PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yan köylere saldırı yapılması etik midir?

rüzgar
24-11-2010, 15:38
s10 da bazı birliklerin yan köylere saldırı yaptığını görüyoruz, sizce bu etik midir? benim şahsi düşüncem bu tür saldırıları yapanların "ben merkeze gelmeye korkuyorum, gücüm anca yan köy yıkmaya yetiyor" mesajı verdikleri. cesareti olan merkeze saldırır, merkeze saldırmayıp yan köylere gelme bir kin nefret göstergesidir ayrıca.

Argela
24-11-2010, 15:42
Evet, gayette güzel olur ;)

warlord58
24-11-2010, 15:43
etiktir sonuçta bu bi oyun

Argela
24-11-2010, 15:48
Oyunda yapabildiğin herşey etiktir;

Bkz: casusluk, temsilciden saldırma, yağmalama, yıkma, hoplama, zıplama vs.vs.

clakson
24-11-2010, 15:54
Bu da bir stratejidir. Kimine göre etik, kimine göre değil...

Küçüklerden başlayıp büyüğü en sona bırakmak . :)

-----------

hisarcık43
24-11-2010, 15:55
EĞER VAHALARA GELMELERİ NORMAL OLUYORSA YAN KÖYE SALDIRILMASIDA ETİK OLUYOR BENCE
ÖRNEK c LERİN Sayco YA GELMELERİ

rüzgar
24-11-2010, 16:06
bu etiktir diyenler arasında kendi yan köyleri yıkıma uğramış olanlar var mı? merak ettim

clakson
24-11-2010, 16:06
bu etiktir diyenler arasında kendi yan köyleri yıkıma uğramış olanlar var mı? merak ettim
Evet. Hepsi tek gecede yıkıldı/reislendi . Ama ben de yan köylerden başlıyorum yıkıma . :)

rüzgar
24-11-2010, 16:15
Evet. Hepsi tek gecede yıkıldı/reislendi . Ama ben de yan köylerden başlıyorum yıkıma . :)

neden? elinde merkeze rahatça girecek bir ordun olsa yan köye mi giderdin merkeze mi?

clakson
24-11-2010, 16:17
neden? elinde merkeze rahatça girecek bir ordun olsa yan köye mi giderdin merkeze mi?
Elimde merkeze rahatça girecek bir ordum olduğunu nerden çıkardın ki ? :D

Tabii ki merkeze girerdim öyle ordum olsa. :D

rüzgar
24-11-2010, 16:27
Evet, gayette güzel olur ;)

sana o şekilde saldırılmasını mı tercih ederdin, merkezine saldırmalarını mı? neden?

rüzgar
24-11-2010, 16:28
etiktir sonuçta bu bi oyun

oyunda da etik olan ve olmayanlar vardır.

thedark37
24-11-2010, 16:40
hyr değildir...

rüzgar
24-11-2010, 17:04
EĞER VAHALARA GELMELERİ NORMAL OLUYORSA YAN KÖYE SALDIRILMASIDA ETİK OLUYOR BENCE

bir de merkezde def vardır diye, 15-20k lik orduları yan köylerde kestirenler var.

arbades
24-11-2010, 17:05

Aga sakin:D:D

Truvalı
24-11-2010, 18:49
Travian oyununu savaş gibi düşünün.

Merkez köyler karagah gibidir.
Yan köylerde lojistik birlikleri gibi.

Savaşta hedef Ana Karargahtır.

Direk merkeze gitmek delikanlılık işidir.
Gidilen merkezleri sıfırlayıp saldırı ordularını o köye gömüp geri dönmekte CemalReis ve drnc işidir...

Yan köylere gitmek ise acizlerin kendilerini avuttuğu yöntemdir.

Çünkü yan köye gitmekle rakibin saldırı ordusuna zarar verilemez.

mRtcn333
24-11-2010, 18:56
Travian oyununu savaş gibi düşünün.

