PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Haftanın Konuğu Kimyacı

mustafa29
20-01-2010, 19:01
NdaLL:Kendinizden biraz bahsedermisiniz ?
isim, yaş, nerelisiniz felan.

-İsim Sinan, yaş 27 :(, aslen Balıkesirliyim ama doğma büyüme İstanbul

Bulaşıkçı:whocaresle nasıl tanıştınız, ilişkinizi resmiyete dökmeyi planlıyor musunuz?

-İkinci speed serverda aynı bölgede fakat rakip birliklerdeydik... Birgün kendisinin bir saldırı raporu ulaştı elimize çok jinjinliydi... Dedim bu adamı ayartalım bize girsin

-Bizim onların birliklerinde bir casusumuz vardı (sonradan öğrendik ki adam aynı zamanda onların birliklerinin bizim birlikteki casusuymuş). Dedim casus bey şu whocares'i bi tanıştır da kankaya bağlayıp birliğe alalım öyle tanıştık..

-Resmiyet derken XD

KiLLeRMan:traviandaki asker rekorunuz ve
şuan hangi serverde oynuyorsunuz?

-yunan speed serverında (grx) oynuyoruz.

-t3.5 ve t3.6 larda oyun sonuna kadar oynamak nasip olmadı, eski sürümlerdeki rekorlar var şimdiki rakamlarla normal ordular gibi gözüküyorlar o nedenle bu sorunun yanıtı için grx'in bitmesini bekleyiniz.
-İnşallah tabi...

LaST FiRe:Kimyacı Nicki nereden aklınıza geldi? mesleğinizle alakası var mı?

-Evet var; üniversitede kimya bölümünde mezun oldum

sagokoliq:Madem kimyacı, güzel sorular soracağım
Soru 1
1m uzunluğunda 1mm^2 kesitli bakır tel üzerinden 1A akım geçer. Daha fazla akım geçirildiğinde telin ısındığı ve uzadığı görülür, hatta kopar.
a) Tel uzadığında telin omik direnci ne yönde değişir? Bu değişime neler etki eder?
b)Telin ısınmasına ve kopmasına neden olan elektron hareketi nasıl gerçekleşir?
c)Isınmadan kopmaya kadar telin kafes sisteminde ne gibi değişimler olur?

Şaka şaka
Eğer kimyacı iseniz bir kimyacının gözünden travian oynamak nasıl birşey? Bİr oyun olarakmı görüyorsunuz yoksa daha fazlasıda var mı?

-Sorduğun soru ÖSS fiziği olmasın

-Ben de sıradan bir insanım kimyacı olmak beni çılgın bilim adamı yapmadı çok şükür

mr.berkan:Travian foruma niçin üye oldunuz ve ne zaman oldunuz

-F-oruma ilk speed serverda oynarken üye oldum. Niçin üye olduğumu bilmiyorum

Şakaron:mod olmak ister misiniz?
mh olmak ister misiniz?

-admin'den aşağısı kurtarmaz : eek:

TogaX:Bize kimyasal tepkimelerle ilgili bilgi verir misinz ?

-Zıt kutuplar birbirini çeker... Kabaca böyle diyebiliriz

Hayki:Hangi takimi tutuyorsunuz ?
En sevdiginiz oyun ?
En sevdiginiz sanatci ?

-Çok koyu Galatasaray'lıyım. (17 Mayıs 2000 tarihinde Kopenhag'da Parken Stadyumundaydım...)

-Might and Magic 6, Aslında might and magic 6 ve heroes of might and magic 2 ile başlayan serinin tümünü seviyorum...

-Sanatçı zor soru Burzum (Varg Vikernes) diyelim...

BeWaNDerT*:günlük hayatta kimya bilgileriniz işe yarıyor mu ???

-Ara sıra yararı olduğu oluyor ama yararından çok zararı var diyebilirim. Günlük hayatta çok orjinal sorularla karşılaşıyosunuz ve insanlar sizden cevap bekliyor Örneğin:

-Bu deterjanın içinde hangi maddeler var??
-Akvaryumumda lepistes besliyorum, suyun pH'ı kaç olmalı??
-Turşu suyunun içine armut atarsam ne olur??

mustafa29:Hayatta en çok yapmak istediğiniz şey nedir?

-Orta büyüklükteki bir yelkenli, olta + zıpkın takımı, boş zaman :) 24 saat aralıksız balık işiyle uğraşsam sıkılmam

pgr:hi sinan hi all
I'm sorry if it was in English I could write and understand
Many wishes for a happy and creative new year

-Thank u manson
-I also wish you a happy new year and success in travian

mustafa29
20-01-2010, 19:01
Daissoft:Merhaba kimyacı bende sorular sorim dedim

1-) Travianla nasıl tanıştınız
2-) Travianda hiç wow kurdunuz mu ?
3-) Nerelisiniz ve nerede yaşıyorsunuz?

