vs. oluşumu tek bir hamleye bağlı. Oyunun bana göre ilk kırılma noktası olan ilk 3-4 hafta ve bu haftalardakii atılan köy sayıları
Geçen sene ruslar 4.\\5. köyleri atarken türk oyuncuların çoğunluğu 2 köyleri yeni atıyordu bu tablonun oyuna yansıması

1. ruslar 200 üretirken biz 75 ürettik
2. ruslar günlük 70 asker basarken biz 30 asker bastık
3. Piskolojik avantaj elde ettiler sadece bizim forumda en az 20 sayfa konuşulmuştur örn:" xxxx: vay be adam x. köyüde atmış nekadar hızlı gelişiyorlar " vb cümleller
4. Bu kadar başarının ardına haliyle daha morelli ve daha azimli oynadılar (nasıl ki bizdeki olumsuz tablo ve gidişat bize moral kaybı ve umutsuzluk aşıladı ise onlarada başarıları artı etken oldu
5. En önemlisi ruslar istedikleri kordinatlara yerleştiler ve oyunu istedikleri bölgede oynadılar (geçen sene zaten bölgelere ayrılan türk oyuncuları 2 ve 3 köyleri atmakta rusların çok gerisinde kaldıkları için uzaklara yerleşme tartışması çıktı ve bölünme içerisinde bir bölünme daha yaşandı)

Başında atı alan üsküdarı geçti sonunda da kesip sucuk yaptı :)

Yapılması gerekenler

1. En az 300 plus ve prof oyuncuya ham madde desteği sağlanmalı (sayının mümkünse daha fazla değilse olduğu kadarı ile)
2. Atılıcak 2. köyler 0/0 etrafını çembere alıcak şekilde olmalı
3. TÜM TÜRK OYUNCULARI VE BİRLİKLERİNİN PROFİLİ BELİRLENEN BİR METİN İLE AYNI OLMALI (inanılmaz bir piskolojik avantaj sağlar düşünün ki 2000 tane rakibiniz var ve hepsi aynı msjı veriyor ... ürükütücü

Eğerki 0/0 çembere alıp ruslardan önce yerleşip ilk 5 köyü ruslardan önce atarsak büyük avantaj sağlarız ama ruslar 5. köyleri atarken biz 2-3 de olursak istediğiniz kadar plan strateji ne isterseniz yapın ruslar hep bir adım önde olucaktır. Kim ne derse desin rusların başarılı olmasının temeli oyunun başında hızlı gelişip (yardımlaşarak ) diğer rakiplerine fark atması

Son olarak seçiceğimiz lider ve başkanlar

Travianda iki çeşit lider ve başkan türü vardır .
Bir kısmı bu oyunu satranç gibi algılar kimisi onlar için piyondur ve ilk hamleler İçin yem olarak kullanılabilinir çünkü pek fazla vasıfları yoktur. Tabi değerleride ,

Kimisi onun için vezirdir değerlidir her işene koşturur halleder 1 numaralı dostudur (güya) kimisi fil dir sağını solunu kollar çıkabilicek pürüzleri giderir. onun için bulunmaz nimettir

Kimisi kale&at dır başı şıkıştığında en samimi dostuymuş gibi yardımına koşmasını ister bi anda en yakını oluverirler
Oyun bitiminde satranç tahtası kaldırılıp bütün taşlar bir araya konduğunda kimse o
liderlerden haber alamaz çünkü kesenin ağzı bağlanır ve ortam karanlıktır :D

Kimi lider ve başkanlar vardırki bu oyunu dama turnuvasında gibi oynar onun için bütün pulların değeri birdir hamlelrini yaparken her pulunu düşünerek ve onları kaybetmemesi için yapar
ve başarıya giden hamleleri için bütün pullaırına ihtiyacı olduğunun farkındadır.
Kıssdan hisse

ardesen_1907
08-05-2012, 10:02
Herkes kafasına göre hareket ediyor hatalarımızdan biriside bu Koçbaşı ordusu bas diyorsun yok ben mancınık basıcam diyor. Galya hesaba savunma bas diyorsun ben sıralamaya oynuyorum asker basmıcam kusura bakmayın diyor. EE durum böyle oluncada asker köylerini koruyamıyoruz. Koçbaşı ordumuz olmuyor WoW saldırılarında surlara yapışıp kalıyoruz. Şekilde olduğu gibi http://img825.imageshack.us/img825/5897/t1achilles.jpg

Kemalcim suru indiremeyince sonuç bu olmuştu kusura bakma :D Boş ver saldırı oynamayı kemal en güzeli ve rahatı savunma gel keyifim gel saldırı köyüm reislenecek derdi yok gelsinler yıksınlar merkezimi yine dikeriz , bir değişiklik olur.