Merkez köyler karagah gibidir.
Yan köylerde lojistik birlikleri gibi.

Savaşta hedef Ana Karargahtır.

Direk merkeze gitmek delikanlılık işidir.
Gidilen merkezleri sıfırlayıp saldırı ordularını o köye gömüp geri dönmekte CemalReis ve drnc işidir...

Yan köylere gitmek ise acizlerin kendilerini avuttuğu yöntemdir.

Çünkü yan köye gitmekle rakibin saldırı ordusuna zarar verilemez.

İyide sanane be kardeşim adam istediğinden başlar? Belki köylerini yıkıp diğer köylerinden hammadde alışverişini engellemek isteyebilir.

Truvalı
24-11-2010, 19:26
İyide sanane be kardeşim adam istediğinden başlar? Belki köylerini yıkıp diğer köylerinden hammadde alışverişini engellemek isteyebilir.

Yan köye gitmek neye bezner biliyormusun Paşam...

Arenaya çıkmış iki Gladiodan birinin rakibi yerine yandan izleyen savaşçılara saldırmasına benzer.

Yan köye bir şekilde gidilir.
Rakibin yan köyüne geliyorsa, ona yaptığının ne kadar aciz bir iş olduğunu yaşatmak için gidilir.

(S10 CemalReis)

rüzgar
24-11-2010, 20:06
sayı moderator konuyu tekrar s10 forumuna taşırmısınız lütfen.

freeeman19
24-11-2010, 20:38

Alışveriş heryerden yapılır bkz.orhanlı-1 yan köyleri yok ama gururu çok

çok mantıksız yan köylere saldırmak

deli-x
25-11-2010, 09:13
Etik olup olmaması değil önemli olan, sonuçta bir oyun...
Yalnız yan köye gelenlere şu soruyu soruyorum, senin yan köylerine geldiğimiz zaman hangisini koruyabileceksin. Fakat merkezi yıkılan bir hesabın yan köylerinide kullanılamaz hale getirmek lazım, eğer kişiyi tamamen yok etmek istiyorsak... Yani önce merkez, sonra yan köy.
Belirlenen saldırı köylerine, asker saklama ihtimali olan vahalara yapılan saldırıları aynı şekilde değerlendiremezsiniz. Onlara olan saldırılar en az merkeze yapılan saldırılar kadar gereklidir. Birde wow zamanı artık yan köy durumu kalmaz, wow a giden desteği en aza indirmek için önünüze gelen tüm köyler yıkılabilir.
Bunlar benim şahsi fikrimdir...

freeeman19
25-11-2010, 12:34
Yan köyleri yıkmak doğru değil

hisarcık43
25-11-2010, 16:32
Aga sakin:D:D
VAHALARIM YAĞMALANDI BİR AY BOYUNCA DEFANSI ERİTMEK İÇİN NEDEN KIZMAYIM KORHAN? VAHAYA SALDIRMAK NORMALSE YAN KÖYLERİ YIKMAKTA NORMAL YIKIN YANLARI FİLAN KİM KİMİ YIKIYORSA:mad:

deli-x
25-11-2010, 16:51
VAHALARIM YAĞMALANDI BİR AY BOYUNCA DEFANSI ERİTMEK İÇİN NEDEN KIZMAYIM KORHAN? VAHAYA SALDIRMAK NORMALSE YAN KÖYLERİ YIKMAKTA NORMAL YIKIN YANLARI FİLAN KİM KİMİ YIKIYORSA:mad:

Vahalarına geldiklerinde ne kaybettin ?

hisarcık43
25-11-2010, 17:10
vahalarına geldiklerinde ne kaybettin ?