-Merhaba;

1-) Kız arkadaşım sayesinde tanıştım. Birgün "bizim ofisdeki mustafa (rockseverr) travian diye bir oyun oynuyordu, ben de kaydoldum çok zevkli sen de gel" dedi... Demez olaydı
2-) Birliğim wow kurdu. Kendi başıma o işlere hiç bulaşmadım. Bence akıl karı iş değil kim uğraşır wowla...

gsli aslan:Bu arada kimya kelimesi nerden geliyor
ben çözdüm kim-ya kim bu ya gibi değil mi
bknz kimsin sen çık dışarı çık

-Kimya kelimesi simyadan geliyor

commondore:Abi evlimisin,değilsen kız arkadaşın var mı?
Nasıl bu kadar iyi oynamayı öğrendin,sırrı ne bu işin?
Bide niye tr speed de oynamıyosun,ne işin var elin gavurlarıyla

-7 senelik kız arkadaşım var.

-Oynaya oynaya ve gördüğümüz şeylere kafa patlatarak öğrendik. Ama ilk oyunumda milletin profillerine bakıp koydukları saldırı raporlarına ve köy fotolarına bakmak bana çok şey kattı. İlk speed serverda *f*war diye bir birlikte _nick_ (nickini unuttum adamın) diye bi adam vardı. O profiline yan köyden 10k heduan 30k kılıçlı olan bir saldırısını koymuştu benim oyunu öğrenmemde çok etkili olmuştur o resim

-Travian bir karar alma oyunu, oyunda her adımda sürekli kararlar alman gerekir. Aldığın kararlar ne kadar iyiyse o kadar başarılı olursun.

-Türk serverları bana illallah dedirtti çok politik serverlar. Kim kimin arkasından ne iş çeviriyor, kimin kaç hesabı var, kimin eli kimin cebinde, kim hile yapmıyor??? Sürekli oyun dışı kavga dövüş, ve afedersiniz Türk serverlarındaki birlikleri çok kötü buluyorum... Yabancı serverlarda daha sakin ve eğlenceli oynayabiliyorum. Ayrıca yunan serverlarında ilk kazanan birliğin kurucusu olmamızdan ötürü ciddi bir ortam edindik. Israr ediyolar gel oyna burada diye...

GÖKKUŞAĞI:Merhaba Sinan
Oyundaki bu başarıların emek ve zaman demektir..Kız arkadaşın bu duruma ne diyor? Genellikle eşler/arkadaşlar bu durumdan şikayetçidir.. Ya travian, ya ben diyalogları başlamadı mı hala

-Kendi sardı bu belayı başıma o düşünsün... (bu mesajı okuyacaktır)

EyüpSultanlı:Kaç yıllık kimyacısınız. Branşınız organik kimya mı?
Moleküler Orbital Teori ve Valens Bağ Teoremleri hakkında bilgi verirmisiniz :P He bide Lewis-Oktet
Dip : Bende Kimyacıyım mezun olunca unutuluyormu öğrenmek için soruyorum...

-Ben 2003 - 2007 yılları arası kimya okudum...

-Valens bağ teori, kristal alan teori ve molekül orbital teori bizde anorganik kimya 2 konularıydı, sizde de anorganik kimya dersinde çıktıysa bunlar sorularınız yanıtlayabilirm. Eğer fiziksel kimyada öğrendiyseniz size ancak acırım

-Bilgiler unutuluyor, ama üniversitenin amacı bakış açısı ve bilinç oluşturmaktır... Onlar unutulmuyor

mustafa29
20-01-2010, 19:02
KraL:Soru sorulmamıştır sanıyorum.Sorum şudur ki;
-Hangi okuldan mezun oldunuz ve Şu an hangi üniversitedesiniz.Biz liselilere önerileriniz nelerdir?

CV'den alıntıdır...
-Graduate School
10.2007 - 01.2010 Istanbul Technical University
The Institute of Social Sciences, BA and Technology Management 3,06 / 4
University
09.2002 - 08.2007 Istanbul Technical University - (Regular hours Education)
Faculty of Science and Letters, Chemistry - Turkish 2,98 / 4
High School
06.2002 İstanbul (Erkek) Lisesi
3,8 / 5
Liselilere önerim, lisenin değerini bilin... lise yılları hayatın en güzel yılları... eğlenin ama geleceğinizi de düşünün.