Güzel paylaşımlar oluyor düşüncelerinize sağlık. 6 aydır kpps için kafa patlatıyorum beyin doldu strateji hakkında bir şeyler yazacam ama yanlış yazarım diye korkuyorum yanlış yazarsam düzeltin beni :D

1.ONLİNE SÜRESİ İYİ OLMAYANLAR EN 2 TANE SIGINAK KASINLAR ;)

BELLİ BİR KISMI EDİTT :D SSTARKK (http://forum.travian.com.tr/member.php?67553-SSTARKK) erken davrandı :D

erenbaba
08-05-2012, 10:17
arkadaşlar turnuva zamanı banada galya veya romadan iyi anlayan ortak biri gelirse pek altın alma imkanım ve eskisi gibi zamanım yok yine günlük 7 saat gibi birşey oluyor ama yeterli değil hele turnuvaya göre .
Ben şahsen kendi hesabımdan sw başından sonuna kadar savunma basabilirim. sorun olmaz sonuçta ülkemizi temsil ettiğimiz bir arenaya gidiyoruz şahsi düşüncelerimiz yerine. dağa tecrübeli işi bilen arkadaşların kararlarına uymak dağa mantıklı.

SSTARKK
08-05-2012, 10:40
Kemalcim suru indiremeyince sonuç bu olmuştu kusura bakma :D Boş ver saldırı oynamayı kemal en güzeli ve rahatı savunma gel keyifim gel saldırı köyüm reislenecek derdi yok gelsinler yıksınlar merkezimi yine dikeriz , bir değişiklik olur.

Güzel paylaşımlar oluyor düşüncelerinize sağlık. 6 aydır kpps için kafa patlatıyorum beyin doldu strateji hakkında bir şeyler yazacam ama yanlış yazarım diye korkuyorum yanlış yazarsam düzeltin beni :D

1.ONLİNE SÜRESİ İYİ OLMAYANLAR EN 2 TANE SIGINAK KASINLAR ;)

BELLİ BİR KISMI EDİTT :D SSTARKK (http://forum.travian.com.tr/member.php?67553-SSTARKK) erken davrandı :D

Hocam diğer kısmıda vardı lakin yazım çok uzun olduğu için eklemedim şimdilik bukadar. :)

cyber wise
08-05-2012, 16:08
Hocam diğer kısmıda vardı lakin yazım çok uzun olduğu için eklemedim şimdilik bukadar. :)

Son başkan tipi keşke hep olsa.

söylenecek daha çok şey var.

met32
10-05-2012, 02:28
turnuva ıstatıstıklerını ıncelemenızı tavsıye ederım
once eleme severlarına bakıldıgında
rusların %44 galyalı %38 romalı %18 cermen oynadıklarını bununda onların yanlızca savunmaya agıtrlık vererek oynadıklarını alman ve fransızlarında tam tersı cogunlukla cermen oynadıgını kalan ulkeelrınde roma ve galyalı olmak uzere oynadıkları goruluyor oncelıkle koylerın acıldıgı bolgelerdekı ırklara gore savunmamı saldırımı oynanacagı belırlenmelı sımdıden yapılacaklar tahmın olup rusların yanına dusulurse galyalı oması nedenı ıle tuzak kuracaklarını hesaba katmalısınız oynama seklınızı yerlesıme gore belırlemek cok daha ıyı olacaktır tek onemlıı nokta katılacak olanların yaklasık aynı saatlerde kayıt olup yakın yerlerde koy acmaları ılk etapta en onemlı konudur dıgerlerı yerlesıme gore yapılacaklardır.

SSTARKK
10-05-2012, 03:50
turnuva ıstatıstıklerını ıncelemenızı tavsıye ederım
once eleme severlarına bakıldıgında
rusların D galyalı 8 romalı cermen oynadıklarını bununda onların yanlızca savunmaya agıtrlık vererek oynadıklarını alman ve fransızlarında tam tersı cogunlukla cermen oynadıgını kalan ulkeelrınde roma ve galyalı olmak uzere oynadıkları goruluyor oncelıkle koylerın acıldıgı bolgelerdekı ırklara gore savunmamı saldırımı oynanacagı belırlenmelı sımdıden yapılacaklar tahmın olup rusların yanına dusulurse galyalı oması nedenı ıle tuzak kuracaklarını hesaba katmalısınız oynama seklınızı yerlesıme gore belırlemek cok daha ıyı olacaktır tek onemlıı nokta katılacak olanların yaklasık aynı saatlerde kayıt olup yakın yerlerde koy acmaları ılk etapta en onemlı konudur dıgerlerı yerlesıme gore yapılacaklardır.

Yalnışınız var;
Almanlar ; %49 galya , %27 Roma ,%24 Cermen
Fransızlar ; % 54 Galya , %28 Roma , %18 Cermen

Cermenin en çok tercih edildiği ülkeler ; %37 S.arabistan , %35 Türkiye , %29 la Portekiz& Birleşik Arap E. ilk 3 sırada

met32
10-05-2012, 11:20
şu anda kı turnuva sayfasından bakabılırsınızı

sanhay
12-05-2012, 12:42
bence hepiniz boşa konuşuyorsunuz bu kadar konuşana kadar geçen server icraat yapsaydınız şimdi burda acaba bu kez rakibimiz kim olacak diye konuşurduk

biz ilk önce konuşlanacağımız bölgeyi seçelim çünkü oyun içinde bölge değişimi yüzünden en kötü şartta iki köyü feda ediyoruz üstünede o yapılanma zarfında çıkartabileceğimiz askeri geçen server sırf bu bölge değişimi yüzünden oyunu biz kendi elimizle teslim ettik
herkez aynaya baksın önce kendi yüzünü görsün sonra dostu sonrada düşmanını