PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Stop Motion

bartman
28-08-2010, 18:20
Merhaba arkadaslar uzun suredir forumla ilgilenmiyor konu acmiyordum.Eski forumdada pivot programini foruma tanitan kisiydim.O zamanlar alonetolgi94 ve Mozillayla birlikte ilk pivot paylasim ortamini yaratmistik.Neyse simdide stop motion film konusuyla ilgilenmeyle basladim gercekten eglenceli isler yapilabilecegini sizde bu konuda dusuncelerinizi ve bilgilerinizi paylasirsaniz mutlu olurum.

OMGWTF
28-08-2010, 18:22
Adın Cem..

Şu stop motion işini biraz açıklar mısın?

Ki zaten şu an forumda pivot dalgası hala devam ediyorsa,alonetolgi94,bartman ve Mozilla sayesindedir.:)

Ben de çok merak salmıştım o zamanlar bu işlere ama girmek nasip olmadı.Zaten onların çalışmalarını gördükçe hevesim kırılıyordu daha başarılı olamam diye..

TheWarLord
28-08-2010, 18:26
Adın Cem..

Şu stop motion işini biraz açıklar mısın?

Ki zaten şu an forumda pivot dalgası hala devam ediyorsa,alonetolgi94,bartman ve Mozilla sayesindedir.:)

Ben de çok merak salmıştım o zamanlar bu işlere ama girmek nasip olmadı.Zaten onların çalışmalarını gördükçe hevesim kırılıyordu daha başarılı olamam diye..

aynen hevesimizi kırdın cem

bartman
28-08-2010, 18:53
Hevesinizi kiracak birsey yaptigimi dusunmuyorum sahsen ama o zamanlar bu isin bu kadar yayilacagini tahmin edemezdik tabiki ve bu islerde en onemli seyin sabirli ve bol zaman ayirilarak yapilmis isler oldugunu dusunuyorum.Stop motion bu yondende cok benzerlik tasiyor bence...

OMGWTF
28-08-2010, 19:01
Hevesinizi kiracak birsey yaptigimi dusunmuyorum sahsen ama o zamanlar bu isin bu kadar yayilacagini tahmin edemezdik tabiki ve bu islerde en onemli seyin sabirli ve bol zaman ayirilarak yapilmis isler oldugunu dusunuyorum.Stop motion bu yondende cok benzerlik tasiyor bence...
Kesinlikle :).

TogaX
28-08-2010, 19:03
Pivot tamam da Stop motion ne ?

D3rsim
28-08-2010, 19:04
Bi görüntü koyup ne işe yaradığını gösteren görsel malzeme yok mu ki?

bartman
28-08-2010, 19:11
Simdi stop motionun ana mantigi pivota benziyor stop motion film yaparkende frame frame ilerleniyor ancak burada gercek kamera kullaniliyor ve oyuncak,hamur gibi malzemeler kullaniliyor...

D3rsim
28-08-2010, 19:12
hıı anladım bazı kliplerde felan var. Örneğin coldplay - strawbery swing klibi..

OMGWTF
28-08-2010, 19:13
Filmlerin frame frame(Kare kare) yapılması olayı sanırım stop motion.Aynı pivottaki gibi.Benim bildiğim oyuncak hamurlarla hatta legolarla falan yapılabiliyor.Ama çok sabır isteyen bir iş.

Yeni edindiğim bilgi,her saniye için 24 veya 25 kare çekiliyormuş bu filmlerde.

Düşünüyorum da her karede aynı ayrıntıyı ve güzelliği yakalamak uzun zaman alacaktır.Yani kısa süreli filmler için bile çok büyük bi zahmet gerekecektir.Ama değer mi bilemem.O yüzden tam anlamıyla stop motion yapmayı profesyonellere bırakmak en iyisidir bence :).