illaki birşeymi kaybetmek gerekiyor!!! Travianda vahaya saldırılmaz ben böyle gördüm böyle bilirim asciol muratı yıkamadılar sonunda vahalarını yağmayalarak defansın tahılsızlıktan ölmelerine sebeb oldular bunlar normalse yan köy yıkmak olağan bir şey bencE
SİZE GELİNCE ÜSTADIM BİRŞEY KAYBETMEM ÖNEMLİ DEĞİL

deli-x
25-11-2010, 20:27
illaki birşeymi kaybetmek gerekiyor!!! Travianda vahaya saldırılmaz ben böyle gördüm böyle bilirim asciol muratı yıkamadılar sonunda vahalarını yağmayalarak defansın tahılsızlıktan ölmelerine sebeb oldular bunlar normalse yan köy yıkmak olağan bir şey bencE
SİZE GELİNCE ÜSTADIM BİRŞEY KAYBETMEM ÖNEMLİ DEĞİL

Vahaya yapılan saldırılarda; ilk saldırıda deponun %10'u yağmalanıyor ve belirli bir süre geçmeden kaç tane saldırı gelirse gelsin aynı oranda yağma vermiyor. Yani asocialman bu sebepten yıkıldıysa bu sizin sorununuz, vahaya olan saldırı ile çok alakalı değil...

Yan köylere gelen saldırılar hesaba zarar verir, hammaddeyi düşürür, köyün fonksiyonunu bozar ayrıca nüfustan alır. Vahana gelen saldırılarda bunları yaşamazsın. Bu tür durumlar vahada beslenen asker var şüphesi ile yapılır. Amaç saldırı askerini yakalayabilmektir. Bu da gayet normal bir durum. Bunda sinirlenecek bir şey yok...

hisarcık43
25-11-2010, 22:41
Vahaya yapılan saldırılarda; ilk saldırıda deponun %10'u yağmalanıyor ve belirli bir süre geçmeden kaç tane saldırı gelirse gelsin aynı oranda yağma vermiyor. Yani asocialman bu sebepten yıkıldıysa bu sizin sorununuz, vahaya olan saldırı ile çok alakalı değil...

Yan köylere gelen saldırılar hesaba zarar verir, hammaddeyi düşürür, köyün fonksiyonunu bozar ayrıca nüfustan alır. Vahana gelen saldırılarda bunları yaşamazsın. Bu tür durumlar vahada beslenen asker var şüphesi ile yapılır. Amaç saldırı askerini yakalayabilmektir. Bu da gayet normal bir durum. Bunda sinirlenecek bir şey yok...

ÜSTADIM BUNU YAŞAYAN BİLİR BEN BUNU YAŞADIM KÖYÜMDE 300 SALDIRI KIRMIZI IŞIK YANARKERKEN 200 IŞIKTA MOR YANIYORDU ve BU EMRİ VEREN YANİ SADECE BEKİRLE (unforgetable2) VAHALARIMIZ YAĞMALANDI NEDENMİ DERSEN O EMRİ VEREN ARKADAŞ KENDİNİ TANIYOR
KUYRUK ACISI İŞTE!!!!!!!

Forumda yazı boyutu max 3 tür
GÖKKUŞAĞI

mintaxxxxx
26-11-2010, 00:28
bu bir savaş oyunu değilmidir?

ilk waha meselesinden başlayalım. eleman birlikten aldığı defansları yığmışsa merkezine s10 daki hangi ordu aşabilirki onu. bence yapılacak en iyi hareket wahalarına saldırmaktır. zira gerçek hayatta azıcık savaş tarihi okumuş birisi bilir ki. bir kaleyi almak için için önce kuşatıp besin kaynaklarının içeri girmesini engellersin. bence waha saldırısıda hemen hemen aynısı.

yan köye saldırı meselesine gelince oyunda yan köye saldırılmaz diye bir kuralmı vardır. ki savaş ilan eden birliklerin zaman zaman sadece merkez e saldırı yapılması konusunda anlaştıklarını gördüm işte bu anlaşmaya rağmen yan köy saldırısı yapılırsa etik değildir.

