PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarihten hazır cevaplar..

Yasmin
13-11-2009, 20:06
Sulltan Alparslan 27 bin askeriyle Bizans topraklarında ilerlerken, keşfe gönderdiği askerlerden biri huzuruna gelip telaşla:
- 300 bin kişilik düşman ordusu bize doğru yaklaşıyor, der.
Alparslan hiç önemsemeyerek şöyle der:
- Biz de onlara yaklaşıyoruz.

Keçecizâde'nin Rusya'da bulunduğu sıralarda Rus Çarı, Keçecizâde Fuad Paşa'ya takılır:
- Paşa şu Girit'i satsanız!
- Hay hay, satalım ekselans
- Kaça satarsınız?
- Aldığımız fiyata
Girit'in yirmi seneyi aşkın bir zamanda ve binlerce şehitle alındığını bilen Çar sararır.

Tarih biyografisi ve monografi sahalarında erişilmesi çok güç bilgisiyle, dünya çapında bir şahsiyet olan İbnülemin Mahmud Kemâl (İnal) a sormuşlar:
- "Sizdeki bilginin çok azına sahip olmalarına rağmen sizden çok daha fazla tanınanlar var. Bunun sebebi nedir?"
Şöyle cevap vermiş:
- Ben bilmek için öğrendim, onlarsa bilinmek için!

İbn-i Sinâ ya:
- Dünyada devâsı olmayan bir dert var mıdır? diye sorduklarında:
- Derdin devâsızı, iyinin kötüye muhtaç olmasıdır, cevabını vermiş.

Lokman Hekim'e:
- "Bilgeliğini kimlerden aldın?" diye sorduklarında:
- Körlerden, cevabını vermiş. Çünkü onlar, yoklamadan adım atmazlar.

Napolyon, S. Helen adasında sürgün bulunduğu sırada "Fatih mi yoksa siz mi büyüksünüz?" sorusunu soranlara şöyle cevap vermişti:
- Büyüklükte ben onun çırağı bile olamam. Çünkü ben, kılıçla zaptettiğim yerleri henüz hayattayken geri vermiş bir bedbahtım. O ise; fethettiği yerleri nesilden nesile intikal ettirmenin sırrına ermiş bir bahtiyardır.

Bir genç, "Fatih Sultan Mehmed'in resmini neden hep yaşlı bir insan suretinde çiziyorlar" diye sorunca, bir yazarımız şöyle cevap vermiş:
- Yaptığı işler o kadar büyük ki, bunları genç bir insanın yapacağını hayallerine sığdıramıyorlar.

Bir Hristiyan, Ahmed Vefik Paşa ya:
-Camilerinizde niçin günlük (bir çeşit koku) yakmıyor sunuz? diye sorduğunda, ondan şu cevabı almış:
-Bizimkiler abdestlidirler. Yellenmezler. Onun için günlük yakmıyoruz.

Fatih Sultan Mehmet, çocukluğunda biraz yaramazlık yapınca, babası olan 2. Murat Han:
-"Ne kadar yaramaz bir çocuksun, senden adam olmaz" diye çıkışır.
Orada bulunan ve velâyet sırrıyla kalp gözü açık olan Akşemseddin Hazretleri, hafifçe gülümseyerek şöyle der:
-Peder ne der, kader ne der.

Kenân Rıfâi ye sormuşlar:
- Madem ki neticede kaderin dediği oluyor. O halde niçin çalışıyoruz?
Şu cevabı vermiş:
- Çalışmak da kaderin icabı olduğu için!

Yavuz Sultan Selim, birçok Osmanlı padişahı gibi sefere çıkacağı yerleri gizli tutarmış. Bir sefer hazırlığında, vezirlerinden biri ısrarla seferin yapılacağı ülkeyi sorunca, Yavuz ona:
- Sen sır saklamayı bilir misin? diye sormuş.
Vezir:
- Evet hünkarım, bilirim dediğinde, Yavuz cevabı yapıştırmış:
- İyi, ben de bilirim.

Nursena
13-11-2009, 20:11
Keçecizâde'nin Rusya'da bulunduğu sıralarda Rus Çarı, Keçecizâde Fuad Paşa'ya takılır:
- Paşa şu Girit'i satsanız!
- Hay hay, satalım ekselans
- Kaça satarsınız?
- Aldığımız fiyata
Girit'in yirmi seneyi aşkın bir zamanda ve binlerce şehitle alındığını bilen Çar sararır.

Bu çok güzeldi. Paylaşım için teşekkürler.

CevheR
13-11-2009, 20:12
:) Çok güzel bir paylaşım teşekkürler.

quByLaY_
13-11-2009, 20:12
Çok güzel :rolleyes:

Yasmin
13-11-2009, 20:13
Bu çok güzeldi. Paylaşım için teşekkürler.

:) Çok güzel bir paylaşım teşekkürler.

Çok güzel :rolleyes:

Ben de teşekkür ederim okuduğunuz için..

astlayk
13-11-2009, 20:16
saol kardeş çok güzel bir paylaşım bir tarihçi olarak herşeyden birşeyler öğrenmeye çlışırım ve burdan öğrendim birşeyler çok şağol...
Ben bilmek için öğrendim, onlar bilinmek!

Yasmin
13-11-2009, 20:18
saol kardeş çok güzel bir paylaşım bir tarihçi olarak herşeyden birşeyler öğrenmeye çlışırım ve burdan öğrendim birşeyler çok şağol...
Ben bilmek için öğrendim, onlar bilinmek!