HANUKA:Peki oda fizikçimi?
Sinan abi iyi akşamlar...
Oğuz abi ile rakip köyler açsanız hanginizin köyü daha sağlam olur?
İyi akşamlar.

-yok değil, muhasebeci. fizikçi - kimyacı çiftler zırdeli oluyolar biz o kadar olmaık henüz...
-iyi akşamlar
-sağlamlık göreceli bir kavramdır ama forumla bu kadar ilgilendiği sürece ezerim kendisini XD (daha çok potansiyel online süresine sahibim)

mega07:Ad:
Soyad:
Meslek:
Adres:
Doğum tarihi:
Travian'a ne zaman başladınız:
En sevdiğiniz dizi:
En sevdiğiniz film:

-Ad: Sinan
-Soyad: Çavuşoğlu
-Meslek: Kimyager | İşletmeci | Teknoloji Yöneticisi
-Adres: Ataköy (Bakırköy/İstanbul)
-Doğum tarihi: 21.02.1983
-Travian'a ne zaman başladınız: İlk trx başladıktan yaklaşık 2 ay sonra trx e kaydoldum

aslis:uzun bir ilişkiniz var anladığım kadarıyla ...sizi ondan ne vazgeçirir?
kuzenimin (19 yaş) özel sorusu

-Kuzenin kesin kızdır Tam kız sorusu bu.. Valla bunca yıldan sonra zor o iş. Bugün şal kelimesi aklıma gelmediği için bilinç altında gelen bir şekilde oo takmışsın boyunduruğunu dedim kendisine.. 1 aylık felan bir ilişki olsa katliam sebebiydi biz baya güldük eğlendik. Not: boyunduruk kelimesinin anlamına bir sözlük veya ansiklopedide bakın...
-En sevdiğiniz dizi: Düzenli izlediğim tek dizi lost
-En sevdiğiniz film: The Prestige

Clakson:-Kimya dersi işlerken hiç kafayı yediğin oldu mu?

2-O kadar formülün ezberi için kısayol yok mu?

-1- Sen ne diyorsun, senin gördüğün kimya kimya mı sanıyosun neler var adamı insanlıktan çıkartıyo XD... Bir organik kimya 2 veya fiziko kimya 3 alsan o zaman görürdüm ben seni. Fiziko 3 de artık iş kimyadan çıkıyo quantum mekaniği ile kimyanın karışımı diye bişi oluo... Daha dersin başında bir Schrödinger formülü çıkıyo karşına ki 2 satır uzunlukta ve formülde türkçe harf yok... Hiç hatırlatma ):

2- Aslında kimyada çok formül yok, reaksiyon mekanizmaları var ama lise kimyasında basit 1-2 formül var. Bir önceki kısımda verdiğim fiziko 3 örneğini kimya değilde fizik gibi düşünebilirsin. fiziğin kimyaya uyarlanması gibi bişi..

mustafa29
20-01-2010, 19:02
Uniq:Sinan agam kimyagerim oyun arkadaşım üstadım vs vs

Sinan beyyy beni nasıl tanırsınız sizce ben travian oyununu biliyormuyum ya da her birlikte bulunması gereken bir birlik üyesi tarzındamıyım.Üstad bu sorulara cevap verirse sevinirim

-1. Beni nasıl bilirdiniz? İyi bilirdim :)
2. Travian oyununu biliyora benziyosun ki kesin konuşan biri olduğum için biliosun demiorum hesap ortaklığı yapmadığım ve/veya aynı birlikte oynamadığım kimseye demem.. şöle diyim istediğin şeyleri gerçekleştirebiliyorsan elindeki online sürenle orantlılı olarak iyi oyuncusundur...
3. Birlik üyesi olmak demek benim açımdan asıl olarak iletişime açık olmak demektir ek bilgiler çok değil biraz oyunu bilmek ve iyi niyetli olmak... Bunların hepsi sende fazlasıyla var'

Aşil:Mikroplara da mikrop bulaşır mı?

-hangi açıdan baktığına bağlı XD

The Rock:Bu alkanlar, alkinler, alkiller, alkinler ne böyle karmakarışık hocam?

Sizce genç oyuncular Travian'ı oynamalı mı/oynamalıysa kaç saat oynamalı?