ama ortada böyle bir anlaşma yok diyelim elemanın birisinde 100k lık bir ordu var merkezde. bu elemanın mutlaka tahıl sorunu olucaktır. ve bu tahıl ihtiyacınıda yan köylerinden merkeze yaptığı nakliyatları npc leyerek ya da saldırı ordusunu yan köylerine destek atarak aşacaktır. ee yan köyler ozaman stratejik bir köprü durumunda değil mi ozaman .

böyle bir durumda yapılacak akıllıca bir harekettir yan köyleri yıkmak. iki işe yarar bir saldırdığın adamın ham kaynaklarını kısıtlarsın ya da onu kızdırıp sana saldırmasını sağlarsın tabi işin diğer buyutu var oda senin yan köyünü yıkabilir :)

bu oyundaki etik olmayan davranışlar küfürleşmeler ve hesap çalmalardır. geri kalan herşey etiktir bence...

Glady00
26-11-2010, 00:50
Selam Arkadaslar..

C&R Birlik Oyuncularından Ricamdir

Forum'da Tek Bir Yazı Atmasınlar Özel Ricamdir Herkesten..

Biz Burda Yazı Yazarken Tartısırken Birilieri Sayemizde Prim Saglıyor Bıraklım Problemimiz Sorunumuz Varsa

Oyun İçerisinden Görüşürüz Birlik'lede forum Yeri Acarız Orda Tartısırız Yeri Gelir Konusuruz Artık Ordan Devam Edelim derim Forum Köşesinde Digil

Bakıyorsunuz Yazı Atıgımız Zaman Yazılarımız Birilerin Hosuna Gitmedigi Zaman Direk Siliniyor :) Yazının ucunda sadece İlk Harfi Bile Başlasa Sayın Görevlilerimizin Direk Yazıları Kayıtsız Şartsız siliyor. Yane Demem O Ki Dostlarım Burda Kimsenin Özel'i Yok Yazdıgın Yazı Silinir Yazdıgın Konu Silinir Vs

Ama Tartısma olunacak Şeyler Kırıcı Konusmalar En üst Seviyede Prim Olarak Sunulur.

buna ARtık kanmayalım

Saygılar

hisarcık43
26-11-2010, 10:43
bu bir savaş oyunu değilmidir?

Ilk waha meselesinden başlayalım. Eleman birlikten aldığı defansları yığmışsa merkezine s10 daki hangi ordu aşabilirki onu. Bence yapılacak en iyi hareket wahalarına saldırmaktır. Zira gerçek hayatta azıcık savaş tarihi okumuş birisi bilir ki. Bir kaleyi almak için için önce kuşatıp besin kaynaklarının içeri girmesini engellersin. Bence waha saldırısıda hemen hemen aynısı.

Yan köye saldırı meselesine gelince oyunda yan köye saldırılmaz diye bir kuralmı vardır. Ki savaş ilan eden birliklerin zaman zaman sadece merkez e saldırı yapılması konusunda anlaştıklarını gördüm işte bu anlaşmaya rağmen yan köy saldırısı yapılırsa etik değildir.

Ama ortada böyle bir anlaşma yok diyelim elemanın birisinde 100k lık bir ordu var merkezde. Bu elemanın mutlaka tahıl sorunu olucaktır. Ve bu tahıl ihtiyacınıda yan köylerinden merkeze yaptığı nakliyatları npc leyerek ya da saldırı ordusunu yan köylerine destek atarak aşacaktır. Ee yan köyler ozaman stratejik bir köprü durumunda değil mi ozaman .

