PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CESARET(Fatih Sultan Mehmed)

Akdoğru
21-01-2010, 22:59
CESARET

Osmanlı ordusu, baharın gelmesiyle yeni fetihler için Edirne civarında toplandı.Şimdi hedefte Boğdan vardı.Yıllardır Haçlı ordularının toplanmasına öncülük eden ve Osmanlı'ya düşmanca faaliyetler için bulunan Boğdan'ın fethi artık kaçınılmaz olmuştu.
Osmanlı ordusu, Tuna nehri üzerine kurdukları beş ayrı köprüden geçerek Boğdan'a girdi.Boğdan askerleri adeta bir ağaç denizi görünümündeki ormanlarda pusuya yatmışlardı.Boğdanlılar, gizlendikleri yerlerden ok yağdırıyorlardı, karşılarında savaşacakları askerleri göremeyen Osmanlı askerleri ise yerlere yatarak kendilerini korumaya çalışıyorlardı.
Komutan Mehmet Ağa bir yandan askerlerini yüreklendirmek için gürlüyordu:
-Saldırın arslanlarım!Bu ormanı onlara dar edelim.Hücuuuum!
Ancak bu da netice vermeyince Fatih, komutanın yanına gelerek:
-Bak adamlarına hemen pes ediyorlar.Oysa ben onlardan kahramanlık beklerdim, dedi ve atını ormanın karanlıklarında gizlenen düşmanın üzerine sürdü.
Fatih'in düşman üzerine yiğitçe yürümesi, askerleri yüreklendirdi.Bütün askerler, kalkanlarını kendilerini siper yaparak, Fatih'in ardından düşman üzerine atıldılar."Allah Allah!" nidaları ormanı inletmeye başlamıştı.Boğdanlılar çoşkun akan bir sel gibi üzerlerine gelen bu ordu karşısında fazla dayanamadılar.Kısa süren çarpışmanın ardından Boğdan askerleri kaçmaya başladı.
Fatih'in üstün cesareti savaşın kazanılmasını sağlamıştı.
Boğdan'ın fethiyle, Haçlıların bir kalesi daha Osmanlı Devleti'nin sınırlarına dahil oluyordu.

FİKİRLERİNİZİ BEKLİYORUM UMARIM BEĞENMİŞSİNİZDİR.

ben 22
21-01-2010, 23:00
güzel paylasım :D:D:D

şahingözü
21-01-2010, 23:12
tarihten güzel bir hatıra. eline sağlık

yiğit1
21-01-2010, 23:21
güzel paylasım :D:D:D
kardeş 1dk demi okudun:eek::eek::eek:

89-1
21-01-2010, 23:26
güzel paylaşım gerçekten :)

efetürker
21-01-2010, 23:57
FİKİRLERİNİZİ BEKLİYORUM UMARIM BEYENMİŞSİNİZDİR.

'beyenmişsinizdir' değil 'beğenmişsinizdir' olacak düzelt lütfen ;)

onun haricinde hikaye güzeldi teşekkürler:)

Akdoğru
03-02-2010, 22:20

sağol:D:D:):)

Akdoğru
03-02-2010, 22:21

rica ederim.