-alkan alken alkin aslında kolay işler basit hidrokarbon molekülleri, tek bağdan oluşan tetrahedral yapıya sahip olanlar alkan, çift bağ varsa alken, 3lü bağ varsa alkin oluyolar. alkil molekül değil, moleküle bağlı hidrokarbon eki diyebiliriz kabaca... süper bilimsel konuştum kimse bişi anlamaz ama neyse :confused:

-Travian oynalamı mı? Kendileri bilirler kimse için bu adam travian oynamalı denmez ama travian yüzünden hayatlarına zarar veren o kadar çok kişi var ki, sadece gençler değil karısından boşanan çocuğunu unutanlar var ki bunlar durup tekrar düşünmeliler... bir oyun 1 sene oynarsın 2 sene oynarsın 5 sene sonra pişman olursun... tıpkı sigara içmek gibi, sigaraya alıştıktan 5 sene sonra pişmanım demeyeni tanımıyorum.. Başladığı güne lanet eder herkes.. bu nedenle herşeyi dozajında yapmak en iyisi, oynayın ama abartmayın mantıklı oynarsanız abartmadan da başarılı olursunuz. galya ırkını seçmenizi tavsiye ederim.

aslis:en büyük özelliğiniz hata kabul etmemeniz midir?
yoksa sorunları çözmek bir ilke midir sizin için?

-7 senelik bir kız arkadaşınız olduğu zaman bazı
şeyleri aşıyosunuz. Çoğu zaman bir bakıştan ne düşündüğünü anlıyorsunuz. Çok sıkça aynı anda aynı şeyleri söylüyorsunuz. Zaten bu konuma gelebilecek size uyumlu bir kişi ile ancak bu 7 sene ve fazlası geçer. Kendi aramızda geçen komik bir olayı anlattım burada. Ben ona boyunduruk kelimesini kullandığımda ona hakaret etmek veya aşağılayıcı bir şaka yapmak istemedim. O da benim böyle birşey yapmak istemeyeceğimi bildiği için güldü boyunduruk kelimesinin ne anlama geldiğini söyledi. Yok artık bana bunu da mı diyecektin gibisinden bir espri yaptı ve güldük eğlendik geçtik.

-Hatamı kabul ederim eğer önceki yazılarımdan farklı türlü anladıysanız yanlış anlamışsınız veya öyle anlamanıza yol açacak birşey yazmışsam yanlış yazmışım özür dilerim.
Sorunları çözmeyi genel olarak severim... ama eğer bu soruyo sormanızda etkili ise bu olayda bir sorun söz konusu değil kız arkadaşımla aramda geçen komik bir olayı paylaştım o kadar.

-ayrıca fazla özel işlerden konuştuk bence bu kadar yeter foruma veya internete dökmeyelim işi XD Şahsen özel işleri çok konuşma yanlısı birisi değilim şaka mahiyetli bir olay paylaştım o kadar

solaris93:bendende bir soru : balıkesirin neresindensiniz hiç susurluk ayranı ve susurluk tostu yedinizmi ?

-Aslen Balıkesir merkezliyim. Ama memlekete sadece yazları giderim onda da Bandırma/Erdek arasındaki yazlığımıza giderim. Ama susurluk ayranı çok içtim tostunu çok yedim... Bizim yazlıktaki tek mekan susurlukluların

phoenix:whocares olmasada bu kadar başarılı olur muydunuz :p

-Sanırım hafta bitti konukluk bitti :)

-whocares olmasaydı kesinlikle bu kadar başarılı olamazdık.. özellikle ilk oyunumuzda birbirimizin oyun anlayışlarını resmen birleştirerek geliştirdik diyebilirim

sagopakajmer
20-01-2010, 19:10
güzel olmuş peki

kütlesi 100 gr olan bir cam kap içinde 400 gr su bulunmaktadır. bu kaba 0,2 mol X katısı eklenerek tamamen çözüldüğünde sıcaklık 5 C attığına göre, X katısınuın molar çözünme entalpisi kaç kcal dir?

Solaris93
20-01-2010, 19:17
muhteşem bir sohbet olmuş bu arada söyleşi yapacağınız kişiyi nasıl belirliyorsunuz

a:rastgele
b:en iyiler,tecrübeliler vs

Phoenix
21-01-2010, 14:55
Rasgele :)

Solaris93
21-01-2010, 15:20
bizede düşmeski :D acaba daha yeni olduğum için kaç tane soru gelir onu bile merak ettim :D

PretoryaN...
23-01-2010, 13:13
Çok Güzel Bir Sohbet Olmuş Eğlenerek Okudum =))

ender95
12-02-2010, 21:41
Gerçekten çok hoş bir sohbet olmuş :)

mustafa2
26-02-2010, 13:06
Gerçekten çok hoş bir sohbet olmuş :)