Bu isteğin ve çaban gerçekten çok güzel. Öğrenmenin ve bilginin sınırı yoktur. Faydalı oldu isem ne mutlu bana.

the CaLL
13-11-2009, 20:20
Atatürk'ten de birkaç tane güzel giderdi:)

Yasmin
13-11-2009, 20:21
Atatürk'ten de birkaç tane güzel giderdi:)

Haklısın, derleme yapıyorum zaten, hazır olunca ayrı bir konu şeklinde açmaya niyetliyim.

the CaLL
13-11-2009, 20:22
Haklısın, derleme yapıyorum zaten, hazır olunca ayrı bir konu şeklinde açmaya niyetliyim.

Büyükçe, güzel bir derleme olursa bu konuda şahsen çok sevinirim.

zkee
13-11-2009, 20:24
Üşenmeden okudum harika!!

Heleki Rus Çarıyla geçen konuşma büyüledi beni:)

Çok teşekkürler...

Yasmin
13-11-2009, 20:31
Büyükçe, güzel bir derleme olursa bu konuda şahsen çok sevinirim.

Emin olabilirsin. ; )

Üşenmeden okudum harika!!

Heleki Rus Çarıyla geçen konuşma büyüledi beni:)

Çok teşekkürler...

Ben de teşekkür ederim. =)

egeli20
13-11-2009, 20:31
çok faydalı oldu büyünce tarih öğretmeni olmak istiyorum bunları alıntı yapıp pcye eklicem bir sakıncası var mı?

hırbo
13-11-2009, 20:33
beni bilen uzun yazıları okumadığımı bilir ama bu sefer okudum bak şiir olmayınca nasıl okunuyo :D

Yasmin
13-11-2009, 20:34
çok faydalı oldu büyünce tarih öğretmeni olmak istiyorum bunları alıntı yapıp pcye eklicem bir sakıncası var mı?

Tabii ki ekleyebilirsin. Ne sakıncası olabilir ki?

Yasmin
13-11-2009, 20:35
beni bilen uzun yazıları okumadığımı bilir ama bu sefer okudum bak şiir olmayınca nasıl okunuyo :D

Uzun olmasına rağmen okuduğuna sevindim. =) Ara sıra şiir de oku derim, bütün şiirler aynı değildir, seveceğin bir şiire mutlaka rastlayacaksın.=)

egeli20
13-11-2009, 20:36
Tabii ki ekleyebilirsin. Ne sakıncası olabilir ki?
ok saol ekledim

egeli20
14-11-2009, 13:57
ATATÜRK'ten bir kaç tane

İngiliz Lordu Atatürk'ün daveti üzerine İstanbul'a gelir.ingiliz Lordu şerefine verilen yemekte servis yapan Türk elindeki tepsiyi devirir.Herkes büyük bir şaşkınlık içinde kalmıştır ve Atatürk'ün ne tepki vereceği beklenirken, Atatürk İngiliz Lorduna dönerek:
"HALKIM HERŞEYİ BECERİYOR DA Bİ TEK UŞAKLIĞI BECEREMİYOR".

''İSTANBUL'DA TÜM ÜLKE ELÇİLERİNE VERİLEN BİR RESEPSİYONDA İNGİLİZ ATEŞESİ DAVET BOYUNCA MUSTAFA KEMAL'E DİK DİK BAKAR. MUSTAFA KEMAL NEDEN BAKTIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN YAVERİNİ GÖNDERİR. İNGİLİZ ATEŞESİ: "MUSTAFA KEMAL ÇANAKKALE'DE BABAMI ÖLDÜRDÜ" DER. BUNUN ÜZERİNE MUSTAFA KEMAL ŞÖYLE DER: "GİT SOR BAKALIM BABASININ ÇANAKKALE'DE NE İŞİ VARMIŞ

nsl buldunuz
alıntıdır

Yasmin
14-11-2009, 14:00
ATATÜRK'ten bir kaç tane

İngiliz Lordu Atatürk'ün daveti üzerine İstanbul'a gelir.ingiliz Lordu şerefine verilen yemekte servis yapan Türk elindeki tepsiyi devirir.Herkes büyük bir şaşkınlık içinde kalmıştır ve Atatürk'ün ne tepki vereceği beklenirken, Atatürk İngiliz Lorduna dönerek:
"HALKIM HERŞEYİ BECERİYOR DA Bİ TEK UŞAKLIĞI BECEREMİYOR".

''İSTANBUL'DA TÜM ÜLKE ELÇİLERİNE VERİLEN BİR RESEPSİYONDA İNGİLİZ ATEŞESİ DAVET BOYUNCA MUSTAFA KEMAL'E DİK DİK BAKAR. MUSTAFA KEMAL NEDEN BAKTIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN YAVERİNİ GÖNDERİR. İNGİLİZ ATEŞESİ: "MUSTAFA KEMAL ÇANAKKALE'DE BABAMI ÖLDÜRDÜ" DER. BUNUN ÜZERİNE MUSTAFA KEMAL ŞÖYLE DER: "GİT SOR BAKALIM BABASININ ÇANAKKALE'DE NE İŞİ VARMIŞ

nsl buldunuz
alıntıdır

Çok güzel. Derleme yapıyorum zaten ve bu ikisi derleme içinde yeralıyor.=)

LaST FiRe
14-11-2009, 14:16
konu harika :) atatürkle ilgili olanı bekliyoruz:)