D3rsim
28-08-2010, 19:15
Ben bunun 2 boyutlu animasyonunu movie maker da yapıyorum :d tek tek ağız ve mimik/jestleri çizip kısa aralıklı resim olarak koyuyorum.İyi de oluyor :)buraya koymayı bilsem koyardım :)

TogaX
28-08-2010, 19:17
Çocukken yaptığım şey :D

Pivot'u keşfetmeden önc kapıda çöp adam çizer,çeker,sonra silip bir sonraki hareketi çizer ve tekrar aynısı..

çok iğrenç bir şey ama işin sonunda değer.

OMGWTF
28-08-2010, 19:17
Aslında bunu herkes yapabilir.Özünde çok kolay bi olay..

Bi fotoğraf makinesiyle kendi resimlerinizi ardı ardına çekersiniz,bilgisayara aktarır ve resimleri gif modunda birleştirirsiniz.Bilgisayarda canlanıverirsiniz ardından :).Zor sayılmaz,ama işi sahiden iyi yapmak istiyorsanız,baya büyük emekler ve zahmet sarfetmeniz gerekecek.Acemice pivotla uğraşılabilir..:)

bartman
28-08-2010, 19:18
Evet dedikleriniz doğru legolar çok sık olarak kullanılıyor ışık ayarını ve benzeri durumlarıda düşünmeniz gerek birde ambiyans yaratmanız gerekiyor.Ancak yapılanlar bence bunlarına hepsine değecektir:)

D3rsim
28-08-2010, 19:19
Programdan bi kaç görüntü yokmu? örnek misali:D

bartman
28-08-2010, 19:19
Çocukken yaptığım şey :D

Pivot'u keşfetmeden önc kapıda çöp adam çizer,çeker,sonra silip bir sonraki hareketi çizer ve tekrar aynısı..

çok iğrenç bir şey ama işin sonunda değer.

Onun 3 boyutlusu denebilir:D

OMGWTF
28-08-2010, 19:20
Evet dedikleriniz doğru legolar çok sık olarak kullanılıyor ışık ayarını ve benzeri durumlarıda düşünmeniz gerek birde ambiyans yaratmanız gerekiyor.Ancak yapılanlar bence bunlarına hepsine değecektir:)
Half-life'nin bölümlerinin legolar ile slow motion tekniği yardımıyla canlandırıldığını görmüştüm.Fan-Art diye geçer tabii internette.Çok hoş şeylerdi :).Dailymotion videoları bulursam eklerim..

bartman
28-08-2010, 19:21
Programdan bi kaç görüntü yokmu? örnek misali:D

Valla programın ismini burada verebilir miyim bilmiyorum ayrıca videoları izlemek daha etkili oluyor bence resimler tek başına stop motionda pek anlam ifade edemeyebilir:)

OMGWTF
28-08-2010, 19:23
Valla programın ismini burada verebilir miyim bilmiyorum ayrıca videoları izlemek daha etkili oluyor bence resimler tek başına stop motionda pek anlam ifade edemeyebilir:)
Bence de.Ama bu olayın programı varsa,çizimlerle mi yapıyoruz bunu?Yoksa resim birleştirmekten mi ibaret??Programda çizim yapma özelliğimiz var mı??

bartman
28-08-2010, 19:26
Bence de.Ama bu olayın programı varsa,çizimlerle mi yapıyoruz bunu?Yoksa resim birleştirmekten mi ibaret??Programda çizim yapma özelliğimiz var mı??

Hayır zaten stop motion tamamen 3 boyut üzerine kurulu ve ufak hareketler yaptırdığınız 3 boyutlu nesneleri teker teker çekmeniz doğru frame sayısını bulmanız ve akıcı olmasını sağlamanız gerek...Ayrıca programda çizim yapılamıyor.

OMGWTF
28-08-2010, 19:27
Hayır zaten stop motion tamamen 3 boyut üzerine kurulu ve ufak hareketler yaptırdığınız 3 boyutlu nesneleri teker teker çekmeniz doğru frame sayısını bulmanız ve akıcı olmasını sağlamanız gerek...Ayrıca programda çizim yapılamıyor.
Hmm,3 boyutlu nesnelerle uğraşıyoruz yani programda.O da güzel :D.