Böyle bir durumda yapılacak akıllıca bir harekettir yan köyleri yıkmak. Iki işe yarar bir saldırdığın adamın ham kaynaklarını kısıtlarsın ya da onu kızdırıp sana saldırmasını sağlarsın tabi işin diğer buyutu var oda senin yan köyünü yıkabilir :)

bu oyundaki etik olmayan davranışlar küfürleşmeler ve hesap çalmalardır. Geri kalan herşey etiktir bence...
[sıze="3"]o zaman yan köylere saldırmak etikmi ? Etik değilmi diye konu açıp prim yapma çalışmasın kimse!!!![/sıze]

Edward Cullen
09-02-2015, 23:06
güzel ve nadir konulardan biri

http://forum.travian.com.tr/showthread.php?t=93596&page=59&p=1803963&viewfull=1#post1803963

buda yetmezse

http://forum.travian.com.tr/showthread.php?t=93596&page=59&p=1804006&viewfull=1#post1804006 bu var.

Bana göre yan köyü yıkmak acemilik değil...o köyü yıktırmamak ustalıktır...

en eskilerin katibine sevgi&saygılar

mnsr
10-02-2015, 23:15
Güzel bir nostalji olmuş. Bu işler büyük emek ve azim gerektirir.

Oyunu kavradığım ilk server olan S3'te bu konuda çok sıkıntı yaşamıştım. Jutenyam nickiyle oynayan Erkan vardı. Sonradan ahbap olsak da çok yan köyünü yıkmıştı :D 5-6 köye fake atıp birinin tarla, depo pazarcı ve merkez binasını yıkıyordu. Bu durumu yaşayan iyi bilir ki, köyü toparlamak için kesinlikle farklı bir köyden hammadde ve tahıl desteği almayı ve durumu müsait olan oyuncularda altın kullanımını gerektirir.

Bu işlem birkaç gün sürdü :) O zamanlar askeri üsle ilgili bir sınırlama olmadığından saniyede 7-8 sorti mancınık girdiği oluyodu. Ve fake için askeri üs seviyesi şartı olmadığından sadece 1 mancınıkla delice fake atılabiliyordu.

Uzun lafın kısası, 3-4 günün sonunda kumar oynayarak defans attığımız köyde yakalamıştım :)

Her birliğin ve oyuncunun kendine has taktikleri olur. Herkes kendine göre haklıdır. Ben yıkılmaması gerektiği konusunda fikir bildiririm. Kendimce birçok sebebim vardır. TR serverlerindeki birçok oyuncu ve yönetici de yan köy yıkmaya karşı olduklarını sıklıkla ifade ediyorlar. Ama yabancı serverlerde buna yaklaşım daha da farklıymış.

Yakın zamanda yaşadığımız benzer bir olayı nacizane paylaşayım :)
2 saniyeye 82k defans soktuk. Tabi burda sözkonusu olan yan köy değil de merkezdi.

Bknz. (http://forum.travian.com.tr/showthread.php?t=96483&page=24&p=1905787&viewfull=1#post1905787)
Ve yine Bknz: (http://forum.travian.com.tr/showthread.php?t=96483&page=24&p=1905794&viewfull=1#post1905794)

Edward Cullen
10-02-2015, 23:37
Oyunu okumak güzel bir duygu.

oyunu güzelleştirenler zaten okuyabilenler olmalı )) Özlenen hareketler bunlar.
Bir gün yabancı serverlarda oynadığınızda ve karşılaştıklarınız da hatırlarsınız bu konuyu ;D

TR serverlarında malesef bu etik konusu çok tartışılıyor. Yıkımların sonrasındaki meşakatli zaman dilimi bazen hesap silmelere kadar uzanabiliyor. Yalnız şu var ki bu yıkım tek taraflı olacak değil.

Kısaca biri zarara uğrayacaksa rakibide aynı zararla yüzleşme riskinde olacaktır herzaman.

Oyun sonu mesajlarında geçtiği gibi aslında oyunu bitiren defans birlikleri ve malesef ki bir çok oyun hesabı sahibi kişisel başarılarının peşinde koşmaktan ofansif odaklı oynamayı tercih ediyor.

raporlarda gösterilen şu defansın sahibi değilde şu ordunun sahibi söylemlerinin cazibesi belkide.

Oyuncular defans basmamayı tercih etseler zaten bu tarz konular bile gündeme gelmeyecek.